Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 24.613 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 231 kişi olarak açıklandı.
  • Finansal İstikrar Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında toplandı. Elvan, ‘’Toplantıda finansal sektörün görünümü, risk ve fırsatlar ile makro ihtiyati tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduk.’’ dedi.
  • AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Afganistan'da kurulan geçici hükümet yeteri kadar kapsayıcı değil.
  • Rusya'nın dört şehrinden daha Türkiye ile hava yolu ulaşımının açılacağı açıklandı.
  • ABD Savunma Bakanı Austin, Afganistan'dan kaynaklanan tehditlere dikkat etmeyi sürdüreceklerini, ancak bu çabaların, ABD'nin hızlanarak artan Çin tehdidine odaklanmasını engellemeyeceğini belirtti.
  • BM Genel Sekreteri Guterres: Afganistan konulu konferansta 1,1 milyar dolardan fazla bağış sözü aldık.
  • Fransa Merkez Bankası, 2021 yılı için GSYH büyüme tahminini %5,8'de %6,3'e çıkardı. 2022 ve 2023 için beklentilerini aşağı yönlü revize etti.
  • Çin, delta varyantı salgınını bir kez daha durdurmak ve Covid-19'a karşı katı sıfır tolerans yaklaşımını sürdürmek için güneydoğudaki Fujian eyaletinde 4,5 milyonluk bir şehri karantina altına aldı.
  • JPMorgan Chase stratejisti Kolanovic, yatırımcıların Delta varyantının etkisi ile koronavirüs vakalarında görülen artış karşısında güvenli liman olarak teknoloji hisselerine yönelimlerinin kısa ömürlü olacağını savundu.

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’ndan Isabel Schnabel’in konuşmasını takip etti. Bu konuşmasında Schnabel; enflasyonu yakından ve dikkatlice incelediklerini, enflasyonun ora vadede yüzde 2’nin altına düşmesinin baz senaryoya bağlı kalmaya devam ettiklerini belirtti. Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası para politikası kurulu toplnmış ve toplantı sonrasında faizler sabit tutulurken, varlık alım programı 1.85 trilyon eruoda bırakılmıştı. Ek olarak varlık alım programında alımların ılımlı yavaş bir patikada yapılacaği belirtilmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasaların gözü ABD kanadında olacak. TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan enflasyon verisi küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Piyasalardaki beklentiler Ağustos ayında ABD’de enflasyonun sınırlı olsa da gerilebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar ile birlikte paritede volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18517 – 1.18837 – 1.19090 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17816 – 1.17528 – 1.17262 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir

USDTRY

Yeni haftaya piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik veriler ile başladı. Yurtiçinden gelen veriye göre Temmuz ayında Türkiye’de cari açık 683 milyon dolar olarak kaydedildi. Yılın ilk 7 ayına baktığımızda ise cari açığın 13.7 milyar dolar, yıllıklandırılmış cari açığın ise 27.8 milyar dolar olduğu görüldü. Haziran ayında ise söz konusu cari denge 1.12 milyar dolar açık idi. Bir diğer veri ise Sanayi Üretimi idi. Açıklamaya göre Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla Sanayi Üretimi yüzde 4.2 azaldı. Yıllık bazda ise artış yüzde 8.7 olarak gerçekleşti. Söz konusu veri Haziran ayında son 10 ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirmişti. Temmuz ayındaki veriye baktığımızda ise Nisan 2020’den bu yana en hızlı aylık düşüş yaşadığı görüldü. Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda ise gözler ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisinde olacak. TSİ 15:30’da gelecek olan veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.55080 – 8.60565 – 8.67796 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40611 – 8.32091 – 8.25613 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1787 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte altın 1798 seviyelerini test etse de buralardan itibaren bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleştirdi. Haftanın ikinci işlem gününe 1793 seviyelerinde başlayan altın da yeni günde gözler ABD kanadında olacak. Geçtiğimiz hafta yine ABD kanadından gelen ÜFE verisi takip edilmiş ve ÜFE Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0.7; yıllık bazda ise yüzde 8.3 gerçekleşmiş ve beklentileri aşmıştı. 8.3 oranı ise 2010 yılından beri en büyük yıllık artış olarak kayıtlara geçmişti. Yeni günde TSİ 15:30’da gelecek olan TÜFE verisi yakından izlenecek. FED’in de yakından izleyeceği veri ile birlikte altın fiyatlarındaki volatilite de artacaktır. Enflasyonun beklentileri aşması FED’in varlık alımı azaltımına daha erken başlayabileceği beklentilerini artırabilir. Yeni günde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1805.29 – 1820.61 – 1832.33 seviyeleri direnç noktaları olarak; aşağı yönlü gevşemelerde ise 1780.84 – 1770.59 – 1760.23 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.