GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Çin’den Gelen Veriler İzlendi

Ulusal İstatistik Bürosu’nun yayımladığı verilere göre Çin’de imalat sektörü PMI’ı 50.8 olarak gerçekleşirken; 51.1 olan beklentilerin altın kalmış oldu. Böylelikle Çin’in imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi ilk çeyrek gerilemesinden toparlanmanın yavaş olduğuna işaret ederek Mayıs ayında geriledi. İmalat Dışı Gösterge ise 53.6 seviyesine yükseldi. Bilindiği gibi endekste 50 seviyesinin altındaki değerler daralmaya işaret ederken, 50 seviyesinin üstü değerler artışa işaret ediyor.

 

EURUSD

Piyasalar Cuma günü Euro bölgesinden gelecen enflasyon verisini takip etti. Eurostat’ın verilerine göre Euro bölgesinin enflasyonu yıllık bazda yalnızca %0.1 arttı. Enflasyon önceki ay ise %0.3 artmıştı. Böylelikle Euro bölgesinde enflasyon son 4 yılın en düşük seviyesine indi. Önceki aya kıyasla enflasyon %0.1 oranında düştü. Geçtiğimiz haftayı 1.1107 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya başlarken bir miktar ılımlı başladı. Kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam eden parite yaklaşık olarak son 2 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanmalarına devam ediyor. Diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü telekonferans yoluyla bir toplantıya katıldı. Bu toplantıda Powell; salgında ikinci dalga riski olduğunu, önlem almaya devam edeceklerini, ikinci dalganın güveni zedelemesinden endişe duyduğunu belirtti. Ek olarak Powell; Fed’in finansal sistemin genel istikrarını idare ettiğini de sözlerine ekledi. Gün içerisinde piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:55 ve 11:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte Euro varlıkları üzerinde volatilite bir miktar artacaktır. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.11506 – 1.12312 – 1.12871 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.10973 – 1.10356 – 1.09273 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Cuma günü TÜİK Türkiye’nin büyüme verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye; 2020 yılının ilk çeyreğinde %4.5 büyüdü. Türkiye ekonomisi 2019 yılının son çeyreğinde %6 oranında bir büyüme gerçekleştirmişti. Gelen veri piyasalardaki beklentilerin bir miktar altı olarak gerçekleşmiş oldu. Diğer yandan TCMB’nin açıklamasına göre; TCMB net uluslararası rezervleri 15 Mayıs haftasında 25.9 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz haftayı 6.81 seviyeleri yakınlarında kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar ile başladı. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan İmalat PMI verisini takip edecek ve veri TSİ 10:00’da açıklanacak. Ardından TSİ 14:00’da TCMB Para Politikası Toplantı Tutanakları yayımlanacak. Merkez Bankası’nın en son gerçekleştirdiği ve 50 baz puanlık faiz indirim yoluna gittiği Mayıs toplantısının tutanaklarında önümüzdeki günlere ait yetkililerin neler planladıklarının ipuçları aranacak. Diğer yandan piyasaların gündeminde swap görüşmeleri kalmaya devam ediyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları TL varlıklarında volatiliteyi artırabilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.83617 – 6.88778 – 7.00106 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.75622 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son zamanlarda Amerika ile Çin arasında Hong Kong kaynaklı gerilimler derinleşiyor. Çin’in Hong Kong’da özgürlükleri kısıtlayacak ulusal güvenlik yasasını kabul etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü basın açıklaması yaptı. Bu basın açıklamasında Trump; Çin’in ABD’ye yıllarca milyarlarca dolar zarar verdiğini, Çin’in sözlerini tutmadığını ve ABD’nin sanayi sırlarını çalmak için yıllardır çok şey yaptığını belirtti. Ek olarak Trump; Hong Kong’un ABD nezdindeki özel statüsünü kaldırdıklarını belirtirken; Amerika’nın Çin ile açık ve yapıcı bir ilişki istediğini de sözlerine ekledi. Yaşanan gelişmeler güvenli liman talebini artırırken altın fiyatlarında kazançların korunmasına destek sağlıyor. Diğer yandan artık küresel çapta ülkelerin ‘yeni normal’ düzenine geçmeleri ve koronavirüs yasaklarını kaldırmaları küresel risk iştahının bir miktar artmasına neden oluyor ve bu da fiyatları dengeliyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan PMI verilerini takip edecek ve veriler TSİ 16:45 ve 17:00’da gelecek. Veriler ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar artabilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde 1750.87 – 1764.46 – 1799.70 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1726.02 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda toparlanma hareketleri sergileyen petrol fiyatlarında; Amerika ile Çin arasındaki gerginliğin derinleşmesi genel havayı bozup aşağı yönlü hareketlenmelerin zaman zaman yaşanmasına neden olsa da, fiyatlar Mayıs ayını ‘rekor’ kazanç ile geçti diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Rusya OPEC ve koalisyon ile yapılan anlaşmaya paralel olarak Temmuz ayından itibaren kısıntılarını gevşetmeye başlayacağını işaret etmişti. Piyasalar OPEC ve koalisyonun Haziran başında gerçekleştireceği toplantısında herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağını takip edecek. Diğer yandan ABD’den gelen veriler takip edildi. Gelen verilere göre ABD’nin petrol sondaj kule sayısının bu hafta da 15 adet azaldığı görüldü. Böylelikle ABD’nin petrol sondaj kule sayısı 11 hafta üst üste azalma yaşadı. Piyasalar küresel çapta yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecek. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinin devamında sırasıyla 39.63 – 41.93 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 36.75 – 34.02 – 32.26 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.83 seviyeleri yakınlarında kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Yeni hafta ile birlikte bir miktar gevşeyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar küresel çapta yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Amerika ile Çin arasındaki gerginliklerin derinleşmesi fiyatlar üzerinde zaman zaman baskılar oluşturuyor. Bununla birlikte doğal gaz piyasasında arz fazlalığının olup olmadığı yakından izleniyor ve bu konu fiyatlar üzerinde uzun süredir baskı oluşturan bir unsur olarak yer alıyor. Piyasalar hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Haftanın ilk işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.910 – 1.983 – 2.079 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.760 – 1.702 – 1.606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.