Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 28.370 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 196 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küresel düzeyde enerji, mal, hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bunları 3'te 1'i, 5'te 1'i oranında yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz.
  • Erdoğan: Yatırım düşmanı odaklara rağmen uluslararası yatırımcılar Türkiye'ye güveniyor.
  • J.P. Morgan, TCMB'nin bu ay faiz indirimine ara vermesini bekliyor.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (ABD'nin Suriye kararnamesini uzatması) Amerikan yönetimi Kongre'ye mektup yollarken ya da Amerikan halkına bilgi verirken doğruyu söylemiyor.
  • Çavuşoğlu: Türkiye'yi suçlamak yerine ABD kendi yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da kongresine de daha dürüst davransın.
  • BoE Para Politikası Komitesi üyesi Saunders, İngiltere ekonomisi üzerindeki enflasyon baskısının artmaya devam etmesi halinde hane halklarının ciddi şekilde erken bir faiz artırımına hazır olmaları gerektiğini söyledi.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, 136 ülkenin uzlaştığı küresel vergi anlaşmasının ABD Kongresi'nden geçeceğine inandığını söyledi. Yellen, Kongre'nin 3 Aralık'ta borç tavanını yükselteceğini düşündüğünü de belirtti.
  • Çin ve ABD ticaret temsilcileri iki ülke arasındaki ticaret sorunlarını ele almak üzere toplantı düzenledi. Görüşmede, tarafların pragmatik, yapıcı ve samimi görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi hafta içerisinde 1.1527 seviyelerini görmüş ve bu seviyelerden sonra bir miktar toparlanma gerçekleşmişti. Bu hareketlenmeler ile birlikte haftayı 1.1574 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başladı. Geçtiğimiz hafta piyasalar ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisini takip etmiş ve gelen veri ile birlikte Eylül ayında söz konusu verinin beklentilerin altında 194 bin artış gerçekleştirdiği görülmüştü. Bu rakam ise son 9 ayın en düşük seviyeleri olarak kayıtlara geçmişti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 500 bin artış olabileceği yönündeydi. İşsizlik oranına baktığımızda ise Eylül’de yüzde 4.8 olarak gerçekleştiği görüldü. Beklentiler ise yüzde 5.1 seviyeleri idi. Yeni haftaya başlarken ekonomik takvime baktığımızda piyasalar sert etkileyebilecek bir ekonomik veri ilk işlem gününde bulunmuyor. Piyasalar 15:00’da AMB’dan Lane’in konuşmasını takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.15874 – 1.16396 – 1.16872 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15278 – 1.15012 – 1.14681 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son haftalarda tarihi rekor seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesindeki bu hareketlenmeler geçtiğimiz haftada da devam etti ve parite yeni tarihi zirvesini 8.97 ile güncelledi. Bu seviyelerden sonra bir miktar gevşeme hareketleri yaşansa da parite haftayı 8.94 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlayan paritede piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Yurtiçinden gelecek olan Cari Hesap ve İşsizlik Oranı ekonomik verileri TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi izlendi ve veri beklentilerin altında 194 bin artış ile gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 500 bin artış yaşayabileceği yönündeydi. İşsizlik oranı ise Eylül’de yüzde 4.8 olduğu görüldü. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.97 – 9.00 – 9.05 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşeme hareketlerinde ise 8.89048 – 8.80103 – 8.72679 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta piyasalar ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisini takip etti. Açıklanan veriye göre ABD’de Tarım Dışı İstihdam Eylül ayında beklentileri karşılamadı ve 194 bin artış olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 500 bin dolaylarında artış olabileceği yönündeydi. Beklentileri karşılamayan veri sonrasında altın fiyatlarında bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Ek olarak ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde de bir miktar artışlar görüldü. Veri öncesinde 1761 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren altın, veri sonrasında 1781 seviyelerini test etti. Fakat buralarda tutunmalar uzun sürmedi ve altın haftayı 1756 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlayan altında gün içerisinde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1761.43 – 1770.02 – 1781.47 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1745.83 – 1737.56 – 1728.09 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.