Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 23.731 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 117 kişi olarak açıklandı.
  • BioNTech CEO'su Şahin, aşının Delta varyantına karşı etkili olduğunu söyledi.
  • AB, ABD'ye yeniden seyahat yasağı uygulamama kararı aldı.
  • ABD'de 1 trilyon dolarlık toplam büyüklüğe sahip altyapı paketinin nihai metni konusunda uzlaşmaya varıldı. Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, nihai metin konusunda  varılan uzlaşmanın ardından bugün TSİ 18.00'de paketin oylanacağını duyurdu.
  • ABD, Belarus'a insan hakları ve temel özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle yeni yaptırımlar uygulanması kararı aldı.
  • ABD'de CDC Fransa, İsrail, Tayland ve İzlanda seyahatlerinden kaçınılması uyarısı yaptı.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen: Senato'nun Kripto düzenlemesi vergi kaçırma konusunda önemli ilerleme sağlayacak
  • Fed üyelerinden varlık azaltma çağrıları geldi. Atlanta ve Boston Fed üyeleri işgücü piyasasındaki güçlenme dikkate alındığında Fed’in varlık alım azaltımına en erken Eylül'de başlaması gerektiğini kaydetti.
  • JP Morgan, ABD 10 yıllık ve 30 yıllık tahvil faizleri için yıl sonu tahminlerini düşürdü.

EURUSD

Piyasalar euro bölgesinden gelen yatırımcı güveni verisini takip etti. Sentix’in açıklamasına göre Euro bölgesinde yatırımcı güveni Ağustos ayında 29.8 seviyesinden 22 seviyesine düşüş yaşadı. Gelen bu veri ile birlikte Euro bölgesinde yatırımcı güveninin üç ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Diğer yandan piyasalar yeni haftaya geçtiğimiz hafta ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin etkileri ile başladı diyebiliriz. Bilindiği gibi Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmiş ve FED’in varlık alım programını beklentilerden daha önce azaltabileceği beklentilerini oluşturmuştu. Bu beklentilerde dolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına neden oldu. Bu gelişmede EURUSD paritesinde baskılar oluşturdu. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 12:00’da Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan ZEW ekonomik hissiyatı euro varlıklarında volatiliteyi etkileyecektir. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17637 – 1.18089 – 1.18497 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17086 – 1.16619 – 1.16162 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftaya 8.61 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Önemli bir haftaya başlayan TL kanadında piyasalar Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısını merakla bekliyor. Piyasalar bu toplantı sonrasında faiz oranlarında bir değişiklik beklemiyor fakat karar metni ve açıklamalar merakla incelenecek. Bu toplantı öncesinde piyasalar yeni günde yurtiçinden gelecek olan İşsizlik Oranı verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi sonrasındaki değer kazanımlarının devam ettiği görülüyor. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.70491 – 8.80185 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.61281 – 8.50024 – 8.40604 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Piyasalar geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisini takip etmiş ve gelen veri beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. FED Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantı da varlık alım programının azaltılması için istihdam sektörünün yakından takip edileceğini belirtmişti. Bu toplantı sonrasında istihdam verisi merakla beklenmeye başlanmıştı. Cuma günü beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte FED’in varlık alım programını beklentilerden daha çabuk azaltabileceği beklentileri oluştu. Bu beklentiler ise altın üzerinde baskılar oluşturdu. Bu baskılar ile birlikte altın yeni haftaya kötü bir başlangıç yaptı. Yeni haftada ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini izleyecek. Çarşamba günü açıklanacak olan veri ile birlikte hareketlilik devam edebilir. Haftanın ikinci işlem gününe 1729 seviyelerinde başlangıç yapan altında piyasalar 15:30’da ABD’den gelecek olan Tarım Dışı Üretkenlik takip edilecek. Ardından 19:00’da gelecek olan EIA Kısa Vadeli enerji Görünümü izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1745.51 – 1755.90 – 1775.79 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1725.33 – 1705.52 – 1681.12 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.