GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.012 artarak 5.330.447’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 454 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 53 kişi artarak 48.721’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.202.251.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası döviz rezervlerinde 100 milyar dolara ulaşıldığını belirtti.
  • Erdoğan yakın zamanda Çin ile yapılan 3,4 milyar dolarlık yeni swap anlaşmasıyla toplam rakamın 6 milyar dolara yükseldiğini belirtti.
  • Erdoğan: Biz de Rusya ile anlaşmaya gitmek suretiyle S400'leri aldık. Neyi yaparızı ikili görüşmede masaya yatırmakta fayda var. Derdimiz, beklentimiz NATO'nun birlik ve beraberliğine güç katacak, 'ama'sız ve 'fakat'sız bir yaklaşımı ABD'den görmektir.
  • Erdoğan: Türkiye ahdini yerine getirdiği halde sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır. Ödemelerini yapmış Türkiye var, ciddi manada parça alma işlemini Türkiye'den yaptıkları halde yani 700 - 750 parçayı veren Türkiye var.  Bu arada Patriot'lar var.
  • Erdoğan: (Biden ile) Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan'ı unutturacak adımları da atmış oluruz.
  • ABD Başkanı Biden, İngiltere'de düzenlenen G-7 zirvesinin tamamlanmasının ardından yaptığı basın toplantısında zirvede Çin hakkında birçok önlemin ele alındığını, bunlardan tatmin olduğunu söyledi.
  • Biden: Rusya uluslararası normlara aykırı faaliyetlere girerken boyundan büyük bazı gerçek sorunlara da daldı ki, bunların Suriye gibi bazısını çiğneyip yutmakta zorluk çekecek.
  • Beyaz Saray: G7 liderleri ABD öncülüğünde daha iyi bir dünya getirecek devasa altyapı oluşumu ve Çin ile rekabet konusunda anlaşmaya vardı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi haftaya 1.2163 seviyesinde başlangıç yapmış ve geçtiğimiz haftayı haftaya başlangıç seviyesinin altında 1.2106 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya ise parite 1.2107 seviyelerinde başlangıç yaptı. Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda pariteyi sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri ile birlikte koronavirüs pandemisinde kısıtlamaların yavaş yavaş gevşetilmesi ile birlikte bölgede sanayi üretiminin nasıl değiştiği görülecek. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda Çarşamba günü FED’in para politikası toplantısı haftanın en önemli haber akışlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın yeni işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21342 – 1.22151 – 1.22673 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20569 – 1.19903 – 1.19269 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Bundan birkaç hafta önce yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte tarihi rekorlarını güncelleyen USDTRY paritesinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta parite 8.6540 seviyelerinde başlangıç yapmış ve aşağı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Bu kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte parite geçtiğimiz haftayı 8.38 seviyelerinde kapattı. Böylelikle TL, dolar karşısında haftayı yüzde 3’ün üzerinde değer kazanımı ile kapattı. Yeni haftada piyasalar ilk gün yurtiçinden gelecek olan Cari Hesap ekonomik verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi izlenecek. Haftanın ise en önemli ekonomik gelişmelerinden biri TL için Perşembe günü gerçekleşecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Perşembe günü biraraya gelecek ve faiz oranı kararını açıklayacak. Yaşanan son gelişmelerin ardından bu toplantının önemi daha da arttı ve piyasalar bu toplantı sonrasında ne olacağını merakla bekliyor. Piyasalardaki genel kanı faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde fakat karar ve karar metni yakından incelenecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.36623 – 8.40865 – 8.47111 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.28172 – 8.22476 – 8.17551 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Piyasalar yeni haftaya başlarken, gözler artık FED toplantısına çevriliyor. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve gelen veri ile ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde geldiği görülmüştü. Veri ardından gözler FED’e çevrildi. Salı günü başlayacak Para Politikası Kurulu toplantısı iki gün sürecek ve FED Çarşamba günü faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarından bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metninde varlık alım programı ile ilgili olası açıklamalar küresel bazda volatilite oldukça artıracaktır. Varlık alımınınz azaltılmasına dair sinyaller bu toplantı da verilmese bile Ağustos yada Eylül ayından sonra verilebilir. Yeni haftanın ilk işlem gününde bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleştiren XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1870.01 – 1890.59 – 1915.98 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1853.04 – 1839.86 – 1825.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.