GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 54.562 artarak 3.903.573’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.671 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 243 kişi artarak 34.182’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.372.629.
  • Sağlık Bakanı Koca: Türkiye salgındaki en zor günlerini geçirmektedir.
  • Koca: Ülkede yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır.
  • Koca: Uğur Şahin hoca ile temas halindeyiz. 'Haziran ayında en az 30 milyon doz BioNTech aşısı gelebilir diyebilirsin' dediler.
  • Koca: Sputnik V, ülkemizde Faz 3 çalışması yapılamadı. Türkiye olarak inceleme başlattık. Ara sonucu olumlu görünüyor. Son 1 haftada 3 kere Rus Sağlık Bakanı mevkidaşım ile görüşmüş oldum.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'ya bugün itibarıyla 150.000 doz Covid-19 aşısını teslim edeceklerini bildirdi.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, ABD'li mevkidaşı Blinken'la görüştüğü, görüşmenin yapıcı ve faydalı geçtiği bildirildi. Görüşmede ikili konular, Afganistan barış süreci, bu amaçla yapılacak İstanbul toplantısı, Suriye ve Ortadoğu konuları ele alındı.
  • ABD Başkanı Joe Biden, Oval Ofis'te hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Kongre üyeleri ile bir araya gelerek, 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketini görüştü.
  • ABD Hazine Bakanlığı'nın Perşembe günü açıklayacağı raporda Çin'i kur manipülatörü olarak tanımlamayacağı belirtildi. Raporda kriterlerin daraltılarak İsviçre'nin de listeden çıkarılacağı öne sürüldü.
  • ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Fauci: Pfizer aşısının Güney Afrika varyantına karşı etkili olmayabileceği yönündeki İsrail araştırması yanıltıcı.

EURUSD

Haftanın ilk işlem gününde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştiren EURUSD paritesi 1.1919 seviyelerini test etti. Haftanın ikinci işlem gününde ise parite buralardan gevşeme hareketleri gerçekleştirdi ve 1.19 seviyesinin altlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Dün piyasalar Euro bölgesinden gelen Perakende Satışlar verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde perakende satışlar aylık bazda Şubat ayında yüzde 3.0 seviyesinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentilerin üzerinde gelen veride beklentiler yüzde 1.5 seviyelerindeydi. ABD kanadında ise Hazine Bakanlığı’nın açıkladığı Mart ayına ilişkin bütçe dengesi raporu yayımlandı. Rapora göre; ABD federal hükümetinin bütçe açığı Mart ayında 660 milyar dolar olarak açıklandı. Yeni güne başlarken ekonomik takvime baktığımızda ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan ZEW Ekonomik Hissiyat verisini takip edecek. Veriler Euro varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Ardından gözler ABD kanadına çevrilecek. TSİ 15:30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verisi küresel bazda dolarda volatiliteyi oldukça artırabilir. Bu veriyi FED’te yakından takip edecektir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19509 – 1.20001 – 1.20632 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.18650 – 1.18193 – 1.17597 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısını gerçekleştireceği hafta içerisinde piyasalar Perşembe gününe odaklandı. TCMB’nin yeni Başkanı Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki bu ilk Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasındaki verilecek karar merakla bekleniyor. Piyasalardaki beklentiler bankanın faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat karar metni merakla incelenecek. Bunlar öncesinde ise piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelen İşsizlik Oranı verisini takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 13.4 seviyesine yükseldi. Diğer yandan yine yurtiçinden gelen ve TCMB’nin açıkladığı Şubat 2021 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verisi izlendi. Veriye göre Şubat ayında Türkiye’de cari açık 2.61 milyar dolar olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise cari açığın 2.5 milyar dolar olacağı yönündeydi. Yeni günde ise piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verilerini takip edecek. Veriler ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.21199 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta dolar endeksinde gevşeme hareketleri ve ABD hazine tahvil faizlerinde yaşanan aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte altın fiyatlarında toparlanma hareketleri gerçekleşmişti. Yeni haftaya baktığımızda ise altın fiyatlarında gevşeme hareketleri yaşandığı görülüyor. Yeni haftaya başlarken FED Başkanı Powell’ın bir TV programında ABD ekonomisine yönelik yaptığı değerlendirmeler izlendi. Powell; ABD ekonomisinin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını, istihdamın hızlanmasını beklediklerini ve ekonominin dönüm noktasında olduğunu belirtti. Bu iyimser mesajlar altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturdu. Bununla birlikte piyasalar ABD Hazine Bakanlığı’nın açıkladığı Mart ayına ilişkin bütçe dengesi raporunu takip etti. Raporda; ABD federal hükümetinin bütçe açığı Mart ayında 660 milyar dolar olarak belirtildi. Diğer yandan ABD Başkanı Biden, 2.3 trilyon dolarlık altyapı paketini hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Kongre üyeleri ile bir araya gelerek görüştü. Görüşme sonrasında yapılan açıklamada, görüşmenin iyi bir fikir alışverişi niteliği taşıdığı belirtildi. Yeni günde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Veri ile birlikte küresel bazda volatilite artabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1745.75 – 1760.45 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1720.96 – 1700.88 – 1680.43 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.