Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 26.597 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 124 kişi olarak açıklandı.
  • ABD Senatosu, ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onayladı.
  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla Milas yangınının kontrol altına alındığını açıkladı.
  • Goldman Sachs, ABD'de bugün açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin  raporunda dolarda devam eden yükseliş için neden görmediğini ifade ederken, Fed'in 2023 yılı 3. çeyreğine kadar faiz artırmasının beklenmediğini tekrarladı.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı, Covid-19) vakalarının arttığı ve aralarında İsrail ile Fransa'nın da olduğu 8 ülkeyi "tüm seyahatlerden kaçının" tavsiyesinin verildiği "yüksek riskli ülkeler" listesine ekledi.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price: Kabil Havalimanı konusunda Türkiye ile görüşmeler sürüyor.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de TÜFE verisi açıklanacak.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 21.00’de, Kanal D ve CNN TÜRK ortak yayınına konuk olacak.
  • TCMB Faiz kararı yarın açıklanacak.
  • Fitch, Türkiye'ye ilişkin yılın ikinci değerlendirmesini 13 Ağustos tarihinde açıklayacak.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen ZEW ekonomik beklentiler verisini takip etti. Açıklamaya göre Almanya’da ZEW beklentiler endeksi Ağustos ayında 40.4 seviyesine düştü. Söz konusu veri Temmuz ayında 63.3 seviyesindeydi. Son haftalarda koronavirüs pandemisinde artan vaka sayıları yatırımcı güveninde de zedelenmelerin yaşanmasına neden olduğu görüldü. Aşılama hızı her ne kadar hızlı olsa da, ülkede artan vaka sayıları ile birlikte önümüzdeki günlerde ek kısıtlamalar getirilip getirilmemesi tartışılıyor. Haftanın üçüncü işlem gününde ise piyasaların gözü ABD kanadında olacak. ABD kanadında bugün TSİ 15:30’da enflasyon verisi açıklanacak. Son aylarda ABD kanadında yüksek seyreden enflasyonun ne kadar süre bu yüksek seviyelerde kalmaya devam edeceği merak ediliyor. Buna bağlı olarak FED’in varlık alım programında azaltım yoluna gidebileceği tarihler değişebilir. İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17394 – 1.17637 – 1.18089 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17086 – 1.16619 – 1.16162 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen işsizlik oranı verisini takip etti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamasına göre Türkiye’de Haziran ayında işsizlik oranı yüzde 10.6 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu veri Mayıs ayında yüzde 13.2 seviyesinde gerçekleşmişti. İşsizlikteki bu düşüşlerin arasında Haziran’da açılma yaşanması önemli nedenler arasında yer aldı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.61 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde dalgalı bir seyir izleniyor. Haftanın üçüncü işlem gününde de haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren paritede piyasalar 21:00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı Kanal D ve CNN TÜRK ortak yayınını takip edecek. Bilindiği gibi yarın TCMB faiz oranı kararını açıklayacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB kararı öncesi bu konudaki olası açıklamaları merakla izlenecek. Faiz konusundaki olası açıklamalar TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Dolar kanadında ise 15:30’da açıklanacak olan enflasyon verisi takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.70491 ve 8.80185 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.57123 – 8.50024 – 8.40604 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve böylelikle FED’in varlık alım programını beklentilerin öncesinde azaltmaya başlayabileceğinin düşünülmesi altın fiyatlarında baskıların oluşmasına neden olmuştu. Bu baskılar ile aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altında gözler bugün yine ABD kanadında olacak. Tarım Dışı İstihdam sonrasında yeni günde 15:30’da ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisi, FED’in varlık alım programı konusundaki planları için önemli verilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Son aylarda ABD kanadında enflasyon yüksek seyrediyor. Enflasyondaki bu yüksek seyrin ne kadar süreceğine bağlı olarak FED’in kararı da veriler sonrasında netleşebilir. Diğer yandan Chicago Fed Başkanı Evans; FED’in varlık alımı azaltması kararında bu yılın sonlarında doğru ilerleme olabileceği açıklamasına bulundu. Haftanın üçüncü işlem gününe 1729 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1745.51 – 1755.90 – 1775.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1725.09 – 1705.52 – 1681.12 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.