GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.609 artarak 5.300.236’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 557 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 86 kişi artarak 48.341’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.183.186.
  • Sağlık Bakanı Koca: Aşı programımızda bir grubun daha aşılanmasına başlıyoruz. Müzisyen, film ve dizi prodüksiyon ekipleri yarından itibaren aşı olmaya başlayabilecekler. Her geçen gün yeni meslek ve yaş grupları eklenerek ülkemizi en kısa sürede salgın gündeminden çıkaracağız.
  • Koca: Bir meslek grubu daha aşı programında yerini alıyor. Üniversitelerimizin Eylül'de yüz yüze eğitime başlayabilmesi için öğretim üyelerimizin ve üniversite personellerinin aşılanmasına da bugün başlıyoruz.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 90 ülke için pandemi nedeniyle yaptığı "Seyahat Etmeyin" uyarısını bir basamak düşürerek "Seyahatinizi gözden geçirin" olarak revize etti.
  • ABD Senatosu, Çin ile rekabetinde ABD'nin teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarına önemli katkı sağlaması beklenen kapsamlı yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, Joe Biden'a gitmeden önce Temsilciler Meclisinde de oylanacak.
  • ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Nükleer anlaşmaya dönülse bile İran'a yönelik yüzlerce yaptırım yürürlükte kalacak.
  • ABD İç Gelir Servisi Başkanı Charles Rettig, Kongre'nin vergi dairesine, büyük ölçüde bildirilmeyen 10.000 doların üzerindeki kripto para birimi transferleri hakkında bilgi toplaması için net bir yasal yetki sağlaması gerektiğini bildirdi.
  • Avrupa Birliği Komisyonu, 2022 yılı bütçesinin 167,8 milyar euro olmasını, ilave olarak üye ülkelere kurtarma programı çerçevesinde 143,5 milyar euro hibe dağıtılmasını teklif etti.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen GSYİH verisini takip etti. Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Euro bölgesi ilk çeyrekte yüzde 0.6 daralmadan yüzde 0.3 daralmaya, yıllık bazda daralma ise yüzde 1.8’den yüzde 1.3’e revize edildi. Genel olarak verilere baktığımızda önceki tahminlerin altında daralma yaşandığı görüldü. Diğer yandan Almanya kanadından gelen Zew ekonomik hissiyatı verisi izlendi. Gelen veriye göre ZEW ekonomik hissiyat Nisan ayındaki 84.4 seviyesinden Mayıs ayında 79.8 seviyesine geriledi. Her ne kadar Mayıs ayında düşüş yaşansa da; yılın ikinci yarısında güçlü bir ekonomik toparlanma beklentileri devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2163 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde haftaya başlangıç seviyesinin üzerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Yeni günde pariteyi sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Yarın ise piyasalar merakla Avrupa Merkez Bankası’nın Para Politikası Toplantısı’nı takip edecek. Bu toplantı da faiz oranlarında bir değişiklik olacağı beklenmiyor. Fakat varlık alım konusundaki açıklamalar yakından izlenecek. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.22146 – 1.22673 – 1.23092 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21342 – 1.21023 – 1.20569 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.65 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Piyasalar Dünya Bankası’nın ‘Haziran 2021 Global Ekonomik Görünümler’ raporunu takip etti. Raporda; Türkiye için 2021 yılı GSYH büyüme tahminin yüzde 5.0; 2022 ve 2023 tahminlerinin ise yüzde 4.5 olarak devam ettiği görüldü. ABD kanadına baktığımızda ise Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı ticaret açığı verisi izlendi. Açıklamaya göre ABD’de ticaret açığı yüzde 8.2 düştü. Böylelikle rakam 68.9 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Gelen veri ile birlikte bu yıl ABD’de Ticaret Açığı Nisan ayında ilk kez daralmış oldu. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.64557 – 8.69100 – 8.75236 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.57012 – 8.50729 – 8.47111 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Haftanın üçüncü işlem gününe girerken yatırımcıların gözü artık yavaş yavaş yarın ABD kanadından açıklanacak olan enflasyon verisine çevrilmiş durumda. Bilindiği gibi son günlerde ABD kanadında varlık alımlarının yavaşlatılması ve parasal teşviğin adım adım geri çekilmesine yönelik tartışmalar artmaya başladı. Bu sebeple böyle bir ortamda ABD’den gelecek enflasyon verisinin önemi daha da artıyor. Gelecek olan veri ile birlikte varlık alımının azaltılmasının ne zaman başlayabileceğine yönelik ipuçları bir nebze alınacak. ABD kanadında enflasyonun ve hazine tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanması altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskılar ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Diğer yandan ABD Ticaret Bakanlığı ABD’nin Nisan ayında dış ticaret açığının yüzde 8.2 düşerek 68.9 milyar dolar olduğunu belirtti. Haftanın üçüncü işlem gününde ekonomik veri bakımından cılız bir gün bizleri bekliyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1905.43 – 1915.98 – 1931.12 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1890.22 – 1875.08 – 1865.02 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.