Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 30.709 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 203 kişi olarak açıklandı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, G20 Bakanlar Toplantısı'nda küresel enflasyon baskılarını, emtia fiyatlarındaki son dönemde yaşanan artışları ve artan küresel borçluluk düzeylerini ele aldıklarını bildirdi.
  • ABD Başkanı Biden, hükümetin temerrüde düşmesini önlemek amacıyla hazırlanan, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik tasarıya onay verdi.
  • G7 ülkelerinin Maliye Bakanları, küresel ekonominin salgının ardından yeniden büyümeye geçerken, artan küresel tedarik zinciri baskısına karşı birlikte hareket etme kararı aldı.
  • Vergi Usul Kanunu değişiklik teklifi TBMM’de kabul edildi. Teklife göre, basit usulle vergilendirilen mükellef kazançları gelir vergisinden muaf tutuluyor. Küçük esnaf' iye tabir edilen 850.000 mükellef yıllık beyanname vermeyecekler.
  • Richmond Fed Başkanı Barkin, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya  başlama planının ekonomik büyümeyi engellemesini, duraksatmasını beklemediğini söyledi.
  • FDA Danışma Kurulu, Moderna'nın iki dozluk Covid-19 aşısını olan bazı kesimlere düşük dozlu 3. aşının tavsiye edilmesine oy birliğiyle onay verdi.
  • Japonya'nın yeni Başbakanı ülke ekonomisi için neredeyse 10 yıldır belirleyici olan Abenomics politikalarından uzaklaşılacağını belirtti.
  • İngiltere Maliye Bakanı Sunak, kabinedeki tüm bakanların ülkenin giderek derinleşen tedarik zinciri krizinin çözülmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1570 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde zayıf seyir izlendi ve 1.1524 ile yaklaşık olarak son bir buçuk yılın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleşti. Bu seviyeler sonrasında ise paritede toparlanma hareketleri yaşandı. Özellikle hafta ortasında ABD kanadından gelen enflasyon verisi ile birlikte halen enflasyonun yüksek seyrine devam etmesi dolar endeksinde baskıların oluşmasına neden oldu. ABD hazine tahvil faizlerinde de bir miktar gevşemeler ile birlikte EURUSD paritesinde az da olsa toparlanma hareketleri yaşandı. Diğer yandan dün de ABD kanadından gelen ÜFE verisi izlendi. Açıklamaya göre Eylül ayında üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 8.6 artış ile tarihi zirvesine çıktı. Bu gelişme de doları baskılarken parite haftaya başlangıç seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde ise 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Ticaret Dengesi verisi takip edilecek. Ardından 15:30’da ABD kanadından açıklanacak olan Perakende Satışlar verisi küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16396 – 1.16872 – 1.17257 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.15820 – 1.15278 – 1.15012 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TCMB’nin Eylül toplantısında politika faizinde 100 baz puanlık indirim yoluna gitmesinden sonra kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi, tarihi zirvelerini her geçen gün güncelliyor. Son olarak piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun toplantısını takip etti. Bu toplantı sonrasında ise TCMB’den 3 isim görevinden alındı. Bu haber akışları TL üzerinde baskıları artırdı ve parite haftanın son işlem gününde 9.21 seviyelerini görerek tarihi zirvesini tekrar güncelledi. Diğer yandan Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) yaklaşık olarak son 6 ayın zirvelerinde fiyatlandı. Diğer yandan ABD kanadından gelen ekonomik veriler izlendi. Gelen veriler ile birlikte ülkede TÜFE ve ÜFE’nin halen yüksek seyirde olduğu görüldü. Bu gelişme de dolar endeksinde baskılar yaşanmasına neden oldu. Yeni günde ise piyasalar 11:00’da yurtiçinden gelecek olan bütçe dengesi verisini takip edecek. 15:30’da ise ABD kanadından açıklanacak olan perakende satışlar verisi dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 9.25 – 9.30 ve 9.35 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 9.10463 – 9.01491 – 8.90436 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftaya 1756 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde ABD kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Ülkeden gelen TÜFE ve ÜFE verileri ile birlikte enflasyonun ve üretici fiyat endeksinin halen yüksek seviyelerde seyrettiği görüldü. Bu veriler ile birlikte dolar endeksinde baskılar yaşanırken, altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bilindiği gibi FED kanadında varlık alım azaltımı takvimi için istihdam ve enflasyon verilerinin yakından takip edileceği vurguları yapılmıştı. Hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte kritik 1800 dolar seviyelerini test eden altında piyasalar yeni günde 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar verisini takip edecek. Ardından 17:00’da ise Michigan Tüketici Hissiyatı verisi izlenecek. Veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1805.92 – 1820.49 – 1832.92 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1785.79 – 1775.50 – 1765.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.