Ne Oldu ?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki güne göre 5.404 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 49 kişi arttığı açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk ekonomisini döviz kuru, enflasyon, faiz parantezine hapsetmeye çalışıyorlar. Artık Türkiye siyasi ve ekonomik olarak dünyanın en üst ligine adım atmak üzeredir.
  • Erdoğan: Pazartesi günkü yarım günü idari tatil olarak belirledik. Vatandaşlarımız fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar tatile kavuşmuş oluyor.
  • Erdoğan, İsrail Devlet Başkanı Hertzog ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti.
  • ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, basın toplantısında, "Kabil Havalimanı'nda güvenliğin nasıl olacağı konusunda Türklerle hala görüşme halindeyiz, bu çabaya öncülük etmeye istekli oldukları için onlara minnettarız" ifadelerini kullandı.
  • Bloomberg News'in haberine göre, Biden yönetimi, ABD Çin'in bölgedeki etkisini kontrol etmenin yollarını ararken Hint-Pasifik ekonomilerini kapsayan bir Dijital Ticaret Anlaşması düşünüyor.
  • FDA: "Johnson and Johnson Kovid-19 aşısı, nadir görülen nörolojik bozukluğa yol açabilir"
  • Almanya Başbakanı Merkel, Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesine ilişkin Ukrayna'nın endişelerini ciddiye aldıklarını söyledi. Kuzey Akım-2 projesinin, Ukrayna üzerinden geçen doğal gazın yerini almayacağını yineleyen Merkel, konunun bu hafta yapacağı ABD ziyaretinde de önemli rol oynayacağını kaydetti.
  • New York Fed Başkanı Williams ortalama enflasyon politikasının hızlı faiz artışı anlamına gelmediğini söyledi.

EURUSD

Haftanın ilk işlem günü ekonomik takvim açısından sakin başlarken Euro tarafında ki satışlar dikkat çekiciydi. Sabah saatlerinde önemli direnç noktası olan 1.1880 seviyesi test edildikten sonra Dolar endeksinin yukarı yönlü atakları ile birlikte, 1.1837 seviyelerine kadar geri çekilmeler gördük. Bunun dışında FED tarafından Williams’ın enflasyon ve faiz açıklamaları da dikkat çekiciydi. Konuşma detaylarına bakacak olursak New York FED başkanı Williams ortalama enflasyon politikasının hızlı faiz artışı anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Ayrıca Williams “ortalama enflasyon hedeflemesinde öngörülebilir sert yönlü dönüşümler ve politika faizlerinde büyük ıskalamalar olmayacağını” belirtti. Para politikası ve ekonomik görünüm hakkında ise herhangi bir yorum yapmadı. Haftanın ikinci işlem gününde ise Almanya, Fransa ve ABD bölgesinden gelecek olan enflasyon rakamları paritede volatiliteyi arttırabilir. Teknik açıdan baktığımızda yukarı yönlü hareketlerde 1.1880, 1.1907 ve 1.1922 seviyeleri karşımıza çıkabilecek dirençler. Geri çekilmelerde ise 1.1836, 1.1825 ve 1.1785 EURUSD de takip edebileceğimiz destek seviyeleri.

USDTRY

Yurt içinde bugün Çeyreklik İşsizlik rakamlarını karşıladık. İşsizlik verisi %13.9 olan beklentilerin bir nebze olsun aşağısında gelerek %13.2 olarak açıklandı. Sabah saatlerinde veri öncesi 8.67 seviyelerine doğru ataklar yapan USDTRY de gelen işsizlik verisiyle birlikte geri çekilmeler görüldü. 8.6233 desteğini test eden USDTRY bu seviyenin yukarısın da fiyatlanmaya devam ediyor. İkinci işlem gününde ise makro ekonomik takvim yoğun. Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verilerinin açıklanacağı yurt içerisinde sabah saatlerinde kurda hareketlilik görebiliriz. ABD tarafından gelecek olan enflasyon verisi ve FED başkanlarından Bostic’in konuşmaları da takip edilmesi gereken diğer önemli unsurlar. Kur tarafında ki fiyatlamalara baktığımızda ise gün içerisinde 8.6233 seviyesinin Dolar/TL’de destek olduğunu gördük. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması ile birlikte 8.5950 ve 8.5634 noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 8.6626, 8.7020 ve 8.7472 direnç noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

ALTIN

Sarı metal yeni haftaya oldukça hareketli başladı. Öğle saatlerinde New York FED Başkanı Williams’ın enflasyon ve faiz söylemleri 1800 seviyesinin yukarısında fiyatlanan Ons’da sert satışları beraberinde getirdi. Bu satışların etkisi ile birlikte 1792 desteğine kadar sert geri çekilmeler izledik. Fakat Güney Çin denizinden gelen haberler küresel risk iştahını arttırdı ve altın tarafında bu sefer sert yükselişlere tanık olduk. Çin tarafından yapılan açıklamada Güney Çin Denizinde egemenlik iddia ettiği kara sularına izinsiz giren ABD donanmasına ait USS Benfolt savaş gemisinin bölgeden uzaklaştırıldığı söylendi. Bu haber akışı ile birlikte ons da tekrardan 1800 seviyesinin yukarısına doğru hızlı toparlanmalar görüldü. Haber akışlarının yanı sıra yeni günde açıklanacak olan Çin ithalat-ihracat rakamları ve ABD enflasyon verisi değerli metal tarafında fiyatlamaları etkileyebilir. 1800 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan sarı metalde 1812,1818 ve 1826 direnç noktaları. Geri çekilmelerde ise 1796, 1792 ve 1785 takip edilmesi gereken destek seviyeleri.