GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu ?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki güne göre 5.261 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 37 kişi arttığı açıklandı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: G20 Bakanlar Toplantısının ilk gününü tamamladık. Küresel tehdit oluşturmaya başlayan enflasyon baskısına dikkat çektik. Uluslararası Finansal Mimari başlığında görüşlerimizi dile getirdik. Çok Taraflı Kalkınma Bankalarının pandemi ile mücadeledeki önemine değindik.
  • Fed: Varlık alımları kararı için gelecek toplantılarda hedefler doğrultusunda ilerleme değerlendirilmeye devam edilecek. Yakın vadede enflasyon görünümüne ilişkin yukarı yönlü riskler arttı.
  • Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin 5 ayrı tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çin, Rusya, Tayvan, Vietnam ve Sri Lanka menşeli bazı ürünlere yönelik nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verilirken, bu yılın ilk yarısında yürürlük süresi dolan ve 2022'nin ilk yarısında süresi dolacak olan dampinge karşı önlemler de ilan edildi
  • ABD Başkanı Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye'deki mültecilere insani yardım ve ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin veri tabanına yönelik Rusya'nın düzenlediği iddia edilen siber saldırıları görüştüğü bildirildi.
  • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin'in Güney Çin Denizi'nde hakimiyet kurma çabaları konusunda uyardı.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, ülkelerin büyük ve karlı çok uluslu firmaları en az %15 oranında vergilendirmesine imkan sağlayacak yeni vergi mekanizmasına ilişkin olarak, "Anlaşma, ülkeler arasındaki düşük vergi yarışını sonlandıracak." dedi.
  • Avrupa Merkez Bankası'nın yeni stratejilerinin uygulanmaya alınacağı Temmuz toplantısında AMB Başkanı Lagarde politika değişikliği yaşanabileceği sinyalini verdi.

EURUSD

Euro bölgesinde geride bıraktığımız haftada Avrupa merkez bankası strateji değerlendirme raporunu açıkladı. Bu raporun içerisinde ki notlara bakacak olursak özellikle enflasyon vurgusu önemli bir yer teşkil etti. Avrupa Merkez Bankası enflasyon hedefinin yüzde 2’ye yükseleceğini ve orta vadede simetrik yüzde 2 hedefinin kabul edildiğini belirtti. Merkez bankası dışında Almanya bölgesinden gelen Ticaret Dengesi rakamları ise beklentilerin uzağında kaldı. Bunun dışında ABD’den gelen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları rakamları dolar endeksine bir nebze olsun destek oldu ve doların Euro karşısında bir miktar güçlenmesine neden oldu. Yeni hafta veri akışı açısından sakin başlarken haftanın ikinci işlem gününde Avrupa’nın önemli ekonomilerinin enflasyon rakamlarını ve Sanayi üretimi rakamlarını karşılıyor olacağız. ABD bölgesinde ise yine gelecek olan enflasyon rakamları EURUSD paritesinde volatiliteyi arttırabilir. Teknik olarak pariteyi değerlendirecek olursak Cuma kapanışını 1.1877 seviyelerinde yapan EURUSD beklentileri karşılayacak enflasyon rakamları görebilirsek 1.1891, 1.1907 ve 1.1922 direnç noktaları takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.1853, 1.1825 ve 1.1785 seviyeleri önemli destekler olarak karşımıza çıkabilir.

 

USDTRY

Yurt içerisinde geride bıraktığımız haftada Doların dalganı seyrini takip ettik. Haftaya 8.6900 seviyelerinde başlayan USDTRY de 8.63- 8.73 gibi geniş bir bant hareketine tanık olduk. Özellikle Cuma kapanışında hafta içerisinde gelen verilerle güç bulan Dolar Endeksinin geri çekilmesi satıcılı bir seyre sebep oldu ve 8.64 seviyelerinde ki kapanışı izledik. Yeni haftada yurt içerisinde ki makro ekonomik verilere bakacak olursak Çarşamba günü açıklanacak olan Faiz kararı haftanın takip edilmesi gereken en önemli verisi olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi Merkez Bankası son toplantıda faizde herhangi bir değişikliğe gitmedi ve %19.00 olarak sabit tutmuştu. Ayrıca haftanın ilk işlem gününde açıklanacak olan Çeyreklik İşsizlik rakamları da TL tarafında volatiliteyi arttırabilir. Bu rakam bir önceki dönem %13.9 olarak karşımıza çıkmıştı. Teknik açıdan geçen haftada olduğu gibi USTRY’de hareketli bir hafta bizleri bekliyor olabilir. Bu nedenle yukarı yönlü ataklarda 8.6801, 8.7144 ve 8.7472 seviyeleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 8.6323, 8.5950 ve 8.5634 noktaları USDTRY’de destek seviyeleri olarak öne çıkabilir.

 

ALTIN

Değerli metal tarafında yeni haftaya başlamadan geride bıraktığımız haftada neler yaşandı bir bakalım. Özellikle Haziran ayında son yılların en kötü performanslarından birini gösteren Ons, Temmuz ayı ile birlikte toparlanmaya başladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde 1800 seviyelerinin üzerinde yapmış olduğu günlük kapanışlar ve 1818 direncinin de test edilmesi sarı metalde hareketliliği bir nebze olsun arttırmış oldu. Yeni haftada ABD tarafından gelecek olan makro ekonomik verileri ve Dolar endeksinde ki hareketlerin ışığında, küresel risk iştihanı yakından takip ediyor olacağız. Enflasyon, İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve sanayi üretimi rakamları oldukça önemli. ABD tarafının dışında dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin tarafında da ekonomik takvim bu hafta oldukça yoğun. Açıklanacak olan İthalat-İhracat rakamları ve GSYİH verisi değerli metal tarafında volatiliteyi arttıra bilir. Teknik açıdan 1812.44, 1818.34 ve 1826.61 seviyeleri yukarıda takip edebileceğimiz dirençler. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1801.74, 1790.31 ve 1785.24 Ons altına destek olmaya çalışabilir.