GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 13.215 artarak 2.793.632’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 767 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 64 kişi artarak 29.094’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.632.030.
  • İşverenin çalışanının işten çıkarma yasağı 17 Mart’tan itibaren 2 ay daha uzatıldı.
  • Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez görevden alındı. Sönmez yerine Selim Arda Ermut atandı.
  • ABD Hazine Janet Yellen, Başkan Biden’in 1,9 trilyon dolarlık salgın yardım paketinin enflasyona neden olacak kadar büyük olduğu konusundaki korkuları reddetti.
  • Yellen, Biden yönetiminin bu yılın sonlarında veya 2022'nin başlarında işgücü piyasasını yoluna sokmak için çalıştığını söyledi.
  • Yeni bir laboratuvar çalışması Pfizer ve BioNTech firmalarının aşısının coronavirüsünün ilk kez Brezilya'da ortaya çıkan varyantına karşı etkili olduğunu ortaya koydu.
  • Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva hakkında yolsuzluk davalarında verilen hükümler iptal edildi.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, Almanya’da Ticaret Dengesi, Euro Bölgesi’nde öncü GSYH açıklanacak.

EURUSD

Piyasalar Almanya kanadından gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Gelen veriye göre Sanayi Üretimi Şubat ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 2.5 azaldı. Piyasalardaki beklentiler ise verinin artabileceği yönündeydi. Ardından Sentix’in açıkladığı Euro bölgesi yatırımcı güveni verisi izlendi. Açıklamaya göre bu ay yatırımcı güven endeksi 4.8 puan arttı ve son 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Açıklamada; yatırımcıların odaklandığı şeyin küresel ölçekte aşılanmanın iyi ilerlediği ve Kovid19’a karşı etkili koruma umutlarının arttığı belirtildi. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalar ilk olarak 10:00’da Almanya’dan gelecek olan Ticaret Dengesi verisini izleyecek. Ardından gözler Euro Bölgesi’nden gelecek olan GSYİH verisine çevrilecek. TSİ 13:00’da açıklanacak olan veri ile birlikte küresel bazda euro varlıklarından volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler bölgenin çeyreklik bazda dördüncü çeyrekte yüzde 0.6 oranında daralabileceği yönünde. ABD kanadında ise haftasonu Senato’da onaylanan 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinde gözler Temsilciler Meclisi’ne çevrildi. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi tasarının onaylanacağını belirtti. Bu paket Biden’ın ilk yasama zaferi olarak kayıtlara geçecek. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18869 – 1.19476 – 1.19918 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18331 – 1.17886 – 1.17385 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Son zamanlarda küresel bazda tahvil faizlerindeki yüksek seyir küresel risk iştahı üzerinde baskılar oluşturuyor. Risk iştahında yaşanan düşüşler ise gelişmekte olan para birimleri üzerinde baskı oluştururken, bu baskılardan TL’de nasibini alıyor. Yeni haftaya 7.51 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Diğer yandan Suudi Arabistan’da en büyük ham petrol terminallerinden biri olan Ras Tanura’ya yapılan saldırı sonrasında petrol fiyatlarında yükselişler haftanın ilk işlem gününde hız kazanmış ve bu yükselişler de enerji ithal eden ülke para birimleri üzerinde bir diğer baskı unsuru olarak karşımıza çıktı. Bu hareketler ile 7.70’in üzerlerini test eden USDTRY paritesi böylelikle 21 Aralık’tan bu yana ilk kez 7.70’ün üzerini görmüş oldu. Diğer yandan ABD hazine tahvil faizlerindeki yüksek seyir sonrasında Türkiye’nin risk priminde de artışlar yaşandı ve 2021 yılının en yüksek seviyeleri görüldü. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.85877 – 7.96645 – 8.05757 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 7.61831 – 7.49196 – 7.40305 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Hafta sonu ABD kanadında Senato’nun 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketini onaylaması ile birlikte yeni haftaya bu onaylanan paketin umudu ile başlayan altın fiyatları istediği desteği alamadı. Her ne kadar bu haber akışı ile birlikte haftanın ilk işlem gününde altın fiyatları 1700 doların üzerini test etse de uzun süre buralarda tutunmayı başaramadı ve aşağı yönlü hareketlenmelerine devam etti. 2021 yılında Ocak ve Şubat aylarını kayıplar ile geçen altın fiyatları, Mart ayında da istediği performansı gösteremiyor. Özellikle tahvil faizlerindeki yüksek seyirden negatif etkilenen değerli metallerin cazibesi faiz getirisi olmaması sebebiyle bir miktar azalıyor. 2021 yılının ilk iki ayındaki performansı ile birlikte son yılların en kötü yıl başlangıçlarından birini yapan altın fiyatlarında piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1700.44 – 1717.17 – 1736.63 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1675.99 – 1657.75 – 1641.54 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatları yeni haftaya Suudi Arabistan’ın en büyük ham petrol terminallerinden biri olan Ras Tanura terminaline yapılan saldırı haberleri ile başladı. Saldırıyı Yemen’de yer alan İran destekli Husilerin üstlendiği belirtildi. Bu saldırı girişi ile birlikte petrol arzında azalma olabileceği endişeleri oluşurken, bu endişeler ile birlikte petrol fiyatları yeni haftaya yukarı yönlü gapli açılış ile başladı. Diğer yandan ABD kanadında 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin Senato’da onaylanması fiyatları destekleyen bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bu hareketlenmeler ile brent petrol 71.38 seviyelerini test ederken, yaklaşık olarak son 15 ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşadı. Diğer yandan piyasalar yarın 18:30’da ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veriler ile birlikte fiyatlarda volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 69.63 – 71.36 – 73.18 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 67.71 – 66.71 – 65.49 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.