GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

İngiltere MB’den Saunders Açıklamalarda Bulundu

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcılarından biri olan Micheal Saunders; koronavirüs salgının nedeniyle oluşan kriz ile mücadelede ekonomiyi desteklemek için çok fazla parasal genişleme hatasının çok az genişlemeye kıyasla daha güvenli olduğunu belirtti. Ek olarak Saunder; daha fazla teşvik vermemenin ekonominin düşük enflasyon tuzağına sürüklenmesine neden olabileceğini sözlerine ekledi. Bilindiği gibi Saunders Mayıs ayındaki toplantıda varlık alımlarının artırılmasını isteyen iki politika yapıcıdan birisiydi. O zamandan bu yana Başkan Andrew Bailey de dahil olmak üzere politika yapıcılar ek teşviklerin gelebileceği yolunda imalı açıklamalarda bulundular.

 

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da enflasyon yıllık bazda Mayıs ayında -%0.1 olarak beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Diğer yandan Euro bölgesinde ekonomik güven göstergesi Mayıs ayında ekonomilerin yeniden açılması ile birlikte rekor düşük seviyelerden yükseliş gerçekleştirdi ve 67.5 seviyesine geldi. Ek olarak hafta içerisinde Avrupa Birliği Komisyonu’nun krizle mücadele kapsamında 750 milyar euroluk bir teşvik paketi hazırladığı belirtilmişti ve haber akışı Euro varlıklarında bir miktar rahatlama yaşanmasına neden olmuştu. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen büyüme verisini takip etti. Buna göre Amerika ekonomisi 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak %5 oranında küçüldü. Veri öncesinde yatırımcılar koronavirüs salgını nedeniyle büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde zayıflayacağını bekliyorlardı. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi takip edilecek. Veri TSİ 12:00’da gelecek. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Ek olarak TSİ 18:00’da Powel’ın konuşma yapması bekleniyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10973 – 1.11448 – 1.12312 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.10356 – 1.09273 – 1.08863 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar dün yurtiçinden gelen ekonomik güven endeksi verisini takip etti. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Nisan ayında 51.3 olan endeksin Mayıs ayında 61.7 seviyesine çıktığı görüldü. Bu da %20.4 oranında bir artışın yaşandığını gösteriyor. Bu artışın nedeni olarak ise tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerindeki artış olduğu görüldü. Genel olarak endekse baktığımızda seviyenin 100’ün üzerinde olması ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösterirken, 100’ün altındaki veriler ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor. TL kanadında piyasaların esas konusu swap görüşmeleri olmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hafta içerisinde yaptığı açıklamalarda swap görüşmelerinin devam ettiğini belirtmişti. Bu konuda gelebilecek olan haber akışları TL kanadındaki volatiliteyi artıracaktır. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan büyüme verisi takip edilecek. TSİ 10:00’da gelecek olan veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.82200 – 6.88778 – 7.00219 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.75622 – 6.70273 – 6.61906 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika ile Çin arasında Hong Kong kaynaklı gerilimler derinleşmeye devam ediyor. Son olarak dün Çin meclisi yaptığı oylamada Hong Kong Güvenlik Yasası’nı onayladı. ABD bu adımın ardından Hong Kong’un artık özerk olmadığını belirtti ve bu yasanın ticari statüyü de kapsayan bazı yaptırımları tetikleyebileceğini belirtti. Yaşanan gelişmeler küresel bazda risk iştahını azaltırken, güvenli liman taleplerini artırdı. Bu gelişmeler altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan Amerika’dan gelen büyüme verisi takip edildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki üç aylık döneme kıyasla yıllıklandırılmış olarak %5 küçüldü. Gün içerisinde TSİ 18:00’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşma ile birlikte küresel bazda volatilite de artış yaşanabilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1726.02 – 1740.91 – 1764.46 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1691.74 – 1667.91 – 1643.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz günlerde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler ara vermiş ve gevşeme hareketleri yaşanmıştı. Moskova’nın OPEC+ anlaşması dahilinde taahhüt ettiği üretim kısıntılarını Temmuz ayından itibaren azaltmak istediğinin işaretini vermesi ile birlikte gevşeme yaşandı. Diğer yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman açıklama yaparak 9-10 Haziran toplantısı öncesi arz kısıntısı anlaşmasına yönelik işbirliklerini tekrar vurguladılar. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında Hong Kong konusundaki gerilimler derinleşiyor ve bu gerilimler fiyatlar üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. Bunlara rağmen gevşeme hareketleri sonrasında petrol fiyatlarında toparlanmalar yaşandı. Amerika kanadında dün ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta stoklar 7.928M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin -1.944M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.75 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 34.02 – 32.26 – 28.56 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Dün TSİ 17:30’da gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da doğal gaz stokları (milyar feetküp) 109B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 107B olarak gelebileceği yönündeydi. Stoklarda beklentilerin üzerinde yaşanan artış ile birlikte doğal gaz fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimler emtia fiyatları üzerinde zaman zaman baskı oluşmasına neden oluyor. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 1.910 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.983 ve 2.079 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak test edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.809 – 1.702 – 1.606 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

DAX

Hafta içerisinde kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren DAX endeksi dün 11814 seviyelerini test ederek yaklaşık olarak 3 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun 750 milyar euroluk teşvik paketinin açıklanması ve planlanması endeks üzerinde bir miktar rahatlama yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte endekste hareketlilik artacaktır. DAX endeksini teknik olarak incelediğimizde 11814.3 – 12032.8 – 12294.6 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. 11539.4 – 11390.1 – 11239.6 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.