GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Sular Durulmuyor

Geçtiğimiz günlerde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan ve şiddet eylemlerine dönüşen protestolar Amerika’da devam ediyor. Bu konuda Beyaz Saray’ın bahçesinde konuşma gerçekleştiren Trump; ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini belirtti. Ek olarak Trump; haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin verilmeyeceğini de sözlerine ekledi. Amerika’da devam eden olaylar küresel piyasalar tarafından yakından izlenmeye devam ediliyor.

 

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit’in açıklamasına göre 19 ülkeli bölgenin imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi Mayıs ayında 39.4 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki ay endeks 33.4 seviyesindeydi. Diğer yandan Almanya’nın Mayıs ayı imalat PMI’ı ise beklentilerin altında kaldı. Buna rağmen Mayıs ayında imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi 36.6 seviyesinde gerçekleşti. Endeks bir önceki ay 34.5 seviyesindeydi. Verilerin geçtiğimiz aydan yüksek seviyelerde gelmesi Avrupa’da dipten dönüşün yaşanmaya başladığı algısını bir miktar oluşturdu. Dolar kanadına baktığımızda ise Donald Trump’ın Cuma günü gerçekleştirdiği konuşmasında Çin’i doğrudan hedef alan tedbirler açıklamaması dolardaki güvenli varlık talebini azalttı. Böylelikle dolar küresel bazda bir miktar değer kayıpları yaşadı. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda yoğun veri akışı bulunmuyor. Piyasalar Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısını ve toplantı sonrası alınacak olan faiz oranı kararını merakla bekliyor. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.11505 – 1.12312 – 1.12871 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10973 – 1.10356 – 1.09273 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TCMB, para politikası kurulu toplantı özetini yayımladı. Toplantı özetinde; enflasyondaki düşüş için para politikasında temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği, salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşular, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturduğu küresel etkilerin yakından takip edildiği belirtildi. Geçtiğimiz hafta TL, dolar karşısında %0.15 oranında değer kaybı yaşamıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.81 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde az da olsa kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasaların gündeminde swap görüşmeleri yer almaya devam ediyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları TL varlıklarında volatilitenin oldukça artmasına neden olacaktır. Ekonomik takvime baktığımızda gün içerisinde piyasaları sert etkileyebilecek bir veri akışı bulunmuyor. Piyasalar yarın yurtiçinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Haftanın son işlem gününde ise Amerika kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda hareketliliğin artmasına neden olabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.83617 – 6.88778 – 7.00106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.75622 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda Amerika’nın bazı kentlerinde gerçekleşen protesto gösterileri yakından takip ediliyor. Bu gösteriler ile birlikte virüsün tekrar yayılabileceği ihtimalleri piyasalarda tedirginliği bir miktar artırıyor. İkinci dalga endişeleri ekonomik toparlanmayı sekteye uğratabileceği endişeleri zaman zaman fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki gergin ilişki yakından takip ediliyor. Son olarak Çin, ABD’den yaptığı soya ithalatının bir kısmını durdurduğunu açıkladı. Bu açıklama ticaret savaşları endişelerini de beraberinde getirdi. Altın fiyatları kazançlarını korumaya çalışırken; küresel bazda ekonomilerin açılması ve koronavirüs aşısına dair iyimser açıklamaların gelmesi fiyatlamalarda dengelenmeler yaşanmasına neden oluyor. Dün ABD’den gelen PMI verileri takip edildi. Buna göre ISM imalat satın alma müdürleri endeksi Mayıs ayında beklentilerin çok az üzerinde 43.1 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 43.0 idi. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1750.87 – 1764.46 – 1799.70 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1726.02 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC kanadından gelen haber akışları piyasalar tarafından takip edildi. Bir delegeye göre; OPEC ve koalisyonun arz kısıntılarını kısa bir süre için uzatmayı değerlendirdiği belirtildi. Buna göre grup toplantıyı birkaç gün öne çekerek 4 Haziran’da gerçekleştirebileceği ifade edildi. Delegenin açıklamasına göre OPEC ve koalisyon mevcut kısıntıları bir ile üç ay arasında uzatmayı değerlendirebilir. Mayıs ayı ile birlikte başlayan arz kısma anlaşmasına ek olarak beklentilerden güçlü talep artışlarının yaşanması fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden olmuştu. Küresel bazda koronavirüs önlemlerinin kaldırılması ve esnetilmesi ile birlikte ikinci dalga endişeleri ise halen piyasaların aklında bir soru işareti olarak kalıyor. Bu korkular ise zaman zaman fiyatlar üzerinde baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin artması ve Amerika’da protesto gösterilerinin talep için tehdit oluşturması fiyatlar üzerindeki diğer baskı unsurları olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 39.63 – 41.93 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 38.14 – 36.75 – 34.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.79 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları haftanın ilk işlem gününde zayıf bir performans gösterdi ve 1.74 seviyelerini test etti. Bu seviyelerde uzun süre durmayan fiyatlarda toparlanma hareketleri gerçekleşti. Diğer yandan gelen haber akışlarına göre Özbekistan’da yeni doğal gaz kuyusu bulundu. Başta Amerika ve Avrupa olmak üzere doğal gaz üretimi ülkelerde artarken, taleplerde artıyor. Fakat talepler arza oranla bir miktar zayıf kalıyor ve bu da fiyatlar üzerinde zaman zaman baskı oluşturuyor. Ek olarak ABD ile Çin arasındaki gerginlikler küresel talepleri tehdit ediyor. Bu sebeple piyasalar küresel gelişmeleri yakından izliyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.826 – 1.910 – 1.983 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.760 – 1.702 – 1.606 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.