Ne Oldu?

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımızı konut sektöründeki arızi dalgalanmadan korumak amacıyla konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon TL’ye kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık %0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.
  • Erdoğan: Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz.
  • Erdoğan: Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ'ye 30 milyar TL’lik finans sağlayacağız.
  • Erdoğan: Çeşitli yollarla sınırlarımıza giren ve ülkelerine geri gönderdiğimiz düzensiz göçmen sayısı 2016'dan bugüne kadar 320.000 aşmıştır.
  • Fed, Finansal İstikrar Raporu'nda Ukrayna'daki savaş ve yüksek enflasyonun finansal sisteme yönelik başlıca riskler oluşturduğunu bildirdi. Raporda, bu doğrultuda finansal piyasalarda yüksek oynaklık ve piyasa likiditesi üzerinde bazı baskılar yaşandığı vurgulandı.
  • AB ile Macaristan, Rusya'ya petrol yaptırımı konusunda görüşmeyi sürdürüyor. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto: AB Komisyonu Başkanı ile Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketiyle ilgili Budapeşte'de gerçekleştirilen görüşmede kısmi ve küçük bir ilerleme sağlandı.
  • Atlanta Fed Başkanı Bostic: Önümüzdeki toplantılarda 75 baz puanlık artırım düşük olasılık.
  • Almanya Ekonomi Uzmanları Konsey Üyesi Truger: Rus gazı kesilir ise Almanya derin resesyonla karşı karşıya kalır
  • Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya ile Ukrayna arasında barışın oluşturulması için öncelikle iki ülke arasında ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi.

EURUSD

Haftaya 1.0541 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve haftanın ikinci işlem gününde bu seviyelere yakın yerlerde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni günde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya kanadından gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat verisini takip edecek. Aynı saat diliminde söz konusu veri Euro bölgesini de kapsayacak. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan piyasalar FED’in yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’nu takip etti. Raporda; Rusya-Ukrayna savaşının ve yüksek seyreden enflasyonun finansal sisteme yönelik başlıca riskler olarak kalmaya devam ettiği, bu doğrultuda finansal piyasalarda yüksek oynaklık ve piyasa likiditesi üzerinde bazı baskıların yaşandığı belirtildi. Diğer yandan Atlanta Fed Başkanı Bostic ise para politikası konusunda açıklamalarda bulundu ve 50 baz puandan daha büyük bir artışa gerek olmadığını belirtti. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.0634 – 1.0752 – 1.0858 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0461 – 1.0339 – 1.0222 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar haftanın ilk işlem gününde Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kayıtlı işsizlik sayısı verisini takip etti. Söz konusu veriye göre Türkiye’de Nisan ayında kayıtlı işsiz sayısı önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 artış gösterdi ve 3 milyon 583 bin 503 olarak gerçekleşti. Yeni haftaya 14.94 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve 15.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar yaşadı. Parite haftanın ikinci işlem gününe ise 15.07 seviyelerinde başladı ve yukarı yönlü hareketlenmeler devam etti ve 15.21 seviyeleri test edildi. Piyasalar yeni günde yurtiçinden gelen İşsizlik Oranı verisini takip etti. Gelen veriye göre Türkiye’de işsizlik oranı Mart ayında aylık bazda yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 15.25 – 15.50 – 15.75 seviyeleri direnç noktaları olarak; 15.00 – 14.75 – 14.54 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftaya 1881 seviyelerinden başlayan ons altın, haftanın ilk işlem gününde baskılı fiyatlamalar gerçekleştirdi ve 1850 seviyelerine kadar gerilemeler gerçekleştirdi. Bu düşüşün sebepleri arasında FED’in Nisan ortasından beri sıkı para politikası uygulamaya başlamasıyla değer kazanan dolar ve yükselen ABD tahvilleri gösterilebilir. Diğer yandan Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla artan küresel riskler, enflasyon ve aynı zamanda Çin’de korkutan Covid-19 vakaları altında güvenli liman talebini yükselten etkenler arasında yer alıyor. Fakat doların güçlü duruşu altının cazibesine darbe vuruyor. Haftaya genel olarak baktığımızda Çarşamba günü ABD’de açıklanacak olan ABD enflasyon verisi önemli bir ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. Bugün ekonomik takvimde TSİ 20:00’de FOMC üyesi Kashkari ve FED üyesi Waller’ın konuşması takip edilecek, ayrıca enerji sektörü açısından önemli olan günün önemli verisi TSİ 19:00’da EIA Kısa Vadeli Enerji Görünümü piyasalar tarafından takip edilecektir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1875 – 1890 – 1915 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1850 – 1830 – 1815 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.