Ne Olacak?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 6.285 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 46 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi ile telefonda görüştü. Görüşmede ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile görüşme gerçekleştirdi. Bakan Elvan toplantıda, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, katılımcılara Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattı.
  • Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren torba kanun teklifi kabul edildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen değişikliklere göre, asgari ücret desteği, kambiyo mevzuatı, gümrük kanunu ve imar mevzuatı gibi alanlarda düzenlemeler yapıldı.
  • FED/Daly: Yüksek enflasyon bekleniyordu. Varlık alımlarını azaltmayı konuşmak uygun. Yıl sonunda ya da gelecek yılın başında varlık alımlarını azaltmak için iyi bir noktada olacağız. Faiz artırımlarını konuşmak için erken.
  • ABD Başkanı Biden'ın, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne eski Cumhuriyetçi Senatör Jeff Flake'i aday gösterdiği bildirildi.
  • Goldman Sachs, Delta varyantının ABD ekonomisini mutevazı ölçüde etkilemesini bekliyor.
  • ABD hükümeti, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek bölgede artan risklere ilişkin tedarik zinciri ve yatırım bağlantıları olan şirketlere yönelik uyarılarını artırdığını bildirdi.

 

 

EURUSD

Haftanın ikinci işlem gününde paritede volatilite oldukça yüksekti. Özellikle Euro da ki sert geri çekilme çok dikkat çekiciydi. Fiyatlamalara gelmeden önce günün açıklanan önemli verilerine bakalım. Almanya ve Fransa bölgesinden enflasyon rakamları geldi. Almanya TÜFE aylıkta %0.4 gelerek beklentileri karşılarken Fransa TÜFE rakamları %0.1 olarak gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı. Piyasada gözler bu sefer ABD tarafına çevrildi ve enflasyon rakamlarını karşıladı. ABD TÜFE rakamları Haziran ayında %0,9 gelerek beklentilerin üzerindeydi. Yıllıkta ise gelen %4.5 TÜFE her ne kadar hedeflenen %5 seviyesinin altında olsa da Doların ateşini oldukça arttırdı. Küresel piyasalarda majör para birimleri karşısında güç kazanan dolar, ABD ekonomisi içinde iyi sinyaller vermesine neden oldu. Veri sonrası sert geri çekilmelerin olduğu paritede fiyatlamalara bakacak olursak 1.17700 önemli bir destek seviyesi. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 1.17094 ve 1.16062 takip edebileceğimiz seviyeler olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise 1.18227, 1.18805 ve 1.19073 paritede ki önemli direnç noktaları.

USDTRY

Yurt içine bakacak olursak geride bıraktığımız günde 8.60 altına doğru ataklar yapan Dolar/TL izledik. Özellikle geride bıraktığımız Cuma hafta kapanışından başlayarak bugüne dek devam eden düşüş trendi, ABD enflasyon rakamları ile bir nebze olsun kırılmış olsa da 8.58 desteği oldukça önem teşkil ediyor. Türkiye piyasaları için bu hafta en önemli günü olan haftanın üçüncü işlem gününe gelmeden önce açıklanan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verilerine değinelim. Yıllık bazda Sanayi Üretimi %40.77, Perakende Satışlar ise %-6.1 gelerek geçen yıla göre geride kaldığını gördük. Bu verilerin önümüzde ki süreçte yurt içi büyüme rakamlarını nasıl etkileyeceğini hep birlikte takip edeceğiz. Çarşamba günü yurt içi için bu haftanın en önemli veri olan faiz kararını karşılıyor olacağız. TSİ 14:00’da açıklanacak olan veride piyasa beklentisi Merkezin herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini ve Bir Hafta Vadeli Repo Faiz oranını %19.00 bandında sabit bırakacağı yönünde. Özellikle veri saatinde kurda volatilite ciddi artabilir. Dolar/TL’de geri çekilmelerde 8.5865, 8.5634 ve 8.46613 destekler. Yukarı yönlü ataklarda ise 8.6626, 8.70200 ve 8.74726 takip edebileceğimiz direnç noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

ALTIN

Değerli metal tarafı dün Güney Çin Denizinden gelen gerilim haberleri ile bir miktar yukarı yönlü ataklar yapsa da bugün kazançlarını geri verdiğini gördük. ABD TÜFE verisiyle 1812 seviyelerinden 1800 desteğine kadar geri çekilmeleri izledik. Fakat bu seviyenin üzerinde kalması ve hemen tepki vermesi oldukça önemliydi. Piyasada ki haber akışlarına baktığımızda ise ABD Hazine Bakanı Yellen vergi anlaşması ile ilgili söylemlerde bulundu. Yellen, Brüksel’de gerçekleştirdiği bir röportajda “Cumhuriyetçilerin bu konuda özel sektörün ne dediğine bakacaklarını düşünüyorum ve özel sektörün çıkarlarını korumak isteyeceklerdir ama tahminimce şirketler temsilcilere lütfen bunu onaylayın diyeceklerdir” dedi. Haftanın üçüncü işlem gününde akşam saatlerinde FED başkanı Powell’ın konuşması da metallerde hareketliliğe neden olabilir. Teknik açıdan 1812, 1818 ve 1826 önemli dirençler. Aşağı yönlü ataklarda ise 1800, 1792 ve 1785 önemli destek noktaları olarak takip edilebilir.