GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.408 artarak 5.313.098’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 563 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 96 kişi artarak 48.524’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.186.728.
 • Sağlık Bakanı Koca: Aşı programımızda meslek gruplarımızın tanımlanmasına devam ediliyor. Bugünden itibaren Gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları da programa dahil ediliyor.
 • Koca: Aşı programı kapsamında berber ve kuaförler de aşılanmaya başlıyor. Randevularınızı bugünden itibaren alabilirsiniz.
 • Koca: Yaş kısıtlaması olmadan tüm avukatlar aşı programına dahil oluyor. Bugünden itibaren tüm avukatlarımız aşı olabilirler.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fikir ayrılıkları olsa da konuşmaları ve buna devam etmeleri gerektiğini belirtti.
 • Macron: Erdoğan ile NATO Zirvesi’nden önce bir araya geleceğiz.
 • MSB: Milli Savunma Bakanı Akar ve ABD Savunma Bakanı Austin telefonla görüştü. NATO Zirvesi öncesi bölgesel ve ikili savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu.
 • Fitch, Covid-19 salgını süresince güçlü küresel talebin gelişmekte olan ekonomilerdeki ihracatçılara yardımcı olduğunu belirtti.
 • İngiltere ve ABD karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve küresel minimum %15 kurumlar vergisi konusunda anlaşmaya vardı.
 • ABD ile Tayvan'ın Ticaret Temsilcileri iki ülkenin ticari ve yatırım ilişkileri hakkında görüşmelerde bulundu.
 • İngiltere'de hükümet coronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasını 4 hafta kadar ertelemeyi değerlendiriyor.
 • ABD Ticaret Bakanı Raimondo, Çinli mevkidaşına Çin'in endüstriyel politikalarının adil olmadığını ve piyasa bozucu olduğunu söyledi.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamaya göre banka beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Karar metninde; pandemi acil alım programının (PEPP) en azından 2022 Mart’a kadar devam edeceği, programın kayda değer şekilde daha hızlı devam edeceği belirtildi. Ek olarak banka; pandemi acil programının ilk çeyrekte olduğundan daha hızlı uygulanacağını açıklamasına ekledi. Tutarda da bir değişiklik yapılmadı ve böylece 1.85 trilyon euro olarak bırakıldı. Sonrasında AMB Başkanı Lagarde basın toplantısı düzenledi ve büyüme görünümü ile ilgili iyimser açıklamalar yaptı. ABD kanadında ise enflasyon verisi izlendi. Açıklamaya göre Mayıs ayında ABD’de enflasyon yıllık bazda yüzde 5 gerçekleştirerek 13 yıl sonra ilk kez bu seviyeleri görmüş oldu. Veriler ile birlikte küresel bazda volatilite arttı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2163 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22151 – 1.22673 – 1.23114 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21342 – 1.21023 – 1.20569 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile yeni rekor seviyelerde fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesi içerisinde bulunduğumuz haftada kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler sergiledi. Hafta başından itibaren TL’nin dolar karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 2’nin üzerlerinde değer kazanımları gerçekleştirdiği görülüyor. Dün de USDTRY paritesinde gerçekleşen aşağı yönlü hareketlenmeler ile TL, dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en fazla değer kazanımı yaşayan para birimlerinden biri olarak karşımıza çıktı. ABD kanadında Mayıs ayına ait enflasyon verisi açıklandı ve veri yıllık bazda yüzde 5 olarak gerçekleşti. Bu oran ise 13 yıldır görülmemişti. Veri öncesinde ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi yüzde 1.47 seviyelerindeyken, veri sonrasında yüzde 1.50 seviyelerin üzerini gördü. Piyasalar haftanın son işlem gününe yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler ile başlayacak. Gelecek olan Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi ekonomik verileri TL varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. Veriler 10:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.47111 – 8.5435 – 8.61048 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40865 – 8.36623 – 8.30514 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olan ABD enflasyon verisi açıklandı. Yapılan açıklamaya göre ABD’de Mayıs ayında enflasyon beklentileri aştı ve yılık bazda yüzde 5 olarak gerçekleşti. En son ABD’de enflasyon Ağustos 2008 yılında bu seviyeleri görmüştü. Aylık bazda ise veri yüzde 0.6 oranında gerçekleşti. Enflasyonun beklentileri aşması sonrasında gözler önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FED Para Politikası Kurulu toplantısında çevrildi. Son zamanlarda FED’in varlık alımlarının yavaşlatılması ve parasal teşviğin adım adım geri çekilmesine yönelik tartışmalar artmaya başlamıştı. Enflasyonun yükselmesi sonrasında FED’in para politikasında bir değişikliğe gitmemesi altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Altın fiyatları için enflasyon verisi ilk virajdı. İkinci viraj ise önümüzdeki hafta FED toplantısı olacak ve bu viraj sonrasında altın fiyatlanması hızlanacak. Haftanın son işlem gününde ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan Michigan Tüketici Beklentileri verisini izleyecek ve veri TSİ 17:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1915.98 – 1931.12 – 1945.23 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1885.71 – 1870.01 – 1853.04 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.