GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 62.797 artarak 4.025.557’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.802 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 279 kişi artarak 34.734’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.480.146.
  • Haber Global’de yer alan habere göre ABD’nin savaş gemileri USS Roosevelt ve USS Donald Cook’un Karadeniz’e geçeceği Montrö Sözleşmesi uyarınca geçen hafta Türkiye’ye bildirilmişti. Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim olduğu süreçte ABD 2 savaş gemisinin Karadeniz’e gitmeyeceğini Türkiye’ye bildirdi.
  • Powell: 2022 sonu itibarıyla faiz arttırmış olmak yüksek düzeyde ihtimal dışı. Birçok Fed yöneticisi 2024'e kadar faiz artırımı beklemiyor.
  • Powell, Fed'in faiz oranlarında bir artırıma  yönelmeden önce aylık tahvil alımlarının azaltacağını söyledi.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, "Ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar parasal ve mali teşviklere son verilemez” dedi.
  • FED, ülkede ekonomik faaliyetin Şubat sonundan Nisan başına kadar olan süreçte ılımlı şekilde hızlandığını ve tüketici harcamalarının güçlendiğini bildirdi.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı: Biden, Putin'e önümüzdeki haftalarda görüşme teklifi etti.

Ne Olacak?

  • TCMB Faiz Kararı bugün açıklanacak.
  • ABD’de İşsizlik Başvuruları, Kapasite Kullanım Oranı, Sanayi Üretim Endeksi, Perakende Satışlar açıklanacak.
  • Almanya’da TÜFE verileri açıklanacak.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Veriye göre Euro bölgesinde Sanayi Üretimi Şubat ayında aylık bazda yüzde 1.0 oranında daraldı. Veri piyasalardaki beklentilerden bir miktar iyi geldi. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde takip edildi. Bu konuşmasında Lagarde; Euro bölgesi ekonomisinin hala parasal ve mali teşviklerle ayakta durduğunu, ekonomide tam toparlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini belirtti. Ek olarak Lagarde; enflasyonun sürdürülebilir hedefe dönüşmesinden oldukça uzak olunduğunu, ABD kaynaklı yayılma etkisinin önümüzdeki yılda da hissedileceğini sözlerine ekledi. Hafta içerisinde ABD kanadından gelen tüketici fiyatları takip edilmiş ve veri beklentilerin üzerinde gelmişti. Bu veri ile birlikte dolar endeksinde değer kayıpları hız kazanmıştı. Bu gelişmeden destek bulan EURUSD paritesinde de yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile yaklaşık olarak son 1 ayın en iyi seviyelerinde fiyatlanan paritede gün içerisinde 09:00’da Almanya’dan gelecek olan TÜFE ve 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verileri takip edilecek. Veriler ile volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.19945 – 1.20573 – 1.21124 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19334 – 1.18685 – 1.18211 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TL kanadında haftanın en önemli günü geldi. Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalar öncesinde yönetim kanadında gerçekleşen Başkan ve Başkan Yardımcısı değişikliği sonrasında ki ilk toplantısını gerçekleştirecek. TCMB Başkanı Kavcıoğlu göreve geldikten sonra yaptığı açıklamalarda; Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmadığını belirtmişti. Piyasalardaki beklentiler bugün 14:00’da açıklanacak olan TCMB faiz kararında, herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar ardından piyasalar karar metnindeki satırbaşlarını ilgi ile inceleyecek ve ipuçları arayacak. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda düşük faiz vurgusunu devam ettirmişti. Merkez Bankası’nın vereceği karar gün içerisinde merakla bekleniyor ve karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. ABD kanadına baktığımızda ise 15:30’da açıklanacak olan Perakende Satışlar ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verileri takip edilecek. TCMB’nin kararı öncesinde USDTRY kuru dalgalı bir seyir izliyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.21199 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Hafta içerisinde ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edilmiş, gelen verinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte dolar endeksinde değer kayıpları artmıştı. Dolar endeksindeki gevşemeler ve ABD hazine tahvil faizlerindeki volatilitenin bir miktar azalması ile birlikte altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Bunlarla birlikte piyasalar FED Başkanı Powell’ın Washington Ekonomi Kulubü’nde yaptığı konuşmayı takip etti. Powell buradaki konuşmasında; Fed’in faiz oranlarında bir artırıma yönelmeden önce aylık tahvil alımlarını azaltacağını, para politikasının yönünü ekonominin izleyeceği patikanın belirleyeceğini ve Fed’in bu yıl faiz artırması olasılığının çok muhtemel olmadığını belirtti. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başv. ve Perakende Satışlar ekonomik verilerini takip edecek. Veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Yeni günde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1747.20 – 1760.26 – 1775.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1730.00 – 1715.57 – 1700.88 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.