Ne Oldu?

  • TCMB Bir Hafta Vade Repo Faiz kararını sabit tuttu ve %19.00 olarak açıkladı.
  • JP Morgan yaptığı açıklama TCMB’den ilk faiz indirimini Ekim ayında beklediğini ve  50 baz puan indirim olacağını öngördüğünü belirtti.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile görüşme gerçekleştirdi. Bakan Elvan toplantıda, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, katılımcılara Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattı.
  • Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren torba kanun teklifi kabul edildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen değişikliklere göre, asgari ücret desteği, kambiyo mevzuatı, gümrük kanunu ve imar mevzuatı gibi alanlarda düzenlemeler yapıldı.
  • FED/Daly: Yüksek enflasyon bekleniyordu. Varlık alımlarını azaltmayı konuşmak uygun. Yıl sonunda ya da gelecek yılın başında varlık alımlarını azaltmak için iyi bir noktada olacağız. Faiz artırımlarını konuşmak için erken.
  • ABD Başkanı Biden'ın, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne eski Cumhuriyetçi Senatör Jeff Flake'i aday gösterdiği bildirildi.
  • Goldman Sachs, Delta varyantının ABD ekonomisini mutevazı ölçüde etkilemesini bekliyor.
  • ABD hükümeti, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek bölgede artan risklere ilişkin tedarik zinciri ve yatırım bağlantıları olan şirketlere yönelik uyarılarını artırdığını bildirdi.

EURUSD

Haftanın üçüncü işlem gününde Euro geride bıraktığımız günde ki kayıplarını bir nebze olsun toplamaya çalıştı. 1.17700 desteğine kadar geri çekilmeler gördüğümüz parite tekrardan kritik 1.1800 seviyesinin yukarısında fiyatlanıyor. Makro ekonomik verilere bakacak olursak Euro bölgesi Sanayi Üretimi rakamlarını karşıladık. Beklentilerin uzağında açıklanan Sanayi Üretimi aylıkta %-1.0, yıllık bazda ise %20.5 olarak geldi. Önümüzde ki günlerde açıklanacak olan Euro bölgesi büyüme verisi için Sanayi Üretimi datası bir öncü veri anlamında olabilir. Teknik olarak fiyatlamalara baktığımızda yukarı yönlü atakları izlediğimiz paritede 1.18805, 1.19077 ve 1.19428 seviyeleri takip edebileceğimiz dirençler. Geri çekilmelerde ise 1.18227,1.17700 ve 1.17094 noktaları pariteye destek olmaya çalışacaktır.

USDTRY

Yurt içi piyasalar bugün veri takvimi açısından haftanın en önemli gününü geride bıraktı. TCMB faiz kararını açıkladı ve beklendiği gibi Bir Haftalık Vade Repo Faiz oranını %19.00 bandında sabit tuttu. Faiz kararı sonra yapılan açıklamada TCMB fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elinde ki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini bildirdi. Ayrıca TCMB, Yükselen küresel enflasyon beklentilerinin de finansal piyasalar üzerinde ki etkileri önemine de değindi. Faiz kararı sonra bir açıklamada JP Morgan tarafından geldi. JP Morgan TCMB’den ilk faiz indirimini Ekim ayında 50 baz puan olarak beklediklerini açıkladı. Ayrıca yılın son üç ayında 50’şer baz puan faiz indirimine gidileceği beklentisini dile getirmiş oldu. Tüm bu açıklamaların ışığında fiyatlamalara baktığımızda Dolar/TL’de hafta başından beri devam eden düşüş eğilimi sürüyor. 8.60 seviyesinin altında fiyatlanan Dolar/TL’de geri çekilmelerde 8.5781,8.4676 ve 8.3638 destekleri öne çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8.6034, 8.6342 ve 8.6628 takip edebileceğimiz direnç noktaları.

ALTIN

Değerli metal tarafı yeni haftada ki yükseliş hareketine devam ettiğini izliyoruz.1828 seviyesinin kapısına dayanan Ons’da yeni günde açıklanacak olan ABD verileri önem teşkil ediyor. Açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Fed İmalat Endeksi onsun gidişatı konusunda piyasalara sinyaller verebilir. Ayrıca Fed Başkanı Powell’ın akşam saatlerinde yapacağı açıklamalarda altın tarafında volatiliteyi arttırabilir. Küresel gerginliklerin az olduğu günlerde ABD-Rusya görüşmeleri de yakından takip edilmesi gereken bir diğer unsur. Fiyatlamalar kanadında ise 1828 direncini kırmaya çalışan altında 1845 ve 1865 seviyeleri yukarıda ki direnç noktaları. Geri çekilmelerde ve gelebilecek düzeltme hareketlerinde ise 1819, 1812 ve 1800 destekleri takip edilebilir.