GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 59.187 artarak 3.962.760’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.723 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 273 kişi artarak 34.455’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.424.733.
 • Sağlık Bakanı Koca: Mutasyonlu virüs aynı yolla ancak daha hızlı yayılıyor. Kısıtlamalar zaruri hale geldi. Birlikte mücadele edip kazanacağız.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma uygulayacağız.
 • Erdoğan: Hafta içi sokağa çıkma yasağı 05:00 – 19:00 olarak güncellendi. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam edecek.
 • Erdoğan: Zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.
 • Erdoğan: Düğün, nişan, nikah vb tüm toplantılar ile kapalı alanlardaki tüm etkinlikler bayram sonrasına kadar yapılmayacak. Erdoğan: Lokanta vb işletmeler sadece belirlenen saatlerde paket hizmetiyle çalışmalarını sürdürecek.
 • Erdoğan: Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek.
 • Bakan Varank: Türkiye'nin Kanada'dan ithal ettiği herhangi bir SİHA parçası yok.
 • ABD'de Johnson&Johnson aşısının kullanımının durdurulması sonrası Beyaz Saray'dan açıklama: 300 milyon Amerikalı için yeterli Pfizer ve Moderna aşımız var.
 • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşerek, Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınak konusundaki endişelerini dile getirdi.
 • İran basını, İsrail bandıralı bir ticaret gemisinin Birleşik Arap Emirlikleri açıklarında füze ile hedef alındığını duyurdu.
 • İran, %60 saflıkta uranyum zenginleştirmeye başladığını açıkladı

EURUSD

Almanya ve Euro bölgesinden gelen ZEW Ekonomik Hissiyatı ekonomik verileri takip edildi. Almanya’dan gelen veriye göre ZEW Ekonomik hissiyatı Nisan ayında beklentilerin altında 70.7 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler verinin 79.0 seviyelerinde gelebileceği yönündeydi. Euro bölgesinde ise aynı veri 66.3 olarak gerçekleşti. Bir önceki dönem veri 74.0 idi. Verinin beklentilerin altında gelmesi son zamanlarda Kovid19 vaka sayılarında yaşanan artışlar olabileceği belirtildi. Bu konu Euro varlıkları üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de tüketici fiyatları Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 arttı. Bu oran ile birlikte 2012 Ağustos ayından itibaren en hızlı artış kaydedildi. Son haftalarda ABD’de artan aşılama çalışmaları ve kısa sürede tüm yetişkin nüfusun tamamının aşılanma planları ile devasa mali yardım politikaları bu hızlı artışta ön plana çıktı. Yıllık bazda baktığımızda ise Mart ayında tüketici fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.6 yükseldi. Veriler ile birlikte EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hızlandı. Yeni günde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini ve 17:00’da AMB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.19945 – 1.20573 – 1.21123 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19246 – 1.18685 – 1.18211 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi ekonomik verilerini takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Şubat ayında Perakende Satış hacmi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4.6 artış yaşandı. Yine TÜİK’in açıklamasına göre sanayi üretimi Şubat ayında yıllık bazda yüzde 8.8 oranında arttı. Bu veri ile birlikte sanayi üretiminde yıllık büyüme 9. Ayda da devam etti. Aylık bazda baktığımızda ise sanayi üretimi yüzde 0.1 oranında artış yaşandığı görülüyor. Gelen veri beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Diğer yandan ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edildi. Gelen veri beklentileri aştı ve Mart ayında yaklaşık olarak son 8.5 yılın en güçlü artışını gerçekleştirdi. Buna göre ABD’de tüketici fiyatları Mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0.6 oranında arttı. Yıllık bazda ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2.6 oranında artış yaşandı. Veri ile birlikte dolar endeksinde değer kayıpları hız kazandı. Haftanın üçüncü işlem gününe girerken piyasalar tamamen gözünü yarın gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi. Bu toplantı sonrasında verilen karar ve açıklamalar TL varlıklarında volatiliteyi sert etkileyecektir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.21199 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Piyasalar ABD kanadından gelen tüketici fiyatları verisini takip etti. ABD kanadında açıklanan veriye göre Mart ayında tüketici fiyatları bir önceki aya nazaran yüzde 0.6 oranında arttı. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte Ağustos 2012’den itibaren en güçlü artış kaydedilmiş oldu. Bu artışa son haftalarda ABD kanadında devesa destek paketleri ve aşılama konusundaki hızlı çalışma etki etti denilebilir. Yıllık bazda ise enflasyon Mart ayında yüzde 2.6 olarak gerçekleşti. Gelen veri ile birlikte dolar endeksinde zayıflama hareketleri hızlandı ve bundan destek bulan altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Son günlerde ABD hazine tahvil faizlerindeki düşüşlerde altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyordu. Yeni günde ise piyasalar TSİ 19:00’da konuşma yapması beklenen FED Başkanı Powell’ın konuşması takip edecek. Bu konuşmada Powell’ın ekonomiye ve önümüzdeki dönemlere ilişkin yorumlar yapması küresel bazda volatiliteyi artırabilir. XAUUSD grafiğini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1760.26 – 1770.12 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1725.43 – 1715.57 – 1700.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.