GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.454 artarak 5.306.690’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 558 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 87 kişi artarak 48.428’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.179.833.
  • Sağlık Bakanı Koca: Gelecek Pazartesi 40 yaş üzeri vatandaşlar aşı programına dahil edilmiş olacak.
  • Beyaz Saray: Erdoğan-Biden görüşmesi yüz yüze diplomasi için bir fırsat.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (ABD'nin) Sadece Libya ve Suriye meselesinde değil Akdeniz'den Karadeniz'e ve Kafkasya'ya kadar birçok alanda bizimle işbirliği yapma arzusunda olduğunu görüyoruz.
  • Çavuşoğlu: İlla Patriot olması şart değil. ABD, Patriot konusunda garanti vermiyorsa diğer müttefiklerimizden de biz pekala hava savunma sistemi alabiliriz.
  • ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa ziyaretin amacının, "NATO ittifakının güçlü olduğunu Çin ve Rusya'ya göstermek" olduğunu ifade etti.
  • Joe Biden, Avrupa gezisi kapsamında görüşeceği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Rus hükümetinin 'zararlı faaliyetler' yapması durumunda Washington'un 'sağlam ve anlamlı' yanıt vereceği uyarısında bulundu.
  • ABD ve Çin Ticaret Bakanları telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilere yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.
  • ABD'nin 10 yıllık tahvil ihalesinde maksimum faiz %1,497 oldu. Önceki aynı vadeli ihalede faiz %1,684'tü. FED'in ters repo ihalesinde de kabul edilen miktar 502.904 milyar dolarla rekor kırdı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2163 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde az da olsa kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. ABD kanadına baktığımızda Hazine Tahvil faizlerinde tekrar aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor. Bu hareketlenmeler ile dolar endeksi baskılanırken; bu baskı EURUSD paritesine pozitif yansıdı. Haftanın dördüncü işlem gününe girdiğimizde ise Euro kanadında piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısını takip edecek. Euro varlıkları için haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan bu toplantı TSİ 14:45’te bitecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalar faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemiyor. Fakat varlık alımları konusundaki açıklamalar ve kararlar Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Karar ardından TSİ 15:30’da Avrupa MB Başkanı Lagarde basın toplantısı düzenleyecek. Diğer yandan TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek enflasyon verisi bir diğer önemli ekonomik verilerden biri olarak takip edilecek. Son günlerdeki gelişmeler ile bu veri oldukça önem kazanmış durumda. Bu sebeple gün içerisinde paritede volatilite yüksek olacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.21850 – 1.22151 – 1.22673 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21342 – 1.21023 – 1.20569 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.65 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Özellikle ABD kanadında doların küresel bazdaki performansına baktığımızda hafta içerisinde baskılar yaşandığı görülüyor. ABD Hazine tahvil faizindeki son gelişmelere baktığımızda 10 yıl vadeli ABD hazine tahvil faizinin Çarşamba günü kritik seviye olan yüzde 1.50 seviyelerinin altını test ettiği görülüyor. Böylelikle ABD 10 yıllık faiz oranı 7 Mayıs’ta bu yana ilk kez yüzde 1.50 seviyesinin altını görmüş oldu. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Son günlerde FED’in varlık alım programını beklenenden daha yakın zamanda azaltmaya başlayabileceği bekleniyor. Önümüzdeki hafta FED toplantısı var ve bu toplantı öncesinde bugün ülkede açıklanacak olan enflasyon verisi oldukça önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 90 ülke için Kovid19 sebebiyle ‘seyahat etmeyin’ uyarısını ‘seyahatinizi gözden geçirin’ olarak olumlu yönde revize etti. Haftanın dördüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.62042 – 8.69034 – 8.75236 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.57012 – 8.50729 – 8.47111 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatları için haftanın en önemli günü bugün diyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1891 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Önümüzdeki hafta FED’in para politikası kurulu biraraya gelecek. Bu toplantı öncesinde ABD kanadından gelecek olan son büyük ekonomik veri olan enflasyon verisi bugün TSİ 15:30’da açıklanacak. Piyasaların son durumuna baktığımızda FED’in varlık alım programını beklenenden önce azaltmaya başlayabileceğine yönelik endişelerin mevcut olduğu görülüyor. Bugün açıklanacak bu veri ile birlikte bu konuda son ipuçları alınmış olacak. Enflasyonun artması ve ardından FED’in mevcut para politikasına devam etmesi altın fiyatlarında toparlanma hareketleri yaşanmasına destek sağlayabilir. Bu sebeple ABD kanadından gelecek veri ile birlikte altın fiyatlarında volatilite oldukça artacaktır. Veri sonrasında gözler FED’in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantıya çevrilecek. Altının fiyatlamaları için kritik virajlar şuan bu gelişmeler olarak öne çıkıyor. Haftanın dördüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1900.05 – 1915.98 – 1931.12 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1875.08 – 1865.02 – 1853.59 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.