GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 14.556 artarak 2.821.943’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 814 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 67 kişi artarak 29.227’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.649.862.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son hafta verileri tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor.
  • Temsilciler Meclisi'nde 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi 211'e karşı 220 oyla kabul edildi. Beyaz Saray ABD Başkanı Biden'in paketi Cuma günü öğlen imzalayacağını duyurdu.
  • Beyaz Saray, ABD hane halklarının Mart ayı sonundan önce Kongre tarafından onaylanan 1.400 dolarlık teşvik ödemelerini almaya başlayacağını bildirdi.
  • Biden'in pandemi yardım tasarısından sonraki önceliğinin en önemli parçası olan büyük ulaşım altyapısı paketinin Mayıs ayı sonuna kadar Senato komitesinden geçebileceği bildirildi.
  • Moody's, çoğu ekonominin 2022'ye kadar salgın öncesi faaliyet seviyelerine dönemeyeceğini bildirdi.
  • İndependent’te yer alan habere göre AB, İngilte’ye karışı birkaç gün içinde hukuki yollara başvurabilir.
  • ABD Hazine Bakanlığı'nın düzenlediği 10 Yıllık tahvil ihalesinde faiz %1,5230 oldu

EURUSD

Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken, Euro kanadında günün en önemli konusu kuşkusuz Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı olacak. Gün içerisinde biraraya gelecek olan yetkililer TSİ 15:45’te kararlarını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metninde varlık alımlarla ilgili olası açıklamalar Euro varlıklarında volatiliteyi etkileyebilir. Bununla beraber karar ardından TSİ 16:30’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde bir basın toplantısı düzenleyecek. Bu basın toplantısında piyasalar önümüzdeki dönemler için yetkililerin neler planladıklarının ipuçlarını arayacaklar. Bu sebeple karar ve ardından basın toplantısı ile birlikte EURUSD paritesinde volatilite oldukça yükselecektir. Diğer yandan ABD kanadından gelen TÜFE verisi takip edildi. Açıklamaya göre ABD’de tüketici fiyat endeksi Şubat ayında aylık bazda yüzde 0.4 oranın açıklandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 1.7 artış yaşadı. Veriler ile birlikte tahvil faizlerinde gerileme yaşanırken, bu gerile ile birlikte EURUSD paritesinde bir miktar toparlanmalar yaşandı. Haftanın dördüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.19476 – 1.19918 – 1.20361 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.18832 – 1.18331 – 1.17886 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.51 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve Salı günü 7.78 seviyelerini test etmişti. Fakat buralardan itibaren düşüşler yaşayan paritede piyasalar dün ABD kanadından gelen enflasyon verisini izledi. ABD’de enflasyon aylık bazda Şubat’ta yüzde 0.4 olarak beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Veri ile birlikte tahvil getirilerinde gerilemeler yaşanırken, dolar endeksinde de gevşemeler yaşandı. Bundan da destek bulan USDTRY paritesi aşağı yönlü gevşemeler ile birlikte haftaya başlangıç seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşadı. Yurtiçinden ise TÜİK’in açıkladığı İşsizlik verisi izlendi. Açıklamaya göre Türkiye’de Ocak ayında işsizlik yüzde 12.2 oldu. Diğer yandan yurtiçinde piyasaların gözü Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan Ekonomik Reform Paketi’nde. Yapılacak açıklamalar piyasalar tarafından merakla bekleniyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.57500 – 7.66578 – 7.77844 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.40305 – 7.30545 – 7.21327 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1701 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde zayıf bir performans göstermiş ve 1676 seviyelerini test etmişti. Fakat buralardan itibaren dolar endeksinin yukarı yönlü hareketlenmelerini yavaşlatması ve son zamanlarda yükselen hazine tahvil faizlerinde dengelenmenin sağlanması ile birlikte altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu toparlanma hareketlerine dün ABD kanadından gelen TÜFE verisi de destek sağladı. Gelen veriye göre Şubat ayında aylık enflasyon yüzde 0.4 gerçekleşirken; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1.7 artış yaşandı. Veriler ile birlikte tahvil getirilerinde de gerilemeler gerçekleşti. Diğer yandan ABD kanadında 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi konusunda adımların atılması altını destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın dördüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.65 – 1759.79 – 1784.54 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1715.46 – 1700.44 – 1675.99 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Yeni haftaya Suudi Arabistan’ın en büyük ham petrol tesislerinden birine yapılan saldırı girişimi haberi ile başlayan petrol fiyatları bu haber akışı ile gapli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Üretimin sekteye uğrayabileceği endişesi ile yeni haftada fiyatlar yukarı yönlü hareketlenmişti. Fakat arz konusunda korkulan olmadı ve dolar endeksinin de hafta içerisindeki toparlanma hareketleri ile birlikte petrolde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen ham petrol stokları verisini izledi. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de ham petrol stokları 13.798M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 0.816M varillik artış olabileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar da volatilite de arttı. Haftanın dördüncü işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 69.63 – 71.36 – 73.18 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 67.71 – 66.71 – 65.49 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.