GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 15.191 artarak 5.031.332’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.102 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 283 kişi artarak 43.029’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.716.918.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan AB üyeliği yolunda kararlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir.
 • Erdoğan: 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız.
 • Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevinden alınırken, yerine Mustafa Tuzcu atandı.
 • Fransa, Türkiye'den gelenlere karantina zorunluluğu getirdi.
 • İngiltere, Türkiye'yi 10 gün otel karantinası uygulanan 'kırmızı listeye' dahil etti.
 • AB, BioNTech-Pfizer aşısından 900 milyonu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar doz alımı sağlayacak sözleşmeye onay verdi.
 • Avrupa Komisyonu İç Pazar Temsilcisi Breton, birliğin Haziran sonrası için AstraZeneca'dan aşı siparişini yenilemediğini belirtti
 • AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Covid – 19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılması önerisine, "Fikri mülkiyet haklarından feragat sorunları çözmeyecek, kısa ve orta vadede tek doz aşı getirmeyecektir." dedi.
 • ABD Başkanı Biden: Ekonominin yeni desteklere ihtiyacı var. Ekonomide toparlanma biraz zaman alacak. Ekonomik toparlanma planlarını halen uygulamaktayız.
 • ABD Hazine Bakanı Yellen, beklentilerin oldukça altında kalan istihdam verilerine ilişkin ‘’Nisan ayında istihdamdaki artışın ekonomide devam eden ilerlemeyi yansıttığını’’ söyledi.
 • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, yatırımcılara "Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın" dedi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi, haftayı yaklaşık olarak yüzde 1.1 seviyelerinde değer kazanımları ile kapattı. Geçtiğimiz hafta piyasalar Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks’ın açıklamalarını takip etti. Kazaks; Avrupa Merkez Bankası’nın pandemi nedeniyle gerçekleştirdiği acil tahvil alımlarını azaltma kararını gelecek ay alabileceğini, acil tahvil alımlarının en önemli özelliklerinden birinin esneklik olduğunu belirtti. Açıklama ile birlikte Euro varlıklarında volatilite oldukça arttı. Ardından geçtiğimiz hafta fiyatlamalar üzerinde etkili olan bir başka konu ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi idi. Açıklamaya göre Amerika’da Nisan ayında tarım dışı istihdam verisi beklentilerin oldukça altında kaldı ve 266 bin olarak gerçekleşti. Diğer yandan Nisan ayında ABD’de işsizlik oranının yüzde 6.1 seviyesine yükseldi. Böylelikle ABD’de işsizlik de salgın yılının Nisan ayından bu yana ilk defe yükseldi. Yeni günde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Sentix Yatırımcı Güveni verisini takip edilebilir. Veri TSİ 11:30’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21846 – 1.22109 – 1.22440 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21468 – 1.21153 – 1.20579 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısını takip etti. Toplantı sonrasında beklentilere paralel olarak banka faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Karar metninde ise Nisan Enflasyon Raporu’nda yer alan tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceği ifade edilmiş ve karar sonrasında USDTRY paritesinde aşağı yönlü gevşemeler yaşanmıştı. Geçtiğimiz haftayı 8.22 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi, yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Diğer yandan ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi de geçtiğimiz haftanın önemli haber akışlarından biriydi. Gelen veriye göre ABD kanadında Nisan ayına ilişkin tarım dışı istihdam verisi 266 bin artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 1 milyon artış gösterebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte dolar endeksinde baskı arttı. Yeni haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.30089 – 8.36761 – 8.48385 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.15726 – 8.00156 – 7.80313 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 4’e yakın değer kazanımı ile kapattı. Dolar endeksindeki zayıf seyir ve hazine tahvil faizlerindeki sakin seyir ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazanmıştı. Bununla birlikte piyasalarda geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD’de Nisan ayında tarım dışı istihdam verisi beklentilerin oldukça altında 266 bin olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler istihdamın 1 milyon artabileceği yönündeydi. Diğer yandan işsizliğinde 2020 Nisan ayından bu yana ilk kez yükseliş kaydetmesi dolar endeksini baskılayan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmıştı. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz hafta 1843 seviyelerini test eden ons altın, geçtiğimiz haftayı 1830 seviyesinde kapattı. Yeni haftaya 1832 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1850.44 – 1870.72 – 1890.12 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1825.45 – 1801.12 – 1785.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.