GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 14.046 artarak 2.835.989’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 821 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 63 kişi artarak 29.290’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.659.093.
  • ABD Başkanı Joe Biden, salgına karşı hayata geçirilmesi planlanan 1,9 trilyon dolarlık paketi imzaladı.
  • Biden 1 Mayıs’a kadar tüm Amerikalılar’ın aşı olmaya hak kazanacağı, Amerika’nın bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’a kadar da ülkenin “normale yakın” faaliyetlerine döneceği vaadinde bulundu.
  • Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa İlaç Ajansının, Johnson & Johnson'ın Covid – 19 aşısına onay verdi.
  • GlaxoSmithKline, yeni bir ilacın Covid – 19'da en riskli hastalarda hastaneye kabul ve ölüm oranlarını %85 oranında azalttığını duyurdu.
  • İsrail Başbakanı Netanyahu, doğal gaz konusunda Türkiye ile görüştüklerini ve bunun iyi bir şey olduğunu belirtti.
  • Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Avrupa Birliği Sincan'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Çinli 4 yönetici ve 1 kuruma yaptırım kararı aldı.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde TCMB Beklenti Anketi açıklanacak.
  • İngiltere’de GSYH, Almanya’da TÜFE, ABD’de ÜFE verileri ön planda olacak.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Ekonomik Reform Paketi’ni açıklayacak.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Mart ayı toplantısını gerçekleştirdi ve toplantı sonrasında faiz oranı kararını açıkladı. Açıklama beklentilere paralel gerçekleşti ve Avrupa MB faizleri değiştirmedi ve sabit tutma kararı aldı. Böylelikle mevduat oranı -%0.50; politika faizi -%0.00; gecelik borç verme oranı da %0.25 seviyesinde bırakıldı. Piyasaların dikkat ettiği bir diğer konu ise tahvil alımları ile ilgili gelebilecek bir açıklama idi. Karar metninde pandemi tahvil alım programı büyüklüğünün değişmediği görüldü. Fakat banka tahvil alımlarında hızlanma sözü verdi. Karar metninde; gelecek çeyrek PEPP çerçevesinde varlık alımlarının yılın ilk çeyreğine göre ciddi şekilde daha yüksek hızla gerçekleşebileceği belirtildi. Ayrıca EMB refinansman operasyonuna bolca likidite sağlamayı sürdüreceğini belirtti. Karar ile birlikte Euro varlıklarında volatilite arttı. ABD kanadında ise Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı işsizlik maaşı başvuruları izlendi. Buna göre ABD’de 6 Mart’ta son bulan haftada söz konusu veri 42 bin düştü ve 712K olarak gerçekleşti. Yeni günde piyasalar 10:00’da Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisini izleyecek. Ardından 13:00’da Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceldiğimizde 1.19918 – 1.20361 – 1.20878 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19307 – 1.18832 – 1.18331 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayına dair Ödemeler Dengesi İstatistikleri’ni yayımladı. Rapora göre; Türkiye’de Ocak ayında cari açığın 1.87 milyar dolar olduğu görüldü. Bu rakam ise beklentilerin üzerinde olarak kayıtlara geçti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.51 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde 7.78 seviyelerini test etse de buralardan gevşerek 7.50 seviyelerinin altına sarktı. Haftanın son işlem gününe 7.45 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar, gün içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapısal reform konusunda yapması beklenen konuşmasını takip edecek. Piyasalar tatmin edecek mesajlar TL varlıklarında değer kazanımlarının yaşanmasına neden olabilir. Bununla birlikte sabah saatlerinde yurtiçinden gelecek olan Perakende Satışlar verisi izlenecek. Veri 10:00’da açıklanacak. ABD kanadına baktığımızda ise TSİ 16:30’da ÜFE verisi açıklanacak. Geçtiğimiz günlerde tahvil getirilerindeki sert hareketler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturmuştu. Fakat tahvil getirilerindeki dengelenmeler bu baskıyı bir miktar azalttı. USDTRY paritesini teknik olarak inceldiğimizde 7.57500 – 7.66578 – 7.77844 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. 7.40305 – 7.30545 – 7.21327 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1701 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları 1676 seviyelerini test etmiş ve yaklaşık olarak 1 yılın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşamıştı. Özellikle ABD kanadında tahvil getirilerinde sert hareketlenmeler, faiz getirisi olmayan değerli metale olan ilgiyi azaltmış ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturmasına neden olmuştu. Fakat son günlerde tahvil getirilerinde dengelenmelerin sağlanması fiyatlar üzerindeki baskıları azalttı. Bununla birlikte ABD kanadında 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi konusunda atılan adımlar altın fiyatlarının bir miktar toparlanma hareketleri sergilemesine neden oldu. ABD Başkanı biden 1.9 trilyon dolarlık yardım paketini dün imzaladı ve böylelikle paket resmi olarak yürürlüğe girdi. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından açıklanan İsşzilk Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini izledi. Veriye göre 6 Mart’ta son bulan haftada işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 42bin düştü ve 712 bin olarak gerçekleşti. Bu rakam ise Kasım ayından bu yanan en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Yeni günde ise TSİ 16:30’da ABD’den açıklanacak olan ÜFE verisi izlenecek. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.65 – 1759.79 – 1784.54 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1715.46 – 1700.44 – 1675.99 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.