GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

Türkiye’nin Güncel Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de son 24 saatte 13 bin 29 yeni vaka tespit edildi. Bununla birlikte 228 bin 192 Kovid19 testi yapıldı. Kovid19 sebebiyle 232 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

EURUSD

Piyasalar ilk olarak Almanya’dan gelen enflasyon verisini takip etti. Açıklamaya göre Almanya’da Nisan ayında TÜFE aylık bazda yüzde 0.7; yıllık bazda ise yüzde 2 olarak gerçekleşti. Gelen olarak baktığımızda veriler beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Ardından gözler Amerika tarafında çevrildi ve ABD kanadından gelen enflasyon verisi izlendi. Açıklanan veriye göre Nisan ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.2 artış gerçekleştirdi. Beklentilerin oldukça üzerinde gelen veri ile birlikte Amerika’da enflasyon 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Son zamanlarda ABD kanadında Başkan Joe Biden’ın teşvik paketi ve küresel emtialardaki yükseliş ivmesi ile birlikte Amerika’da enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü bir seyir izlenmişti. Veri ile birlikte küresel piyasalarda volatilite oldukça arttı. Artan volatilite ile EURUSD paritesinde baskılar arttı ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Gün içerisinde ise yine ABD kanadından gelecek olan ÜFE ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri izlenecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20929 – 1.21172 – 1.21541seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.20579 – 1.20209 – 1.19883 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yurtiçinde piyasalar Ramazan Bayramı dolayısıyla tatile girdiği haftada piyasalar Amerika kanadından gelen enflasyon verilerini takip etti. Açıklanan veriye göre Amerika’da Nisan ayında tüketici fiyatları beklentilerin oldukça üzerinde geldi ve yıllık olarak yüzde 4.2 artış kaydetti. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0.8 olarak gerçekleşti. Gelen veriler ile birlikte ABD’de enflasyonun son 13 yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleştiği görüldü. Veriler ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artarken; TL, dolar karşısında yüzde 1’i aşan değer kayıpları yaşadı. Bu hareketlenmeler ile birlikte USDTRY paritesi Çarşamba gününü 8.41 seviyelerinde kapattı. Yeni güne de bu seviyelerin yakınlarında kapatan paritede piyasalar gün içerisinde yine ABD kanadından gelecek olan ÜFE ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri takip edilecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.48385 ve 8.57193 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40115 – 8.32393 – 8.22460 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika kanadından gelen ve beklentileri oldukça aşan enflasyon verileri sonrasında küresel bazda volatilite oldukça arttı. Açıklamaya göre Nisan ayında ABD’de tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.2 arttı. Piyasalardaki beklentiler ise verinin yüzde 3.6 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Gelen veriler ile birlikte ABD’de enflasyon 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı görüldü. Son günlerde enflasyon beklentileri yükselişe geçmişti ve gelen verilerin beklentileri geçmesi ile birlikte bu beklentiler gerçekleşti. Pandemi teşvik paketleri, altyapı harcama planları enflasyon beklentilerinde yükselişlerin yaşanmasına neden olmuştu. Artan enflasyon ile birlikte ABD kanadında 10 yıllıklarda süregelen artış beklenenden daha erken bir parasal sıkılaşma riskini artırıyor. Artan riskler ile birlikte dolar endeksinde volatilite de arttı ve altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Veri öncesinde 1833 seviyelerinde fiyatlanan XAUUSD aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte günü 1814 seviyelerinde kapattı. Yeni günde ise ABD kanadından gelecek olan ÜFE ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verileri izlenecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1825.36 – 1845.20 – 1870.72 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800.35 – 1785.07 – 1765.35 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.