GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkente 1600 Asker Konuşlandırdı

Amerika’da polis müdahalesi ile siyahi vatandaş George Floyd’un hayatını kaybetmesi ile başlayan olayların dozu artıyor. Ülkenin birçok eyaletinde yağma ve şiddet olayları tırmanıyor. Bu gelişmeler üzerinde ABD savunma Bakanlığı (Pentagon) 82’nci Hava İndirme Tümeninin bulunduğu Fort Bragg ve 10’uncu Dağcı Tümeninin bulunduğu Fort Drum kışlalarından yaklaşık olarak 1600 askerin tedbir amacıyla Washington’a konuşlandırıldığını duyurdu. Daha önce 82’nci Hava İndirme Tümeni Acil Müdahale Tugayı ABD’nin İran ve Irak’ta yaşadığı gerilimler üzerine Irak’a sevk edilmişti. Yaşanan gelişmeler küresel piyasalarda zaman zaman etkisini gösteriyor. Bu sebeple olaylar yakından takip ediliyor.

 

EURUSD

Ülkelerin koronavirüs yasaklarını kaldırmaları ve yeni normal hayata geçiş yapılması ile birlikte küresel risk iştahı arttı. Bununla birlikte Avrupa’daki finansal kurtarma paketine ilişkin iyimserlik arttı. Bu gelişmeler ile Euro’yu destekledi ve EURUSD paritesinde son günlerde yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak iki buçuk ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşayan paritede piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısına çevrildi. Toplantı yarın gerçekleşecek ve karar açıklanacak. Bu toplantı sonrasında bankanın piyasa beklentisini karşılaması ve 27 üye ülkenin Avrupa Komisyonu’nun bütçe teklifini kabul etmesi Euro’da değer kazanımlarının sürmesine neden olabilir. Gün içerisinde piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri ile birlikte İşsizlik Oranı verisini takip edecek. Veriler sırasıyla TSİ 10:55, 11:00 ve 12:00’da gelecek. Diğer yandan TSİ 15:15’da Amerika’dan gelecek olan ADP tarım dışı istihdam verisi küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12312 – 1.12871 – 1.13513 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11505 – 1.10973 – 1.10356 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplam fonlamasının vadesi uzadı. TCMB’nin açık piyasa işlemleri üzerinden piyasaya soktuğu TL kompozisyonunda hedefli ilave likidite imkanı ile verilen tutarın artması ile birlikte bu gelişme yaşandı. Piyasaya hedefli ilave likidite imkanı kapsamında bugüne kadar banka ortalama %7.53 faizle 91.4 milyar TL verdi. Diğer yandan TL’nin performansına baktığımızda son günler dolar karşısında güçlü duruşu devam ettirmeye çalıştığı söylenebilir. Son günlerde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen USDTRY paritesinde bu düşüş devam etti ve parite 6.67 seviyelerini test etti. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan piyasaların ana gündem maddelerinden biri swap görüşmeleri olmaya devam ediyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları TL varlıkları üzerinde hareketliliğin artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.75275 – 6.83617 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.61906 – 6.50645 – 6.37655 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında piyasalar ABD ile Çin arasındaki gelişmeleri yakından takip ederken; Amerika’da devam eden protesto olaylarını da yakından izliyor. Son olarak Amerika’da artan şiddet olayları ile birlikte Trump’ın müdahale için ağır silahlı askerleri görevlendirdiği belirtildi. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında Hong Kong kaynaklı artan gerilimler ile birlikte zaman zaman ticaret savaşlarının gündeme gelmesi fiyatlar üzerinde hareketliliğin artmasına neden oluyor. Bu gelişmelere karşılık küresel bazda ekonomilerin açılması ve dünyanın ‘yeni normal’ düzenine geçiş yapması küresel risk iştahını artırıyor ve bu da zaman zaman altından çıkışlar yaşanmasına neden oluyor. Bu sebeple fiyatlar dalgalı bir seyir izliyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan ADP tarım dışı istihdam verisini takip edecek. Cuma günü gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü sayılabilecek veri ile birlikte ipuçları aranacak. Ardından ISM PMI verisi takip edilecek. Veriler sırasıyla TSİ 15:15 ve 17:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1743.47 – 1764.46 – 1799.70 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1711.47 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Piyasalar düşen haber akışlarına göre; Rusya ile birlikte diğer bazı OPEC+ ülkelerinin, Temmuz ayından itibaren planladığı üretim kısıntılarını azaltmak yerine mevcut kısıntıları bir ay daha uzatma taraftarı oldukları belirtildi. Söz konusu kaynaklara göre; bu teklif etrafında görüş birliği yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Fakat birliğin güçlü taraflarından biri olan Suudi Arabistan’ın bu öneri karşısındaki tutumu şuan için net değil gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay OPEC ve koalisyonun anlaşma gereği üretim kısıntılarının başlaması ve küresel çapta koronavirüs yasaklarının kalkması ile birlikte beklentilerin üzerinde artan küresel petrol talepleri fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Şimdi piyasalar ay içerisinde yapılacak olan OPEC toplantısını beklemeye başladı. Bu toplantı öncesi ve sonrasında yapılacak açıklamalar fiyatlar üzerinde hareketliliği artırabilir. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek. Piyasalardaki beklentiler stokların 3.300M civarında gelebileceği yönünde. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinin devamında 41.93 – 44.46 – 46.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aaşğı yönlü gevşemelerde ise 39.63 – 38.14 – 36.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.83 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında zayıf performans devam ediyor. Yeni hafta ile birlikte bir miktar gevşeyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar küresel gelişmeleri yakından takip ediyor. Son olarak Özbekistan’ın yeni doğal gaz kuyusu bulduğu haberi piyasalara düşmüştü. Doğal gaz piyasasında arz fazlalığı uzun süredir fiyatlar üzerinde baskı unsuru olarak kalıyor. Başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere üretimin son yıllarda arttığı belirtiliyor. Bu konu ise fiyatları baskılıyor. Diğer yandan koronavirüs yasaklarının kalkması küresel taleplerde artış yaşanmasına neden oluyor. Fakat bu tam olarak toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden olabilmiş değil gibi gözüküyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.826 – 1.910 – 1.983 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.760 – 1.702 – 1.606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.