Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 77.722 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 145 kişi olduğu açıklandı. Türkiye'de Covid – 19 salgınının başından beri en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs Bilim Kurulu'nun, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırdığını, bundan böyle PCR testinin yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacağını bildirdi.
  • İletişim Başkanlığı: (Savunma Sanayii İcra Komitesi) Önümüzdeki yıl ilk uçuşu planlanan Hürjet için ilk etap seri üretim kararı alındı.
  • ABD Başkanı'nın Baş Tıp Danışmanı Fauci: Yüksek derecede bulaşıcı Omicron varyantı er ya da geç herkese bulaşacak. Zirveyi gördükten sonra düşüşe geçecek. Aşılılar daha hafif atlatacak.
  • Fed Başkan Yardımcısı Adayı Brainard, enflasyonu düşürmenin en önemli görevleri olduğunu söyledİ.
  • St. Louis Fed Başkanı Bullard, Bu yıl ABD'de dört faiz artışı bekliyor.
  • San Francisco Fed Başkanı Daly: ABD'de faiz artışları Mart ayında başlamalı.
  • Fed Bej Kitap: Ülke ekonomisi 2021'in son haftalarında ılımlı hızda büyüdü. Devam eden tedarik zinciri aksamaları ve iş gücü sıkıntısının büyümeyi kısıtladı.

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde Sanayi Üretimi Kasım ayında aylık bazda beklentilerin üzerinde yüzde 2.3 artış kaydetti. Piyasalardaki beklentiler artışın yüzde 0.5 civarlarında gelebileceği yönündeydi. Diğer yandan ABD kanadından gelen enflasyon verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD’de yıllık enflasyon Aralık ayında yüzde 7 olarak gerçekleşti. Gelen veriler ile birlikte ABD’de enflasyonun son 39 yılın zirvesinde olduğu görüldü. Aylık bazda artış ise yüzde 0.6 olarak gerçekleşti. Yeni günde piyasalar 12:00’da açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası Aylık Rapor’u takip edecek. Ardından 16:30’da ABD kanadından gelecek olan ÜFE ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları küresel bazda volatiliteyi etkileyebilecek başlıca ekonomik veriler olarak karşımıza çıkıyor. Dolar endeksinin aşağı yönlü hareketlenmelerinden destek bularak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak; yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.138749 – 1.14347 – 1.14642 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13114 – 1.12723 – 1.12366 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftaya 13.70 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde dün aşağı yönlü hareketlenmeler hız kazandı ve parite bu hareketlenmeler ile birlikte 13.00 seviyesinin altına sarkmalar gerçekleştirdi. Buralarda tutunmalar uzun vadeye yayılmadı ve parite haftanın dördüncü işlem gününde 13.54 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni güne başlarken piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Yurtiçinden gelecek olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verileri TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Veriler 10:00’da açıklanacak. Diğer yandan dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında enflasyona yönelik açıklamalarda bulundu. Erdoğan; kurda olduğu gibi enflasyondaki şişkinliğin ortadan kaldırılacağını belirtti. Dolar kanadına baktığımızda ise yeni günde TSİ 16:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ÜFE verileri küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak; 13.45 – 12.81 – 12.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Dün 1814$ seviyelerini test eden Altın, ABD enflasyon verisinin yüksek gelmesinden güç alarak günü 1827$ seviyesinden kapattı. Aralık ayı enflasyon beklentisi %6,8 iken gerçekleşen %7 oldu. Enflasyonun yükselmesi, Doların değer kaybetmesi anlamına gelirken, güvenli liman yatırımlarının artmasına sebep oluyor. Gelen veri sonrası, ABD 10 yıllık tahvil verim oranı %1,711, Dolar endeksi ise son 50 günün en düşük seviyeleri olan 94,87 seviyelerine kadar geriledi. Enflasyonun yükselmesi, FED’in faiz artırımlarında daha hızlı aksiyon almasına sebep olabilir fakat kısa vadede Altın’ın güç kazanmasına destek sağlıyor. Gün içinde ABD tarafında İşsizlik başvuruları (TSİ 16:30) ve Üretici fiyat endeksi (TSİ 16:30) takip edilecek. Veri sonrası hızlı fiyat hareketleri yaşanabilir. Teknik olarak bakıldığında Altın, geçen haftanın kayıplarını kapatmak üzere hareketine devam ediyor. İlk direnç seviyemiz 1832$, devam eden yukarı yönlü hareketlerde, 1845$ ve 1860$ seviyeleri takip edilebilir. İlk destek seviyemiz, 1815$, devam eden aşağı yönlü hareketlerde, 1800$ ve 1782$ seviyeleri takip edilebilir.