Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 74.266 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 137 kişi olduğu açıklandı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Nebati TÜSİAD ile bir araya geldi. Nebati ile atılan adımların reel sektöre etkilerini tartıştıklarını ifade eden TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski, "Çok açık bir iletişim ve samimi bir görüşme oldu. Bu istişareyi de Bakan Bey ile devam ettireceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.
  • Bakan Nebati, AYD temsilcileriyle bir araya geldi. Gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “İş dünyası temsilcileri ile istişarelerimize devam edeceğiz.” dedi.
  • Fed Başkanı Powell: Yüksek enflasyon bu hedefimiz için bir tehdit -Eğer enflasyon beklediğimizden daha uzun süre devam eder ise, faizleri artırmamız gerekir.
  • Powell: Enflasyona, maksimum istihdam hedefinden biraz daha fazla odaklanmamız gerekli.
  • Powell: Enflasyonist baskılar gelecek yıl da devam etme yolunda. Eğer enflasyon uzun süre devam eder ise, politikanın buna yanıt vermesi gerekir. Enflasyon öngörülenden uzun sürer ise, bu kalıcı hale gelmesi riskinin arttığına işaret eder ve bizim politikamız buna yanıt verir.
  • Powell: Omicron nedeniyle istihdam artışında ve büyümede bir duraksama olabilir, ancak bunun kısa süreli olmasını bekliyorum.
  • EMA Yöneticisi: Omicron'dan hastaneye yatma riski, Delta varyantı ile karşılaştırıldığında yarı yarıya.
  • EMA Yöneticisi: İlk veriler Covid – 19 aşılarının omicron varyantının ağır hastalık yapmasını, hastaneye yatmaları engellemede etkili olmaya devam ettiklerini gösteriyor.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TL’ye dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getireceği konuşuluyor.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1358 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi haftanın üçüncü işlem gününde haftaya başlangıç seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Paritede piyasalar geçtiğimiz hafta Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etmiş ve gelen veri ile birlikte Euro bölgesinde Aralık ayında enflasyonun tekrar rekor kırdığı görülmüştü. Gelen veriye göre Aralık’ta Euro bölgesinde tüketici fiyatları yıllık yüzde 5 artmıştı. Yeni günde ise gözler ABD kanadında olacak. Günün en önemli ekonomik verilerinden biri TSİ 16:30’da ABD kanadında açıklanacak olan TÜFE verisi olacak. Gelecek olan veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Bu veri öncesinde ise TSİ 13:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13849 – 1.14347 – 1.14642 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13114 – 1.12723 – 1.12366 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayına ilişkin yayımladığı ödemeler dengesi istatistiklerini takip etti. Açıklanan rapora göre Kasım’da cari denge 2.68 milyar dolar açık verirken; 12 aylık cari açık 14.3 milyar dolar oldu. Gelen veriler ile birlikte cari dengede 3 ay sonra tekrar açık verildiği görüldü. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 13.70 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirse de, parite haftanın üçüncü işlem gününde 13.74 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL’ye dönüşün desteklenmesi kapsamında kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getireceğini belirtti. TL dönüştürmenin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması dahilinde, 2021 yılı son geçici vergi dönemi içinde bu istisna geçerli olacak. Bu karar da TL varlıklarında bir miktar toparlanmalar yaşanmasını destekleyebilir. Yeni günde piyasaların gözü ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisinde olacak. Veri TSİ 16:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak; 13.45 – 12.81 – 12.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Dünü yükselişle 1823$ seviyesinden kapatan Altın, Asya seansına düşüşle başladı. Dün FED Başkanı Powell’ın Senato Bankacılık komitesindeki konuşmasıyla yükselişe başlayan Altın, önceki haftanın kayıplarını konsolide etmeyi hedeflemiş görünüyor. Powell konuşmasında, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini engellemeye odaklanacaklarını, arz ve talep arasındaki uyumsuzlukları talep kanalı ile düzelteceklerini, uzun süreli büyümeyi desteklemek için fiyat istikrarına odaklanmaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Varlık alımlarının mart ayında sonlanacağını, faiz oranlarını daha fazla arttırmaları gerekirse bunu yapacaklarını ve bilanço küçülmesinin yılın sonlarına doğru yaşanacağını söyleyen Powell’ın açıklamaları piyasa tarafından güvercin açıklamalar olarak algılandı. ABD 10 yıllık tahvil getirileri dün en yüksek %1,785 seviyesini gördükten sonra düşerek %1,737 seviyelerine kadar geriledi. Dolar endeksi ise düşerek 95,550 seviyelerinden işlem görüyor. Bugün gözler ABD enflasyon verisinde olacak (TSİ 16:30). Teknik olarak bakıldığında, Altının 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1801.56 seviyesinin üzerinde işlem görmesi önem taşıyor. Geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 1832$ seviyesi ilk direnç seviyemiz, devam eden yukarı yönlü hareketlerde 1845$ ve 1860$ seviyeleri takip edilebilir. 1800$ ilk destek seviyemiz, devam eden aşağı yönlü hareketlerde, 1782$ ve 1768$ seviyeleri takip edilebilir.