Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 33.860 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 237 kişi olarak açıklandı.
  • ABD Temsilciler Meclisi, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik yasa tasarısını onayladı. Federal hükümetin temerrüde düşmesini önleyecek tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Biden'ın imzasına sunulacak.
  • G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı'nın sonuç bildirisinde, G20 ülkelerinin, Dünya Ticaret Örgütü'nde gerekli reformun yapılabilmesi için örgütün tüm üyeleriyle aktif ve yapıcı bir şekilde çalışma konusunda kararlı olduğu belirtildi.
  • İngiltere'nin en büyük ticari limanı olan Felixstowe'un yetkilileri, tedarik zincirinde yaşanan krizin, konteynerlerin limanda yığılmasına yol açtığını açıkladı.
  • Çip krizi nedeniyle Apple Inc'ın Iphone 13 üretimini 10 milyon adet kadar azaltacağı tahmin ediliyor
  • Rusya Devlet Başkanı Putin: Yüksek enflasyon nüfusun en yoksulunu etkiliyor.
  • Fed/Clarida: Tahvil alımını azaltmak için gerekli koşullar karşılandı.
  • Çin, artan kömür fiyatlarının yol açtığı elektrik arzı krizine çözüm olarak, kömürle üretim yapan santrallerin elektrik satış fiyatlarını piyasa koşullarına göre daha yüksek oranlarda arttırmasına izin verecek.

EURUSD

Geçtiğimiz Eylül ayını yüzde 2 değer kaybı ile kapatan EURUSD paritesi, Ekim ayında da değer kayıpları yaşamaya devam etti. Yaklaşık olarak bir buçuk yılın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam eden paritede piyasalar Almanya’dan gelen ZEW ekonomik Hissiyatı verisini takip etti. Açıklamaya göre Almanya’da Ekim ayında ZEW ekonomik hissiyat 22.3 ile beklentilerin bir tık altında gerçekleşti. Haftanın üçüncü işlem gününde gözler ilk olarak yine Almanya kanadında olacak ve 09:00’da açıklanacak olan enflasyon verisi izlenecek. Bilindiği gibi Eylül ayında Almanya’dan gelen enflasyon verisi tarihi zirvelerini yaşamıştı. Ardından 12:00’da Euro bölgesinden Sanayi Verisi gelecek. Bunlar dışında dolar tarafına baktığımızda ise 15:30’da ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.15820 – 1.16396 – 1.16872 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15278 – 1.15012 – 1.14681 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TCMB’nin Eylül toplantısında politika faizinde 100 baz puan indirim yoluna gitmesi ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeleri hız kazanan USDTRY paritesi, yeni hafta içerisinde de bu hareketlenmelerine devam etti ve tarihi zirve seviyesini güncelledi. Tarihi zirvesini 9.03 ile yenileyen paritede piyasalar yurtiçinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Ağustos ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 13.8 yükselme yaşadı. Aylık bazda ise söz konusu veri yüzde 5.4 arttı ve veri beklentileri karşıladı. Hafta başında TCMB Başkanı Kavcıoğlu TMBB’de sunum gerçekleştirmiş ve bu sunumunda; Ağustos-Eylül gibi faiz indirimine ilişkin yol haritasının belirlendiğini, para politikasında faiz indirimini beklenen oranda gördüklerini ve sürpriz olmadığını belirtmişti. Ek olarak Kavcıoğlu; küresel gelişmelere bakıldığında kurun TCMB’nin faiz indirimi ile ilgisi olmadığının görüldüğünü sözlerine ekledi. Haftanın yeni gününde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 9.05 – 9.10 – 9.15 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 8.97362 – 8.89048 – 8.80103 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin altında gelmesi ile birlikte 1781 seviyelerini test eden altın fiyatları, yeni haftaya 1756 seviyelerinde başlangıç yapmıştı. Hafta içerisinde ‘karasız’ fiyatlamalar gerçekleştiren altın, dün bir miktar toparlanma eğilimi gösterdi. Bununla birlikte yeni güne başlarken altın için volatil bir gün bizleri bekliyor olabilir. TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan enflasyon verisi ve ardından TSİ 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları altında volatilitenin artmasına neden olabilir. Küresel bazda yüksek enflasyon tüm ülkelerin ‘sorunu’ olmaya devam ediyor. Yüksek enflasyonun büyümeye olumsuz etki edebileceğine yönelik endişeler ise ‘güvenli liman’ olan altına olan talepleri bir miktar artırabilir. FED’in de yakından izlediği veriler ile birlikte ekonomiye dair ipuçları aranacak. Diğer yandan FOMC tutanaklarında varlık alım programında azaltım konusunda yetkililerin neler planladıklarının ayrıntıları incelenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1770.42 – 1781.59 – 1795.16 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.20 – 1735.01 – 1725.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.