Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 30.563 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 188 kişi olarak açıklandı.
  • TCMB Başkanı Kavcıoğlu: TL'deki değer kaybı faiz indirimi ile ilişkili değil.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ismini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz.
  • Erdoğan, İklim Değişikliği Başkanlığı ile Göç İdaresi Başkanlığının kurulacağını açıkladı.
  • Beyaz Saray, ham petrol fiyatlarının son yılların en yüksek seviyesine çıktığı ortamda, petrol üreticisi ülkelere global ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazlasını yapmaları çağrısında bulundu.
  • Çin regülatörler ve kamu bankaları için teftiş başlatıyor.
  • Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, yaşanmakta olan enerji krizi ile başa çıkabilmek için termal enerji fiyatlamasını serbestleştirme kararı aldı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1570 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izledi. Bununla birlikte piyasalar Avrupa Merkez Bankası kanadından enflasyon hakkında gelen açıklamaları takip etti. AMB üyesi Klaas Knot; pandeminin başlangıcından bu yana finansal piyasalardaki riskli hareketlerin tırmanışa geçtiğini ve yatırımcılara enflasyonu ciddiye alma konusunda uyarılarda bulundu. Bilindiği gibi Euro bölgesinde enflasyon Eylül ayında son 13 yılın en yüksek seviyelerine yükselmişti. Haftanın ikinci işlem gününe başlarken piyasalar yeni günde 12:00’da Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW Ekonomik Hissiyat verilerini takip edecek. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi izlenmiş ve veri beklentilerin altında gerçekleşmişti. Bu da dolar endeksini bir miktar baskılamıştı. Yeni günde ise piyasalar 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.15874 – 1.16396 – 1.16872 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15278 – 1.15012 – 1.14681 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni hafta ile birlikte piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Ağustos ayında İşsizlik yüzde 12.1 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay söz konusu veri yüzde 12 olarak gerçekleşmişti. Diğer yandan TCMB cari denge verisini yayımladı. Buna göre Ağustos ayında Türkiye’de cari denge 528 milyon dolar fazla verdi. Gelen veri ile birlikte 10 ay sonunda ilk kez cari dengenin fazla verdiği görüldü. Diğer yandan TCMB Başkanı Kavcıoğlu; TCMB Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda Kavcıoğlu; güçlü parasal sıkılaşmanın krediler ve iç talep üzerinde yavaşlatıcı etkilerinin devam ettiğini belirtti. Yeni haftaya 8.95 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesinde tarihi rekor seviyesi tekrar güncellendi ve yeni gün ile birlikte parite 9.01 seviyelerini test etti. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:00’da açıklanacak ve TL varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 9.05 ve 9.10 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 8.97362 – 8.89048 – 8.80103 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında son dönemlerde gündem FED’in varlık alım programında azaltım takviminin ne zaman başlayacağı yönünde. Bu sebeple piyasalar ABD kanadından gelen ekonomik verileri yakından takip ediyor. Özellikle FED’in de izlediği istihdam sektörüne dair veriler volatilitenin artmasına neden oluyor. Son olarak ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi izlenmiş ve veri beklentilerin altın gelmişti. Böylelikle dolar endeksinde bir miktar değer kayıpları yaşanmış ve altın ilk etapta 1781 seviyelerine kadar kendini atmıştı. Fakat buralardan itibaren gevşemeler gerçekleşti ve altın geçtiğimiz haftayı 1757 seviyelerinde kapattı. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise dalgalı bir seyir izlendi. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalar 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1770.06 – 1781.77 – 1790.60 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1750.06 – 1741.95 – 1732.57 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.