GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 14.497 artarak 5.059.433’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.582 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 278 kişi artarak 43.589’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.766.124.
  • Sağlık Bakanı Koca: İstanbul’da sağlık yöneticilerimizle salgının seyrini değerlendirdik. Vaka sayısı ve poliklinik başvuruları %65 azaldı. Hastaneye yatışlarda %50, yoğun bakıma yatışlarda üçte bir oranında düşüş var.
  • MSCI Türkiye Endeksi'den Sabancı Holding, Türk Hava Yolları Y ve Yapı Kredi Bankası çıkarıldı, bu 3 şirket MSCI Türkiye Small Cap Endeksi'ne dahil edildi.
  • MSCI Small Cap Türkiye Endeksi'ne Aksa Enerji, Hektaş, Jantsa Jant Sanayi, Sabancı Holding, Türk Hava Yolları, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası eklendi.
  • MSCI Small Cap Türkiye Endeksi'nden Aygaz, Sasa Polyester, İzmir Demir Çelik ve Selçuk Ecza Deposu çıkarıldı.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Olağanüstü toplanacak BM Genel Kurulu'nda İsrail saldırılarına ilişkin inşallah bir karar çıkartacağız.
  • Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard: Hisse fiyatları yükseliyor diye destekler geri çekilemez.
  • Bazı ABD eyaletlerinde 12 yaş üstü aşılama başladı.

 

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde piyasalar Bayram arifesi nedeniyle yarım gün kapalı olacak.
  • Almanya ve ABD’de TÜFE verileri, İngiltere’de Öncü GSYH, Sanayi Üretimi ve Dış Ticaret Dengesi açıklanacak.

EURUSD

Piyasalar Almanya kanadından gelen ZEW ekonomik beklentiler endeksi verisini takip etti. Açıklamaya göre Mayıs ayında Almanya’da ZEW ekonomik beklentiler endeksi 70.7 seviyesinden 84.4 seviyesine ulaştı. Son haftalarda ülkede koronavirüs aşılamasının hızlanması ile birlikte açıklanan bu rakam son 21 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Nüfusunun yaklaşık üçte birini aşılayan Almanya’da Kasım ayından itibaren uygulanan kısıtlamaların gevşetilebileceği beklentileri artıyor. Haftanın üçüncü işlem gününde ise piyasalar ilk olarak 09:00’da Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Ardından gözler Euro bölgesine çevrilecek ve 12:00’da Euro bölgesi Sanayi Üretimi verisi izlenecek. Amerika kanadında ise 15:30’da açıklanacak olan Tüfe verisi küresel bazda dolar endeksinde volatiliteyi artıracaktır. Haftanın yeni gününe 1.2148 seviyelerinde başlayan EURUSD paritesinde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.21745 – 1.22097 – 1.22440 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.21153 – 1.20919 – 1.20579 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıklamasına göre Türkiye’de sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Mart ayında 2020 yılının Mart ayına göre yüzde 19.2 artış yaşadı. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına dair ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Rapora göre Türkiye’de cari açık Mart ayında 3.33 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ek olarak daha önce 2.61 milyar dolar olarak açıklanan Şubat ayı verisi, 2.59 milyar dolar olarak revize edildi. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar ABD kanadından açıklanacak olan enflasyon verisini takip edecek. 15:30’da açıklanacak olan veriyi FED’te yakından takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın üçüncü işlem gününe 8.28 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Ramazan Bayramı sebebiyle yurtiçinde piyasalar kapalı olacak ve bu süreçte TL kanadında likidite azalacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.36859 – 8.42002 – 8.48385 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.22460 – 8.15726 – 8.00156 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan geçtiğimiz hafta beklentilerin oldukça altında gelen Nisan ayı Tarım Dışı İstihdam verisi hakkında açıklamalarda bulundu. Kaplan; tarım dışı istihdam geçtiğimiz ay beklentilerin çok altında gelmiş olsa da istihdam piyasasının toparlanmaya devam edeceğini çünkü tüketici talebinin hala oldukça güçlü olduğunu belirtti. Bununla birlikte ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde sakin seyir devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken altın fiyatları, 6 aydaki en iyi haftalık performanslarından birini gerçekleştirmişti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1832 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde dalgalı bir seyir izlendi. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Gelecek veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır ve artan volatilite ile birlikte altın fiyatlarında da hareketlilik artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1850.44 – 1870.72 – 1890.12 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1825.45 – 1800.35 – 1785.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.