Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 27.356 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 128 kişi olarak açıklandı.
  • Sağlık Bakanı Koca: En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak.
  • Koca: Toplumsal bağışıklığı elde etmiş değiliz. En az iki doz aşı olmadan bağışıklık elde edilemiyor. En az iki doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yakalanan Afgan düzensiz göçmenlerin önemli bölümü yetkili kurumlarımız tarafından tekrar Afganistan'a sınır dışı ediliyor.
  • Erdoğan: Bu yıl ilk çeyrekte yakaladığımız %7'lik seviye, yılı gayet iyi seviyede kapatacağımızın göstergesidir.
  • Morgan Stanley, Fed'in ilk faiz artırımı için beklentisini erkene  çekti. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, Fed'in ilk faiz artırımı için  beklenti 2023 yılı 3. çeyreğinden 2. çeyreğine alındı.
  • ABD Başkanı Biden, ülke ekonomisi iyileşmeye devam ettikçe fiyat artışlarının azalacağını belirterek, enflasyonu her ay dikkatle takip edeceklerini ve Fed’in gerektiğinde uygun önlemleri alacağına güvendiklerini söyledi.
  • San Francisco Fed Başkanı Daly, varlık alımlarının azaltılmasını  konuşmaya başlamak için uygun zamanda olunduğunu söyledi.
  • ABD'de Eylül'e kadar tüm askerlere, İngiltere'de Kasım ayından itibaren huzurevi çalışanlarına Covid-19 aşısı zorunlu kılındı. Nüfusun çoğunluğuna yakınının en az bir doz Covid-19 aşısı olduğu ABD ile Avrupa ülkelerinde, aşı olmayanların kapalı alanlara girişlerini kısıtlamaya yönelik mücbir önlemler yürürlüğe giriyor.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1760 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi haftanın ilk günlerinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.1705 seviyelerini gören parite buralardan bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Piyasalar dün ABD kanadından gelen enflasyon verisini takip etti. Açıklanan veriye göre; Amerika’da tüketici fiyatları Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 5.4 oranında artış gerçekleştirdi. Bir önceki aya kıyasla tüketici fiyatları ise yüzde 0.5 arttı. Veri beklentilere paralel olarak geldi diyebiliriz. Veriyi FED’te varlık alım programı için izliyordu. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri varlık alım azaltımı tartışmalarının yoğunlaşmasına neden olabilirdi. Haftanın dördüncü işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini izleyecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. 15:30’da ise ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17637 – 1.18089 – 1.18394 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17333 – 1.17086 – 1.16619 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken TL kanadı için haftanın en önemli günlerinden birine geldik diyebiliriz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı bugün gerçekleşecek ve banka 14:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki genel beklenti bankanın faiz oranında bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz oranlarının yüksek olduğunu ve indirilmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan dün gece de bir TV programına katıldı fakat bu programda bu toplantı hakkında bir açıklamada bulunmadı. Merkez Bankası’nın kararı merakla bekleniyor ve karar metni titilikle incelenecek. Karar sonrasında TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Faiz kararı öncesinde ise 10:00’da yine yurtiçinden gelecek olan Perakende Satışlar verisi izlenecek. Haftanın dördüncü işlem gününe 8.62 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.70491 ve 8.80185 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.57123 – 8.50024 – 8.40604 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya volatil bir başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta ABD’de beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında haftaya baskılı ve satıcılı başlayan altın da piyasalar dün ABD kanadından gelen enflasyon verisini takip etti. Açıklamaya göre Amerika’da Temmuz ayında tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 5.4; bir önceki aya göre ise yüzde 0.5 oranında artış gerçekleştirdi. Enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gelmiş olsaydı varlık alım azaltımı tartışmaları oldukça yoğunlaşabilirdi. Diğer yandan Fed kanadında bazı başkanların varlık alım azaltımı konusunda açıklamaları artıyor. Bu başkanlardan Bostic ve Rosengren varlık alım azaltımı için sonbaharı işaret etti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini izleyecek. Diğer yandan aynı saatte ÜFE verisi de yakından izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1755.90 – 1775.79 – 1790.54 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1745.51 – 1725.09 – 1705.52 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.