GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Çin’den Gelen Uçuşları Askıya Alabilir

Son günlerde Amerika ile Çin arasında gerilimler derinleşiyor. Son olarak Amerika Hükümeti Çin’e, Pekin’in ABD havayolu şirketinin tekrar pazara girmesine müsaade etmemesi durumunda bu ülkeden yapılacak yolcu uçuşlarının askıya alınacağı uyarısında bulundu. Söz konusu bildiri ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlandı. Bu karar Çin’de ABD hava yolu şirketlerinin faaliyetlerini genişletmesine izin vermemesine karşı tepki olarak yorumlanıyor.

 

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Euro bölgesinde hizmet PMI Mayıs ayında 30.5 olarak gerçekleşti. Bilindiği gibi Euro bölgesinde hükümetler büyümeyi yeniden başlatmak için mali teşvik planları üzerine çalışmalarına devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası’da daha önce görülmemiş nakit desteğini tamamlıyor. Almanya’dan ise işsizlik oranı verisi geldi. Buna göre Mayıs ayında işsizlik oranı %6.3 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler verinin %6.2 olarak gelebileceği yönündeydi. Euro bölgesinde ise işsizlik oranı Mayıs ayında %7.3 olarak gerçekleşti. Beklentiler ise verinin %8.2 oranında geleceği yönündeydi. Şimdi piyasalar gözlerini gün içerisinde gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısına çevirdi. Piyasalardaki beklentiler toplantı sonrasında faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat bankanın varlık alımları konusunda ne karar vereceği merakla izlenecek. Karar TSİ 14:45’te açıklanacak. Ardından TSİ 15:30’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde basın açıklaması gerçekleştirecek ve piyasalar önümüzdeki günler için ipuçları arayacak. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12871 – 1.13514 – 1.14402 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.11811 – 1.10973 – 1.10303 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar dün TÜİK’in açıkladığı enflasyon verisini takip etti. Buna göre; Mayıs ayında enflasyon aylık bazda %1.36 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise %11.39 seviyesine yükseldi. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite arttı. Diğer yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; (swap görüşmeleri ile ilgili) Çin, G. Kore, Malezya, Hindistan, Japonya ile görüşüldüğünü belirtti. Bu konu hakkında gelebilecek olan haber akışları TL varlıklarında volatiliteyi artırabilir. ABD kanadında ise dün ADP özel sektörü istihdamı verisi takip edildi. Gelen veriye göre; Mayıs ayında ABD’de ADP özel sektör istihdamı 2.76 milyon kişi azaldı. Piyasalardaki beklentiler ise 9 milyon azalma olabileceği yönündeydi. Beklentilerden iyi gelen veri ile birlikte dolarda küresel bazda bir miktar değer kazanımları yaşandı. Bilindiği gibi söz konusu veri Nisan ayında 20.2 milyon azalmıştı. Bu veri ise 19.6 milyona revize edildi. Hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi dün kademeli olarak yukarı yönlü hareketler yaşadı. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.76032 – 6.83617 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.61906 – 6.50645 – 6.37655 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel bazda ülkelerin ekonomilerini tekrar açmaları ile birlikte piyasalarda artan risk iştahı ile hisse senetleri ralli yaptırıyor. Bununla birlikte oluşan ılımlı hava altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump; ülkede yaşanan protesto gösterilerine şiddet yoluyla karşılık vermesinden dolayı eleştirilerin merkezi haline geldi. Ek olarak Amerika ile Çin arasında gerginliklerde derinleşiyor. Bu konuda gelişmeler yakından takip ediliyor ve fiyatlamalar üzerinde zaman zaman sert hareketlenmelerin yaşanmasına etki ediyor. Ekonomik verilere baktığımızda ise dün Amerika’dan gelen ADP özel sektör istihdam verisi izlendi. Gelen veriye göre Mayıs ayında ABD’de ADP özel sektör istihdamı 2.76 milyon kişi azaldı. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 9 milyon civarlarında azalabileceği yönündeydi. Beklentilerden iyi gelen veri ile birlikte dolarda toparlanma yaşanırken, altın fiyatları aşağı yönlü baskılandı. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1719.17 – 1743.47 – 1764.46 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1690.77 – 1667.91 – 1642.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC+ toplantısı ile ilgili piyasalara düşen haber akışları takip edildi. Buna göre; OPEC ve diğer üreticilerin petrol kısıntılarının uzatılmasını tartışacaklar ve öne çekilmesi beklenen toplantı, bazı ülkelerin kota taahhütlerine uymamaları nedeniyle henüz kesinleşmiş değil. Anlaşmada bir değişiklik olmaması halinde petrol üreticisi olan grubun üyeleri Temmuz ayında kısıntılarını gevşetmeye başlayacak. Diğer yandan kaynaklara göre Suudi Arabistan ve Rusya mevcut üretim kısıntılarının 1 ay uzatılması konusunda anlaşmaya vardı. OPEC+ ülkeleri ise üretim kotaları konusunda müzakere ediyorlar. Bu konuda gelebilecek haber akışları volatilite üzerinde oldukça etkili olacaktır. Diğer yandan ABD’den gelen ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da stoklar … olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 3.038M olarak geleceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlarda volatilite arttı. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.44 – 41.93 – 43.54 seviyeleri direnç noktaları olarak; 38.14 – 36.75 – 34.37 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.83 seviyelerinde başlayan doğal gaz fiyatlarında ilk günler gevşemeler yaşanmış ve 1.75 seviyeleri görülmüştü. Dün toparlanma eğilimleri gösteren doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler verinin 107B civarında gelebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Veri ile birlikte fiyatlar üzerindeki volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.861 – 1.915 – 1.983 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.760 – 1.702 – 1.606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren DAX endeksi yaklaşık olarak son üç ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşıyor. Küresel bazda ekonomilerin açılması ile birlikte risk iştahı artarken, küresel bazda hisse piyasası da ralli yapıyor. Avrupa ve Amerika’dan gelen PMI verilerinin de kısmen beklentilerden iyi gelmesi eski seviyelere dönüş hızlı olabilir mi sorularının oluşmasına neden oldu. Bu da endekste pozitif fiyatlama yaşattı. Gün içerisinde piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısını takip edecek. AMB faiz kararını 14:45’te açıklayacak. 15:30’da ise basın toplantısı düzenlenecek. DAX endeksini teknik olarak incelediğimizde 12632.2 – 12845.1 – 13058.0 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 12294.6 – 12032.8 – 11814.3 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.