Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 21.352 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 243 kişi olarak açıklandı.
 • Turkovac’ın Faz 3 çalışmalarının Kırgızistan'da da yürütülmesi konusunda mutabakata varıldığı açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzde büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa ederek kendi hikayemizi tarihe altın harflerle kazıyacağımız bir dönem var.
 • Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Lübnan’ın ve Lübnan halkının refah, istikrar ve güvenliği için elden gelen desteği vermeyi sürdürecektir.
 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mültecilerin ülkelerine gönderilmesi için çalışmalarımız var.
 • ABD'de Demokrat Partili senatörler kurumlar vergisinin %21’den %26,5’e çıkarılmasını içeren bir plan önermeyi değerlendiriyor.
 • The Telegraph gazetesinin haberine göre Britanya, Brexit sonrasında Avrupa Birliği'nden gelen mallara yeni gümrük kontrolleri uygulama planını ikinci kez daha erteleyecek.
 • ABD eski Hazine Bakanı Summers, ülkenin geçmişindeki yüksek enflasyon dönemiyle tehlikeli politika paralellikleri görüyor.
 • Türkiye'de kamu kaynaklarının gelecek 3 yıllık dönemde kullanılacağı öncelikli sektör ve projeler belirlendi. Denizlerde keşfedilen doğal gaz rezervlerinin ülke ekonomisine kazandırılmasına yönelik altyapı projelerine öncelik tanınacak.
 • İsviçre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fritz Zurbruegg, ülkede negatif faiz oranlarının İsviçre Frangı'nda yükselişi önlemek için zorunlu olmaya devam ettiğini söyledi.
 • MÜSİAD'ın yeni genel başkanı Mahmut Asmalı oldu.
 • Japonya'da yaklaşan iktidar partisi iç seçimleri öncesinde ana muhalefet, Covid-19 mücadelede düşük gelirli hanelere acil nakit yardımı verilmesini istedi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.6 değer kaybı ile kapatmıştı. Yeni haftaya 1.1815 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar gün içerisinde konuşma yapması beklenen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ı takip edecek. Bu konuşma TSİ 16:30’da gerçekleşecek. Geçtiğimiz hafta piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kurulu toplantısını takip etmiş ve beklentilere paralel olarak banka faiz oranlarında değişikliğe gitmemişti. Bununla birlikte banka pandemi alım programını 1.85 trilyon euroda sabit bırakmış ve bu programda alımların ılımlı yavaş bir politikada yapılacağı belirtilmişti. Piyasaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda piyasaların gözü hafta içerisinde ABD ve Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verilerinde olacak. Veriler sırasıyla Salı ve Cuma günleri açıklanacak. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18305 – 1.18517 – 1.19090 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17819 – 1.17528 – 1.17262 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler ile dolar endeksinin değer kazanımları yaşaması ve TCMB kanadında söylem değişikliği ile çekirdek enflasyon vurgusunun yapılması USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Bu hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz hafta dolar, TL karşısında yaklaşık olarak 1.7 değer kazanımı gerçekleştirdi. Yeni haftaya 8.45 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 10:00’da açıklanacak olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışları verileri TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise yeni günde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri görünmüyor. Piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini yakından takip edecek. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.55080 – 8.60565 – 8.67796 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.40611 – 8.32091 – 8.25613 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftaya 1828 seviyelerinde başlangıç yapan altın hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve haftayı yaklaşık olarak yüzde 2.30 değer kaybı yaşayarak kapattı. Geçtiğimiz hafta piyasalar ABD kanadından gelen ÜFE verisini takip etmiş ve veri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Veriye göre ABD’de ÜFE Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0.7arttı ve ÜFE yüzde 8.3 ile 2010’dan beri en büyük yılık artışını kaydetti. Yeni haftaya başlarken haftanın ilk işlem gününde altını sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini yakından izleyecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1805.39 – 1820.39 – 1832.61 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1780.35 – 1770.80 – 1758.88 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.