Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 27.802 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 276 kişi olarak açıklandı.
  • TCMB yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı.
  • TCMB: Zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklikler 17 Eylül'de yürürlüğe girecek.
  • Çin'de perakende satışlar artan vakalar sonucu tüketimin zayıflaması ile zayıfladı.
  • İngiltere Sağlık Bakanı Javid, Covid-19 salgını nedeniyle kış aylarında Ulusal Sağlık Hizmeti üzerinde baskı oluşması durumunda, hükümetin yeni tedbirlerin yürürlüğe gireceği B planını uygulamaya koyabileceğini bildirdi.
  • AB Komisyonu Kıdemli Başkanı Timmermans, "Enerji fiyatlarındaki artış yenilenebilir dönüşümü hızlandırmalı. Enerji fiyatındaki artışın sadece beşte biri karbon fiyatlarına bağlanabilir. Bu artışın diğer sebepleri piyasadaki kıtlığın sonucudur" dedi.
  • Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi yaptığı öne sürüldü.

Ne Oldu?

  • İçeride Bütçe Dengesi açıklanacakken, İngiltere’de TÜFE, ABD’de Sanayi Üretim Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak.
  • Fed Başkanı Powell, Fed Yönetim Kurulu üyesi Bowman ve Fed Başkan Yardımcısı Clarida, 24 Eylül'de pandemiden toparlanmanın konuşulacağı bir toplantı gerçekleştirecek.
  • ABD Başkanı Biden 24 Eylül'de Avustralya Hindistan ve Japonya liderlerini Beyaz Saray'da ağırlayacak.

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası kanadından gelen açıklamaları yakından takip ediyor. Hafta başında AMB Yürütme Kurulu Üyesi Schnabel; tahmin varsayımların gelecek yıllarda daha yüksek enflasyon ihtimalini küçümsemediğinden emin olmak istediklerini belirtmişti. Bununla birlikte Fransa MB Başkanı Villeroy de Galhau; enflasyonun geçici olduğunu fakat Avrupa Merkez Bankası’nın yine de temkinli davrandığını belirtti. Geçtiğimiz haftada da AMB Başkanı Lagarde para politikası toplantısı sonrasında varlık alım programının hızı ile ilgili ılımlı mesajlar vermiş, pandemi alım hızının ılımlı şekilde yavaşlayacağı belirtilmişti. Bunlar dışında piyasalar ABD kanadından gelen enflasyon verisini izledi. Gelen veriye göre ABD’de tüfe Ağustos ayında yüzde 5.3 artış gerçekleştirdi. Aylık bazda ise tüketici fiyatları yüzde 0.3 arttı. Gelen veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşmedi ve FED’in varlık alım programında azaltımın beklentilerden önce gerçekleşebileceği ihtimallerini artırmadı. Bu da dolar endeksini baskıladı ve TÜFE verisi sonrasında dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.18241 – 1.18517 – 1.18837 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.17816 – 1.17528 – 1.17262 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.45 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesinde dün ABD kanadından gelen enflasyon verisi ile birlikte bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Her ne kadar gelen veri ile birlikte ABD’de enflasyonun yüzde 5’in üzerinde kalmaya devam ettiği görülse de, Ağustos ayında yüzde 5.3 artış ile beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmemiş oldu. Böylelikle FED’in varlık alım programında azaltım takviminin beklentilerden önce olabileceğine yönelik tahminlerde bir miktar azaldı. Veri ile birlikte dolar endeksinde baskılar yaşandı ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlerden etkilenen USDTRY paritesinde de bir miktar gevşeme hareketleri yaşandı. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar 11:00’da yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.55080 – 8.60565 – 8.67796 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40611 – 8.32091 – 8.25613 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatları için haftanın önemli ekonomik verilerinden biri olan ABD enflasyon verisi dün açıklandı. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen ÜFE verisi izlenmiş ve yıllık bazda yüzde 8.3 artış ile 2010 yılından beri en büyük yıllık artış olarak kayıtlara geçmişti. Ardından gözler TÜFE verisine çevrilmişti ve TÜFE’nin beklentilerin üzerinde gelebilme ihtimali, FED’in beklentilerden erken varlık alım programında azaltım yoluna gidebileceği izlenimini oluşturabilirdi. Gelen veriye göre ABD’de Ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 5.3 artış kaydetti. Aylık bazda ise yüzde 0.3 artış yaşandı. Veri beklentilere paralel geldi diyebiliriz. Veri ile birlikte dolar endeksinde sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanırken, altın 1784 seviyelerinden 1800 seviyelerini test etti. Veriler sonrasında gözler önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FED toplantısına çevrildi. Son olarak Jackson Hole sempozyumunda konuşma yapan FED Başkanı Powell net bir tarih vermekten kaçınmış, teşviklerin geri çekilmesinin bu yıl başlayabileceğini belirtmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1810.11 – 1820.61 – 1832.33 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1795.16 – 1780.84 – 1770.59 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.