Ne Oldu?

  • Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Hazine destekli KGF paketinde EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıyoruz.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, 2008'den bu yana ABD'de en büyük banka iflası olarak değerlendirilen Silikon Vadisi Bankası’nı kurtarmayacaklarını ancak mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve krizin sağlam bankalara sıçramaması için çalıştıklarını açıkladı.
  • Bloomberg News'in haberine göre Fed, Silikon Vadisi Bankası'na benzer başka bir çöküşü önlemek için bankaların iskonto penceresine erişme şartlarını gevşetmeyi düşünüyor.
  • Silikon Vadisi Bankası’nın ardından New York merkezli Signature Bank'a da kayyum atandığı bildirildi.
  • Fitch Ratings'in Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, 2023 yılına ilişkin küresel ekonomi büyüme tahmini %1,4'ten %2,0'ye çıkarıldı.
  • JP Morgan, gelecek haftaki FOMC toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışı beklemeye devam ediyor.
  • Çin'in yeni Başbakanı Li Çiang oldu.

 

Ne Olacak?

  • Yurt içinde Cari İşlemler Dengesi açıklanacak.
  • Rusya ile BM arasında tahıl anlaşması toplantısı 13 Mart’ta yapılacak.
  • Beyaz Saray: Başkan Biden, ABD bankacılık sisteminin dayanıklılığının devam ettirilmesi konusunda açıklama yapacak. Biden'in açıklaması saat 08.00'da (TSİ 15.00) olacak.

 

EUR/USD

EURUSD paritesi toparlanma gösteriyor. Haftanın son işlem gününde Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da enflasyon verileri takip edildi. Buna göre ülkede yıllık enflasyon beklentilere paralel %8,7 oldu. Bu hafta perşembe günü ECB’nin faiz kararı odakta olacak. ECB’nin 50 baz puan faiz artırması beklenirken yatırımcılar ECB Başkanı Lagarde’dan faiz artırım patikasına ilişkin ipucu arayacak. ABD’de ise son işlem gününde Tarım Dışı İstihdam takip edildi. Buna göre istihdam rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşse de ortalama saatlik kazançların düşüş göstermesi enflasyonda gerileme olduğu algısıyla küresel risk iştahını desteklerken dolar endeksi geri çekildi. Yarın açıklanacak ABD TÜFE verisi Fed’in faiz kararı ve risk iştahı için yakından takip edilecek.

Destekler: 1.0691 - 1.0619 - 1.0571

Dirençler: 1.0743 - 1.0803 - 1.0867

 

USD/TRY

Dolar/TL paritesinde sınırlı yükseliş devam ediyor. Haftanın son işlem gününde makroekonomik takvim yoğundu. Geçen ay %10,2 olan işsizlik oranı Ocak’ta %9,7’ye geriledi. Aralık’ta %0,4 daralan sanayi üretimi ise %2,5 genişleme beklentisini aşarak Ocak’ta %4,5 genişleme gösterdi. Diğer yandan seçimlerin tarihi 14 Mayıs olarak açıklandı. Bugün yurt içinde cari işlemler dengesi verisi takip edilecek. ABD tarafında ise istihdam verileri beklentiyi aşarak işgücü piyasasının güçlü olmaya devam ettiğine işaret etse de ortalama saatlik kazançların geçen aya göre gerileme göstermesi enflasyonun yavaşladığı algısıyla piyasada olumlu karşılandı. Küresel risk iştahı desteklenirken dolar endeksi geri çekildi. Bu hafta yatırımcıların odağı yarın açıklanacak ABD enflasyon verisinde olacak.

Destekler: 18.94 - 18.90 - 18.86

Dirençler: 19.00 - 19.05 - 19.09

 

XAU/USD

Ons altın yeni haftaya yükselişle başlıyor. Haftanın son işlem gününde ABD’de tarım dışı istihdam verisi takip edildi. Buna göre Ocak’ta 504 bin artış gösteren tarım dışı istihdam verisi Şubat’ta 205 bin artış beklentisini aşarak 311 bin artış göstererek işgücü piyasasının sıkı kaldığını teyit etti. Diğer yandan ortalama saatlik kazançlar verisinin geçen aya göre gerilemesi enflasyonun yavaşlama gösterdiği algısıyla küresel risk iştahını destekledi. Verinin ardından ons altın değer kazanırken Fed’in 22 Mart’ta gerçekleştireceği toplantısında 50 baz puanlık artışa gitme ihtimali %50’ye geriledi. Yarın açıklanacak ABD enflasyon verisi ons altın fiyatlamaları için önem arz ediyor. Enflasyonun %6,4’ten %6,0’ya gerilemesi bekleniyor.

Destekler: 1865 - 1850 - 1833

Dirençler: 1890 - 1907 - 1928

 

BRENT

Brent petrolde yeni haftada toparlanma takip ediliyor. Geçen haftanın son işlem gününde ABD’de istihdam verileri takip edildi. Buna göre Şubat ayında tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde 311 bin artış gösterdi. Öte yandan ortalama saatlik kazançların yavaşlama göstermesi yatırımcıların enflasyonun yavaşladığı algısına sahip olmasına neden olurken risk iştahı desteklendi. Verinin ardından Fed’in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımı yapma ihtimali geriledi. Bugün veri takvimi sakin, yarın ise gözler ABD enflasyon verisinde olacak. Enflasyonun %6,4’ten %6,0’a gerilemesi beklenirken beklentinin üzerinde gelebilecek bir veri Fed’in şahinleşmesine ve petrol fiyatlarının düşmesine neden olabilir.

Destekler: 81.74 - 80.43 - 79.02

Dirençler: 83.59 - 84.90 - 86.31

 

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri haftanın son işlem gününü negatif tamamladı. Dow Jones %1,1, S&P500 %1,5 ve Nasdaq %1,8 değer kaybetti. Bu sabah ise ABD vadeliler toparlanma gösteriyor. Asya piyasaları da günü karışık tamamlamaya hazırlanıyor.