Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 61.727 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 173 kişi olduğu açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyondaki müsilajı da en kısa sürede temizleyeceğiz.
 • Dünya’da yer alan habere göre Kur korumalı TL vadeli mevduatta devlet iç borçlanma senedi ile ödeme uygulaması yasa teklifinden çıkarıldı. Ödemelerin sadece nakit kaynak yoluyla yapılması öngörülüyor.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin hafta sonu iş kadınlarıyla yaptığı görüşmede KDV'de sadeleşmeye gidileceğini açıkladığı belirtildi.
 • ABD Başkanı Bıden: Fed'in yüksek enflasyonun yerleşmesine izin vermeyeceğine güveniyorum. Fed hedeflerine ulaşacaktır.
 • Goldman Sachs,  Fed'den bu yıl 4 faiz artışı bekliyor.
 • Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD'de Senatör Manchin'in Beyaz Saray'a Aralık ayında önerdiği 1,8 trilyon dolarlık harcama paketi, Beyaz Saray ile Manchin arasındaki görüş ayrılıklarının aşılamaması sonrası artık masada değil.
 • ABD, Rusya'ya teknoloji ihracatını sınırlandırmayı planlıyor.
 • TESK Başkanı Palandöken: Gıda ürünlerinin tamamında KDV oranı %1’e indirilmeli.
 • KOBİDER Başkanı Özgenç bankalara düşük faizli kredi çağrısı yaptı. Özgenç, "TCMB’nin faiz indirimi kredilerde beklenilen düşüşü sağlamadığı için KOBİ'ler kredi alamıyor. Faiz oranlarının düşmesinden dolayı bankaların küçük ve büyük işletmelere düşük faizli kredi vermeleri sağlanmalı" dedi.
 • Bank of America stratejistleri kripto paralar, paladyum, teknoloji hisseleri de dahil olmak üzere birçok varlık sınıfında balonun eş zamanlı olarak patladığını söyledi.
 • Çin’de ilk kez Omicron varyantı taşıyan yayılma görüldü.

EURUSD

Haftanın son işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde enflasyon Aralık ayında yıllık bazda yüzde 5 arttı. Böylelikle Euro bölgesinde enflasyonda yeni rekor kırıldı. Geçtiğimiz ay Avrupa MB Başkanı Lagarde bu konuda açıklamalarda bulunmuş ve enflasyonun belirli bir dönem daha yüksek seyredeceğini fakat daha sonra yüzde 2’lik hedefe ulaşılacağını belirtmişti. Diğer yandan yine haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisi izlenmiş ve veri ile birlikte volatilite artmıştı. Gelen veriye göre ABD’de Aralık ayında tarım dışı istihdam 199 bin kişi arttı. Veri beklentilerin altında gerçekleşti. İşsizlik oranı ise yüzde 4.2 seviyesinden yüzde 3.9 seviyesine geriledi. Haftanın ilk işlem gününde gözler Euro bölgesinden gelecek olan İşsizlik Oranı verisinde olacak ve veri TSİ 13:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.13849 – 1.14347 – 1.14642 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.12723 – 1.12366 – 1.11886 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftaya 13.34 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve parite haftayı 13.80 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerde başlangıç yapan paritede piyasalar geçtiğimiz hafta yurtiçinden gelen enflasyon verisini izlemiş ve gelen veri ile birlikte enflasyonun yıllık bazda son 19 yılın zirvesinde olduğu belirtilmişti. Yeni haftaya başlarken piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelecek olan İşsizlik Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Haftaya genel olarak baktığımızda ise yarın da yine yurtiçinden gelecek olan Cari Hesap verisi TL kanadında izlenecek ekonomik veriler arasında yer alıyor. Dolar endeksine baktığımızda ise bugün piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.45 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçen hafta 1831 seviyesini test eden Altın, haftayı düşüşle 1782$ seviyesinden kapattı. Geçen haftanın öne çıkan başlıkları arasında, Tarım dışı istihdam verisi ve Omicron varyantının hızlı yayılışı yer aldı. Omicron varyantının hızla yayılması endişe yaratırken, hastalığın hızlı atlatılması ve daha az risk taşıması gibi etkenler, endişelerin önüne geçiyor. Haftaya Asya seansında düşüşle başlayan Altın, 1791$ seviyelerinden işlem görüyor. Dolar endeksi hafif yükselişle 95.870 seviyelerinden işlem görürken, ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,765 seviyelerinde seyrediyor. Bu hafta izlenecek verileri arasında ABD Aralık ayı enflasyon verisi öne çıkıyor. Gün içinde zayıf veri akışı bulunuyor. Teknik olarak bakıldığında Altın, 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1800.71 seviyelerinin altında işlem görüyor.  Yukarı yönlü bir hareket için bu seviyelerin üstüne tutunması önem taşıyor. 17800$ ilk direnç seviyemiz, yukarı yönlü hareketlerde 1815$ ve 1832$ seviyeleri takip edilebilir. 1785$ ilk destek seviyemiz, aşağı yönlü hareketlerde 1775$ ve 1765$ seviyeleri takip edilebilir.