GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 55.941 artarak 3.689.866’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.316 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 258 kişi artarak 33.201’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.232.892.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz.
  • ABD ile Japonya, küresel otomobil endüstrisini olumsuz etkileyen yarı iletken olarak adlandırılan çiplerin tedarik zincirinde yaşanan problemin çözülmesine yönelik yakın iş birliği yapılmasında anlaştı.
  • FED Başkanı Powell: ABD ekonomisi en kötü senaryodan kaçınmayı başardı. Pandemi en çok düşük gelirli çalışanları etkiledi, bu konuda endişeliyiz. Ekonomiyi desteklemeye devam etmek gerek bunu yapacağız.
  • ABD, Çin'in askeri modernizasyon çabalarına destek verdikleri gerekçesiyle 7 Çinli kuruluşu kara listeye aldı.
  • CNN’de yer alan habere göre ABD, Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyon nedeniyle Karadeniz'e savaş gemisi göndermeyi değerlendiriyor. Haberde ABD'nin halihazırda Karadeniz'de askeri faaliyetinin olduğu ancak şimdi gönderilecek geminin Rusya'ya mesaj amacı taşıyacağı ifade edildi. Haberde, ABD'nin Montrö Sözleşmesi gereğince askeri gemi göndermek için 14 gün önceden Türkiye'ye haber vermesi gerektiği de belirtildi.
  • Uluslararası Para ve Finans Komitesi, küresel finansal koşulların hızla sıkılaşması durumunda artan finansal kırılganlıkların risk oluşturabileceğini belirterek, para politikasının uygun olan yerlerde Merkez Bankalarının işleviyle uyumlu olarak destekleyici kalması gerektiğini bildirdi.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Mart ayında gerçekleştirdiği toplantısının tutanaklarını yayımladı. Tutanaklar incelendiğinde; bankanın genişleyici para politikasını gerektiği sürece sürdüreceği, büyüme görünümü üzerindeki risklerin daha dengeli olduğunun belirtildiği görüldü. Son dönemlerdeki tahvil faizleri hakkında ise tutanaklarda; tahvil getirilerindeki yükselişin endişe kaynağı olmadığı belirtilirken; Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP)’nın hızlandırılmasında finansman koşullarının ve enflasyon görünümünün baz alındığı vurgulandı. Diğer yandan PEPP konusunda son günlerde yetkililer kanadındaki açıklamalar dikkatleri çekiyor. Hollanda MB Başkanı Knot geçtiğimiz günlerde; üçüncü çeyrekten itibaren PEPP’in kademeli olarak devreden çıkabileceğini açıklamıştı. Son olarak Avusturya MB Başkanı Holzmann’da varlık alım hızının yazın düşürülebileceği açıklamasında bulundu. Bu ‘şahin’ açıklamalar yakından izlenirken, Euro kanadında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasında etkili oldu. Diğer yandan ABD kanadında hazine tahvil faizlerine baktığımızda gevşemelerin yaşandığı görülüyor. Bununla birlikte dolar endeksinde de gevşemeler gerçekleşiyor. Yeni günde 09:00’da Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisi izlenecek. EURUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1.19509 – 1.20001 – 1.20632 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18755 – 1.18299 – 1.17597 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni hafta içerisinde USDTRY paritesindeki fiyatlamalara baktığımızda dalgalı bir seyir izlendiği görülüyor. Parite önümüzdeki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı öncesinde yön arıyor. Küresel bazda dolar endeksinde hafta içerisinde değer kayıpları yaşanıyor. Bununla birlikte son haftalarda hazine tahvil faizlerindeki sert yukarı yönlü hareketlenmelerde, bu hafta içerisinde yerini sakinliğe ve gevşemeye bırakmış gibi gözüküyor. Bu konu da gelişmekte olan ülke para birimlerini destekliyor. Diğer yandan hafta ortasında yayımlanan FOMC tutanaklarında destekleyici para politikasının devamına yönelik verilen mesajlar TL için bir diğer olumlu haber akışı olarak gösterilebilir. Piyasalar TCMB’nin açıkladığı brüt döviz rezervlerini izledi. Açıklamaya göre merkez bankasının 2 Nisan’da son bulan haftada döviz rezervlerinde gerileme yaşandı ve 48.01 milyar dolara düştü. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.21199 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda ABD kanadında hazine tahvil getirilerinde yaşanan sert yukarı yönlü hareketlenmeler, faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde büyük baskılar oluşturmuş ve altın fiyatlarında sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte ABD hazine tahvil faizlerindeki yükselişler yerini gevşemelere bırakırken, dolar endeksinde de aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler ise değerli metallere ilgiyi tekrar artırırken, altında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın harcama planı açıklaması da, altını destekleyen bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar küresel bazda Kovid19’a karşı aşılama çalışmaları devam etse de, halen yeni vaka sayıları kontrol altına alınabilmiş değil. Öyle ki vaka sayılarında artışlar devam ediyor ve bu konu da küresel risk algısını zaman zaman düşürüyor. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile altın sadece Nisan ayında yaklaşık olarak yüzde 3 değer kazanımı yaşamış durumda. Yeni günde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1760.45 – 1781.50 – 1795.14 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.75 – 1720.96 – 1700.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.