GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Sağlık Bakanı Koca Açıklamalarda Bulundu

Küresel bazda uzun süredir dünya koronavirüs ile mücadele ediyor. Türkiye bu konuda mücadelesine Mart ayının başlarında başlarken, başarılı bir mücadele günümüzde de devam ediyor. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamasında son 24 saatte 988 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu belirtirken; 21 kişinin de salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Böylelikle toplam vaka sayısı 167 bin 410; can kaybı ise 4 bin 630 oldu. Son 24 saatte 926 kişi iyileşti. Böylelikle iyileşen sayısı toplamda 131 bin 778 oldu.

 

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası dün faiz oranı kararını açıkladı. Beklentilere paralel olarak banka Haziran ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Bununla birlikte banka Pandemik Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) 600 milyar euro artırdı. Programın en az 2021 yılının Haziran ayına kadar uzatıldığı belirtildi. Piyasalardaki beklentiler programın 500 milyar Euro artırılabileceği yönündeydi. Beklentilerin üzerinde artan teşvik ile birlikte Euro varlıklarında karar ardından değer kazanımları yaşandı ve EURUSD paritesinde yukarı yönlü hızlı hareketler gerçekleşti.  Bilindiği gibi banka Mart ayında 750 milyar euroluk varlık alım programını başlatmıştı. Son destek ile birlikte böylece toplam rakam 1.35 trilyon euroya ulaştı. Ardından Avrupa MB Başkanı Lagarde mikrofon başına geçti. Lagarde; ikinci çeyrek ekonomik küçülmenin daha önce hiç görülmemiş bir düzeyde olacağını, ekonomik projeksiyonların tüm tahmin dönemi için aşağı revize edildiğini ve tahminlere yönelik belirsizliğin sürdüğünü dile getirdi. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstidam verisini takip edecek ve veri ile birlikte küresel bazda hareketlilik artacaktır. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. EURUSD paritesinde 1.13709 – 1.14474 – 1.15050 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12871 – 1.11917 – 1.10973 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Merkez Bankası’nın paylaştığı verilere göre TCMB net uluslararası rezervleri 29 Mayıs’ta son bulan haftada 33.1 milyar dolar oldu. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı ise yine aynı haftada 916 milyon dolar arttı. Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri ise geçtiğimiz hafta 1.24 milyar dolar azaldı. Böylelikle brüt döviz rezervleri 91 milyar 27 milyon dolar seviyesine gerilemiş oldu. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.81 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde aşağı yönlü hareketler gerçekleştirdi. Dün bir miktar yukarı yönlü hareketlenen parite dalgalı bir seyir izliyor. Piyasaların ana gündem maddelerinden biri diğer ülkeler ile yapılan swap görüşmeleri olmaya devam ediyor. Bu konuda gelebilecek olan haber akışları TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Salı günü Ticaret Bakanı Pekcan; Çin, Güney Kore, Malezya, Hindistan ve Japonya ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 15:30’da gelecek olan tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri küresel bazda hareketliliği artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.76874 – 6.82985 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 6.67406 – 6.61906 – 6.50645 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika’da Trump yönetimi; Pekin’in Amerikalı taşıyıcı şirketlerin Çin’e yeniden girişlerini engellemesine misilleme olarak, Çinli havayollarının ABD’ye yolcu uçuşlarını askıya alıyor. Diğer yandan Çin, yabancı hava yolu şirketlerinin ülkeye uçuşlarındaki yasaklamaları gevşeteceğini belirtti. Yaşanan gerginlikler piyasalarda zaman zaman güvenli liman taleplerini artırırken, altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına vesile ediyor. Diğer yandan dün Amerika’dan gelen ekonomik veriler takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 30 Mayıs’ta son bulan haftada 1.88 milyona geriledi. Piyasalardaki beklentiler ise 1.80 milyon seviyeleri idi. Diğer yandan küresel bazda ekonomilerin açılması ve özellikle Avrupa’dan gelen PMI verilerinin bir miktar beklentileri karşılaması risk iştahının bir miktar artmasına neden oluyor. Bu da altında dalgalı bir seyir yaşanmasına etki ediyor. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan ekonomik veriler küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. TSİ 15:30’da gelecek olan tarım dışı istihdam verisi ile birlikte işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri takip edilecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1719.17 – 1743.47 – 1764.46 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1690.77 – 1667.91 – 1642.07 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Son günlerde OPEC+ koalisyonunda anlaşmazlıklar yaşanıyor. Mayıs ayında başlayan arz kısma anlaşması ve küresel petrol taleplerinin beklentilerin üzerinde artması petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden olmuştu. Fakat son günlerde koalisyonda bir miktar çatırdamalar yaşanıyor. Koalisyonda; üyelerin sözlerini yerine getirmemeleri nedeniyle bir miktar anlaşmazlıklar yaşanıyor. OPEC+ koalisyonu dün yapılması beklenen toplantısından Çarşamba günü vazgeçti. Toplantının ertelenmesinden önce piyasalarda arz kısıntılarının uzatılması ve fiyatların desteklenmesine yönelik olumlu açıklamalar yapılabileceği bekleniyordu. Konuya yakın kaynaklara göre; Rusya ve Suudi Arabistan’ın; Irak’ın sözünü yerine getirmemesi konusunda sabırları taştı. Irak ile birlikte Nijerya ve Kazakistan vaatlerini yerine getirmeyen ülkeler olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte Rusya ve Suudi Arabistan birlikte hareket etmeyen kesimlere karşı sert davranıyor. Yaşanan gelişmeler fiyatlar üzerinde zaman zaman baskı oluşmasına neden oluyor. Haftanın son işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.93 – 43.54 – 45.25 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 38.79 – 36.75 – 34.37 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Hafta içerisinde dalgalı bir seyir izleyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da doğal gaz stokları 102B (milyar feetkup) olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 110B olarak gelebileceği yönündeydi. Beklentilerden bir miktar daha az gelen stoklar ile birlikte doğal gaz fiyatlarında anlık yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın son işlem gününde piyasalar küresel çapta yaşanan gelişmeleri takip edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.861 – 1.915 – 1.983 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.760 – 1.702 – 1.606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.