GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

Avustralya MB Faizi Değiştirmedi

Avustralya Merkez Bankası Ağustos ayı toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantısı sonrasında ise faiz kararını açıklayan banka beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmedi. Böylelikle Avustralya Merkez Bankası gösterge faizi %0.25 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde; küresel görünümün çok belirsiz olduğu, tahvil alımına Çarşamba günü yeniden başlanacağı, küresel iyileşmenin aşamalı olmasını bekledikleri belirtildi.

EURUSD

Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit’in açıkladığı verilere göre Euro bölgesinde imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi 51.8 olarak gerçekleşti. Söz konusu veri Haziran ayında 47.4 değerini almıştı. Böylelikle Euro bölgesinde fabrikaların Temmuz ayında açıklanan ilk verilerden daha güçlü bir geri dönüş yaptığı görüldü. Diğer yandan doların performansına baktığımızda geçtiğimiz günlerdeki zayıf performans sonrasında yeni haftada bir miktar toparlanmalar yaşadığı görüldü. Dün Amerika’dan gelen ISM imalat göstergesi piyasaları tatmin ederken, Temmuz ayında 54.2 ile son 17 ayın en yüksek değerini almış oldu. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte dolar küresel bazda bir miktar toparlandı. Yeni haftanın ilk gününde dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesini haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18024 – 1.19087 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17052 – 1.16253 – 1.15376 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.97 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi dar bir bantta dalgalı bir seyir izledi. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Veriler saat 10:00’da açıklanacak. Gelecek olan veriler ise Enflasyon, Üfe ve İmalat PMI verileri. Açıklanacak olan veriler ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite artabilir. Bu sebeple USDTRY paritesi yeni güne yurtiçinden gelecek olan veriler ile hızlı bir başlangıç yapacak. Ardından gözler Amerika kanadına çevrilecek. TSİ 17:00’da gelecek olan Fabrika Siparişleri dolar kanadında volatiliteyi artırabilir. Yeni hafta ile bir miktar toparlanma çabası gösteren dolar bu veri ile birlikte hareketliliğini artırabilir. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.00083 – 7.02729 – 7.07675 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92475 – 6.90119 – 6.86810 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda hızlı hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında yeni rekorlar görülmüş ve volatilite artmıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya da rekora giden bir yükseliş ile başlayan altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler sonrasında aşağı yönlü bir miktar gevşemeler yaşandı. Amerika kanadından gelen ve piyasaları bir miktar tatmin eden ekonomik veriler sonrasında bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştiren dolar ile kazançlarının bir miktarını geri veren altında, hisse senetlerinde ki yükselişlerde takip ediliyor. Diğer yandan koronavirüs vakaları özellikle Amerika’nın bazı eyaletlerinde artmaya devam ediyor. Bu da yeni karantina tedbirlerinin alınabileceğini gündeme getirdi. Bu konu da piyasalarda volatiliteyi artırabilir. Gün içerisinde ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan Fabrika Siparişleri verisini takip edecek. TSİ 17:00’da gelecek veri ile volatilite bir miktar artabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1977.96 – 1987.43 – 2000.60 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1960.61 – 1940.49 – 1924.29 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC+ ve koalisyon tarihi üretim kısıntılarını Ağustos ayının başı ile birlikte azaltmaya başladı. Buna göre OPEC+ ve koalisyonu tarihi üretim kısıntılarını azaltmaya başlamaları ile birlikte Temmuz ayına kıyasla günlük yaklaşık olarak 1.5 milyon varil daha fazla petrol üretecek. Bununla birlikte ABD’nin bazı eyaletlerinde vaka sayılarının artması ve kontrol altına alınamaması petrol fiyatlarında baskı unsurları olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki gelişmeler yakından izleniyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo; ulusal risklerini azaltmak için Çin’e ait geniş yelpazeye yayılmış yazılıma yönelik tedbirler açıkladı. Bu son tedbir ile birlikte ABD ile Çin arasındaki gelişmeler merakla izleniyor. Ek olarak yarın Amerika kanadından ham petrol stokları verisi gelecek. Bu veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artabilir. Brent petrol grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.18 – 44.85 – 46.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.38 – 41.33 – 39.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.85 seviyelerinde başlayan doğal gaz fiyatların dikkat çekici yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte son 3 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında hareketlenmeler yakından takip ediliyor. Bununla birlikte piyasalar Perşembe günü Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri öncesinde yeni haftada güçlü yükselişler gerçekleştiren Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 2.162 – 2.252 – 2.374 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 2.076 – 2.000 – 1.918 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.