GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki güne göre 5.171 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 48 kişi arttığı açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: AB'nin, bugüne dek haksızlığa, eşitsizliğe, Akdeniz ve Ege'deki dramlara, insani krizlere 'asla ve asla' dediğine şahit olmadık.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: Londra merkezli Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya video konferans yöntemiyle katıldık. Ekonomik görünüm, reform programımız ve ülkemizdeki yatırım fırsatları hakkında istişarelerde bulunduk.
  • Pfizer/BioNTech, üçüncü doz Covid-19 aşısı izni için FDA'ya başvuracak.
  • ABD Başkanı Biden: Afganistan'dan Çekilme 31 Ağustos’a Kadar Tamamlanacak
  • ABD CDC Direktörü Walensky: ABD'de artan delta varyantı vakaları sorun yaratıyor. Kamplarda ve topluluk etkinliklerinde coronavirüsün yayıldığı görülüyor. Vakalar özellikle aşılama oranının %40'ın altında olduğu bölgelerde görülüyor.
  • IMF Başkanı Georgieva, Orta ve Doğu Avrupa ekonomilerinin Batı Avrupa ekonomilerinden daha hızlı büyümesinin beklendiğini söyledi.
  • IMF Başkanı Georgieva, 650 milyar dolar artırılan Özel Çekim Hakları'nın üye ülkelere Ağustos sonuna kadar dağıtılmasını  içeren teklifini IMF İcra Kurulu'na sunacağını bildirdi.
  • AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Hırvatistan'ın Covid-19'a karşı 6,3 milyar euroluk ulusal kurtarma paketini onayladı.
  • Covid önlemlerini 26 Haziran'dan itibaren büyük ölçüde gevşeten Hollanda'da vaka sayıları bir kez daha hızla artmaya başladı. Birçok eğlence mekanı, yeniden kapanma kararı aldı.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası dün biraraya geldi ve strateji değerlendirmesinde bulundu. Bu değerlendirme sonrasında ise enflasyon hedeflemesine ilişkin dikkat çekici bir karar çıktı. Avrupa Merkez Bankası enflasyon hedefinin yüzde 2’ye yükseleceğini ve orta vadede simetrik yüzde 2 hedefinin kabul edildiğini belirtti. Raporda ayrıca; Avrupa Merkez Bankası’nın geçici sürede ılımlı düzeyde enflasyon hedefinin üzerine çıkabileceği belirtildi. Diğer yandan piyasalar Almanya kanadından gelen Ticaret Dengesi verisini takip etti. Açıklanan veriye göre euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’da ticaret dengesi Mayıs ayında 12.6B ile beklentilerin altında gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 15.4B düzeylerinde gelebileceği yönündeydi. ABD kanadına baktığımızda ise piyasalar bölgeden gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verini izledi. Açıklanan veriye göre ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 373K ile beklentilerin altında gelirken, veri dolar endeksini bir miktar destekledi. Haftanın son işlem gününde piyasalar TSİ 13:00’da konuşma yapması beklenen AMB Başkanı Lagarde’ı takip edecek. Ardından gözler 14:30’da açıklanacak olan AMB Toplantı tutanaklarında olacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18477 – 1.18686 – 1.19009 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18068 – 1.17835 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.69 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde dalgalı bir seyir izlendi. Bu dalgalı seyir ile birlikte parite Salı günü 8.63 seviyelerini test ederken, dün 8.73 seviyeleri görüldü. Haftanın son işlem gününe ise 8.68 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar yeni günde yurtiçinden gelecek olan Cari Hesap verisini takip edecek. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 373K olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 350K düzeylerinde olabileceği yönündeydi. Haftanın son işlem gününde piyasalat TSİ 18:00’da FED para politikası duyurusunu takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.71038 – 8.75060 – 8.79591 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.65089 – 8.61281 – 8.57128 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz ayı oldukça kötü bir performans ile geride bırakan altın, Haziran ayını son yılların en kötü aylık performanslarından birini gerçekleştirerek kapadı. Temmuz ayı ile birlikte toparlanma hareketlerine başlayan altın fiyatları bu hareketlenmeler ile birlikte dün 1818 seviyelerini gördü. Buralarda uzun süre tutunamayan altın gevşemeler yaşadı. Haftanın son işlem gününe 1802 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar küresel bazda yayılan delta varyantı konusundaki haber akışlarını takip ediyor. Haftanın ortasında ABD kanadında Fed para politikası kurulu toplantısı tutanaklarını yayımlamış ve bu tutanaklarda varlık alım programını azalmak için ekonomik toparlanma olması gerektiğini işaret etmişti. Bu konu ise güvercin para politikasının devam edeceğine dair beklentileri bir nebze artırdı. Haftanın son işlem gününde piyasalar TSİ 18:00’da Fed Para Politikası Duyurusunu takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1820.50 – 1845.83 – 1863.86 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1785.92 – 1770.23 – 1750.05 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.