GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 50.678 artarak 3.849.011’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.548 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 237 kişi artarak 33.939’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.331.411.
  • Sağlık Bakanı Koca: İstanbul’da Mart başına göre vaka sayıları yaklaşık 10 kat arttı. Ülkemizde vakaların yaklaşık %40’ı İstabul’da. İstanbul’un durumu ülkemizin durumunu belirliyor.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısını dikkate alarak Dışişleri ve Savunma bakanlarımızın katılımıyla iki artı iki formatında yeni bir platformda istişareleri başlattık. İş birliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir." ifadelerini kullandı.
  • Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Türkiye ile vardığımız tüm anlaşmaların başarılı olacağına inanıyorum. Her şeyden önce Karadeniz'deki meydan okumalara ortak karşılık verme konusunu görüştük.
  • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı "saldırgan ya da pervasız" bir şekilde hareket etmesi halinde bunun bedeli ve sonucu olacağı uyarısında bulundu.
  • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Amerika’nın Çin’in Tayvan’a yönelik saldırgan tutumundan endişeli olduğunu söyledi.
  • Almanya ve ABD Dışişleri Bakanları telefon görüşmesinde Ukrayna'ya Rusya'nın tek taraflı provokasyonları karşısında destek olmanın önemine dikkat çekti.
  • Rusya: Çatışmaların şiddetlenmesi Ukrayna için sonun başlangıcı olabilir.
  • FED Başkanı Powell, Amerikan ekonomisinin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini belirterek, ekonominin "dönüm noktasında" olduğunu ifade etti.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.19 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya da bu seviyenin yakınlarında başlangıç yaptı. Piyasalar geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası’nın Mart ayı toplantısının tutanaklarını takip etti. Tutanaklarda; bankanın genişleyici para politikasını gerektiği sürece sürdüreceği ve yüksek faizlerin endişe kaynağı olmadığı belirtilmişti. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde; Euro bölgesinde tünelin ucunda ışık göründüğü açıklamasında bulunmuştu. Yeni haftaya ise piyasalar ABD Başkanı Powell’ın bir televizyon programında yaptığı değerlendirmeler ile başladı. Powell; ABD ekonomisinin çok hızllı büyümeye başlayacağını, istihdamın hızlanmasını beklediklerini ve ekonominin dönüm noktasında olduğunu belirtti. Bu açıklamalar dolar endeksini bir miktar destekledi. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Perakende Satışlar verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursa yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19509 – 1.20001 – 1.20632 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18650 – 1.18193 – 1.17597 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı 8.15 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı ve bu seviyelerde fiyatlamalarına devam ediyor. Yeni haftada TL kanadında en önemli konulardan biri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Nisan ayına ait Para Politikası Kurulu Toplantısı. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun başkanlığını yapacağı bu ilk toplantı sonrasında bankanın vereceği karar merakla bekleniyor. Toplantı Perşembe günü gerçekleşecek ve banka kararını Perşembe günü 14:00’da açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bunlar öncesinde piyasalar yeni haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelecek olan Çeyreklik İşsizlik Ortalaması ekonomik verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan yine aynı saatte yurtiçinden gelecek olan Cari Hesap verisi takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.21199 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta ABD tahvil faizlerinde bir miktar gerileme yaşanmış ve dolar endeksinde de değer kayıpları gerçekleşmişti. Bununla birlikte küresel bazda Kovid19 vaka sayılarında artışlar yaşanmış ve bu da küresel risk iştahını azaltmıştı. Bu gelişmeler ile birlikte altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmiş ve ons altın haftayı 1743 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya ise piyasalar FED Başkanı Jerome Powell’ın gerçekleştirdiği yorumlar ile başladı. Powell; ABD ekonomisinin çok hızlı büyümeye başlayacağını, istihdamın hızlanmasını beklediklerini ve ekonominin dönüm noktasında olduğunu belirtti. ABD ekonomisine dair bu açıklamalar altın fiyatlarında bir miktar geri çekilmeler yaşanmasına neden oldu. Son haftada her ne kadar altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşse de ons altın sene başından bu yana yaklaşık olarak yüzde 8 seviyelerinde aşağıda yer alıyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1745.75 – 1760.45 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1720.96 – 1700.88 – 1680.43 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.