GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 13.604 artarak 5.044.936’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.734 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 282 kişi artarak 43.311’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.743.871.
  • Dışişleri: İsrail'in Mescid-i Aksa'ya müdahaleyi sürdürmesini kınıyoruz.
  • Beyaz Saray: ABD, İsrail'deki durum, çatışmalar konusunda ciddi endişe duyuyor.
  • Beyaz Saray, Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırılarını kınadı.
  • Pentagon Sözcüsü John Kirby, Hürmüz Boğazı’nda İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne ait 13 adet avcı botunun 6 ABD’li gemi ile yakın temasa girmesi sonucu ABD Sahil Güvenlik Gemisi Maui’nin 30 el uyarı ateşi açtığını bildirdi.
  • ABD Başkanı Joe Biden: Ekonomik büyümede doğru yönde ilerliyoruz. Önümüzdeki aylarda ABD son 40 yıl içindeki en hızlı ekonomik büyümesini yaşayacak.
  • Biden yönetimi teşvik paketi kapsamında eyaletlere ve yerel yönetimlere 350 milyar dolarlık destek sağlayacak.
  • Chicago Fed Başkanı Evans, Nisan ayında tarım dışı istihdam verisinde yaşanan yavaşlamayı tek seferlik bir gelişme olarak gördüğünü söyledi.
  • Dallas Fed Başkanı Kaplan, Nisan ayın tarım dışı istihdam rakamları beklentilerden daha zayıf gelse de istihdamın bu yıl güçlü şekilde büyüyeceğini düşünmeye devam ettiğini belirtti ve Fed'in tahvil alımlarını azaltmayı tartışmaya başlaması gerektiğini söyledi.
  • İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da, dün açıklanan verilere göre son 24 saatte Covid nedeniyle hayatını kaybeden kimse olmadı. Galler'de ise dün Covid nedeniyle vefat eden kişi sayısının 4 olduğu duyuruldu.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen yatırımcı güveni endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre Sentix Yatırımcı Güven Endeksi Mayıs ayında 13.1’den 21 puana yükseldi. Bu seviye ise Mart 2018’den itibaren kaydedilen en yüksek seviye oldu. Açıklamada ise; Euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın devam ettiği ve Kovid19 salgın krizinin neden olduğu resesyonun aşıldığı belirtildi. Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda ise piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW ekonomik hissiyatı verileri takip edilecek. Veriler TSİ 12:00’da açıklanacak. Gelecek veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Amerika kanadına baktığımızda ise TSİ 17:00’da İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi izlenecek. Yeni haftada dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi 1.21 seviyelerinde fiyatlanmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri beklentilerin oldukça altında kalmış ve dolar endeksinde değer kayıplarını hızlandırmıştı. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21640 – 1.21846 – 1.22109 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21180 – 1.20919 – 1.20579 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.22 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile parite haftanın ilk işlem gününde 8.28 seviyelerini test etti. Yeni haftaya 8.27 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar sabah saatlerinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da açıklanacak olan Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Bununla birlikte aynı saatte yine yurtiçinden Cari Hesap verisi takip edilecek. Bununla birlikte haftanın ilk işlem gününde TÜİK’in açıkladığı işgücü istatistikleri takip edildi. Buna göre; Mart ayında Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 13.1 olarak gerçekleşti. Böylelikle Mart ayında Türkiye’de işsizlik oranının sınırlı bir gerileme kaydettiği görüldü. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.30089 – 8.36761 – 8.48385 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.15726 – 8.00156 – 7.80313 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılamaması ile birlikte hareketlenmelerini hızlandırmıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya ise 1832 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarındaki hareketlilik haftanın ilk işlem gününde de bir miktar devam etti. Bu hareketler ile altın fiyatları 1845 seviyelerini test etti. Haftanın ikinci işlem gününe 1834 seviyelerinde başlangıç yapan altında piyasalar yeni günde ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da takip edilecek. Son günlerde fiyatlanmalar üzerinde etkisi olan ABD hazine tahvil faizlerine baktığımızda ise geçtiğimiz haftanın sonunda tarım dışı istihdam verisi ile birlikte 1.48 seviyelerine kadar gerileme kaydedilmişti. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1850.44 – 1870.72 – 1890.12 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1825.45 – 1800.35 – 1785.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.