GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 13.378 artarak 2.879.390’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 852 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 68 kişi artarak 29.489’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.701.076.
  • ABD Başkanı Joe Biden: Geleceğimiz için özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesi büyük önem arz ediyor.
  • Biden: Ekonomik yardım paketi 7 milyon kişiye iş alanı açacak.
  • Biden yönetimi, Şubat ayından bu yana Kuzey Kore hükümeti ile iletişime geçmeye çalıştığını ancak bu çabalarına henüz bir karşılık alamadığını açıkladı.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin pandeminin olumsuz etkileri dikkate alındığında doğru ölçekte olduğunu söyledi.
  • Coronavirüsüne karşı aşı geliştiren şirketlerden AstraZeneca, ABD’den acil kullanım onayını Mart sonu ya da Nisan ayında alabileceğini belirtti.
  • AstraZeneca, Covid – 19 aşısının Avrupa Birliği'ne teslimatında daha fazla kesinti yaptığını açıkladı.
  • Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 120 milyonu geçti.

Ne Olacak?

  • Yurt içinde Hazine Tahvil İhaleleri gerçekleşecek ve Şubat ayı Bütçe Dengesi açıklanacak.
  • Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın ABD Başkan’ı Joe Biden’la 9 Nisan’a Beyaz Saray’da görüşmesi bekleniyor.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı yüzde 0.30 seviyelerinde değer kaybı ile kapatan EURUSD paritesi, yeni haftanın ilk işlem gününe  1.1948 seviyelerinde başlangıç yaptı. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Mart ayı toplantısını gerçekleştirmiş ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmediğini açıklamıştı. Bununla beraber banka pandemi tahvil alımlarında hızlanma sözü vermişti. Bu de euronun üzerinde bir miktar baskılama yaşanmasına neden olmuştu. Yeni haftaya baktığımızda ise ilk işlem gününde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda ise Çarşamba günü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi Euro varlıkları açısından yakından takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan dolar kanadında ise haftanın en önemli günü Çarşamba olarak karşımıza çıkıyor. Çarşamba günü FED Mart ayı toplantısını gerçekleştirecek ve faiz oranı kararını açıklayacak. Karar ile birlikte dolar endeksinde volatilite küresel bazda artacaktır. EURUSD paritesini haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.19918 – 1.20361 – 1.20878 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19307 – 1.18832 – 1.18331 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebillir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi 7.78 seviyelerini test etmişti. Fakat buralardan sonra aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve 7.42’lere kadar gerilemeler olmuştu. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite geçtiğimiz haftayı yüzde 0.50 seviyelerinde değer kazanımı ile kapattı. Yeni haftaya 7.53 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi ekonomik verisini takip edecek. Yeni haftaya baktığımızda ise Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mart ayı toplantısı TL varlıkları için en önemli günlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Para Politikası Kurulu Perşembe günü biraraya gelecek ve faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler ise bankanın 100 baz puanlık faiz artış kararı verebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Bu sebeple TL’yi önemli bir hafta bekliyor. Diğer yandan Çarşamba günü ABD kanadında FED faiz oranı kararını açıklayacak. Bu karar ile birlikte küresel bazda hareketlilik oldukça artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.60837 – 7.66578 – 7.77844 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.49603 – 7.40305 – 7.30545 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebillir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda ABD kanadında tahvil faiz oranlarında yaşanan hareketlenmeler altın fiyatları üzerinde oldukça etkili olmuş ve kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Bu hareketlenmeler ile birlikte XAUUSD geçtiğimiz haftanın ilk işlem günlerinde 1676 seviyelerini test etmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde tahvil getirilerinin dengeye kavuşması ve ABD kanadında 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin onaylanması ve Joe Biden tarafından imzalanması altın fiyatlarını bir miktar destekledi. Geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 1.50 oranında değer kazanımı ile kapatan altın fiyatlarında haftanın en önemli günlerinden biri Çarşamba günü olacak. FED Çarşamba günü  faiz oranı kararını açıklayacak ve karar ile birlikte altın fiyatlarında volatilite oldukça artacaktır. Diğer yandan piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri ve tahvil faizlerindeki hareketlenmeler yakından takip edecek. XAUUSD grafiğini haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.65 – 1759.79 – 1784.54 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebililr. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1715.46 – 1700.44 – 1675.99 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.