Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 65.236 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 141 kişi olduğu açıklandı.
  • Borsa İstanbul tarafından, BİST 50 endeksindeki paylar için açığa satışta yukarı adım kuralına devam edilmeyeceği duyuruldu.
  • TL Mevduata Dönüşüm Esasında değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre şirket ve kurumlar da artık döviz hesabını TL mevduata dönüştürebilecek. Tüzel kişiler 6 ay veya 1 yıl vadeli TL mevduat hesabı açabilecek.
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Güvenlik Danışmanı Sullivan ile telefonda görüştü. Görüşmede siyasi ve ekonomik gelişmeler ile savunma işbirliğinin geliştirilmesi konuları değerlendirdi.
  • TSPB: Para piyasası fonlarının mevduat/katılım hesaplarında değerlendirilebilecek azami sınırı %25'ten %50'ye çıkarıldı. Katılım hesaplarında değerlendirilebilecek fon tutarı ise tek bir bankada toplamın %20'sini aşamayacak. Tek bir bankada değerlendirilebilecek para piyasası fonları toplam tutarın %6'sını aşamayacak.
  • Fed Başkanı Powell, Fed’in araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacaklarını ifade etti.
  • Biden yönetimi, Trump döneminin Alaska'da petrol sondajına izin veren planını rafa kaldırıyor.
  • İtalya’da aşısı olmayanlar otobüslere alınmayacak, futbolcular sahaya çıkamayacak.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1358 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.1284 seviyelerini test eden parite buralardan itibaren toparlanma hareketleri sergiledi. Dün piyasalar Euro bölgesinden gelen İşsizlik Oranı verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde işsizlik oranı Kasım’da beklentilere paralel olarak yüzde 7.2 olarak gerçekleşti. Yeni günde gözler TSİ 13:20’de konuşma yapması beklenen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’da olacak. Lagarde’ın para politikasına dair olası açıklamaları euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. TSİ 18:00’da ise FED Başkanı Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Powell; FED ikinci dönem başkanlığa adaylık kapsamında ABD senatosunda yapacağı konuşmanın metnini yayımladı ve yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için FED’in tüm araçlarını kullanacağını belirtti. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13849 – 1.14347 – 1.14642 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12723 – 1.12366 – 1.11886 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelen işsizlik oranı verisini takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Kasım ayında işsizlik oranı yüzde 11.2 olarak açıklandı. Böylelikle Kasım’da işsizlik oranının bir önceki aya kıyasla değişmediği görüldü. Haftaya 13.70 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve parite 13.93 seviyelerini test etti. Haftanın ikinci işlem gününe 13.73 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar yeni günde yurtiçinden gelecek olan Cari Hesap verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise 18:00’da FED Başkanı Powell’ın ABD senatosunda yapacağı konuşma takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.45 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Dün 1790$ seviyesini test eden Altın, kayıplarını silerek günü 1802.29$ seviyesinden kapattı. Asya seansında 1800$ üzerinde seyreden altın, 1806$ seviyelerinden işlem görüyor. 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1801.08$ seviyesinin üstünde kalması, yukarı yönlü hareketler için önem taşıyor. Dün %1.808 seviyesini gören ABD 10 yıllık tahvil getirileri, %1,766 seviyelerinden işlem görürken, Dolar endeksi 95,84 seviyelerinden işlem görüyor. Gün içinde FOMC üyelerinin konuşmaları ve Powell’ın konuşması takip edilecek. Powell, ikinci dönem Fed Başkanlığı adaylığı için Senatoda konuşacak. Powell’ın enflasyonun kalıcı olmayacağına dair söz vermesi ve para politikası araçlarını ekonomiyi ve iş gücü piyasasını desteklemek için kullanacağını açıklaması öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor. Faiz artırım programının öne alınması benzeri bir mesaj Altın fiyatlamalarında sert hareketlere sebep olabilir. Teknik olarak bakıldığında Altın, 6 Ocaktaki sert kayıplarını konsolide etmeye çalışıyor. Yukarı yönlü hareketin devamı için 1800$ seviyesinin üstünde tutunması, yükselişini destekleyebilir. 1815$ ilk direnç seviyemiz, devam eden yukarı yönlü hareketlerde, 1825$ ve 1832$ seviyeleri takip edilebilir. 1801 ilk destek seviyemiz, devam eden aşağı yönlü hareketlerde, 1790$ ve 1782$ seviyeleri takip edilebilir.