Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 23.638 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 274 kişi olarak açıklandı.
 • Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayılarını istikrarlı şekilde düşürmeli ve ölümleri azaltmalıyız. Bunun yolu aşılanma oranını artırmak, toplum bağışıklığı sağlanana kadar tedbirlere uymaktır.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, GE Yenilenebilir Enerji Dünya Başkanı Pecresse'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Görüşmede Türkiye'de başta enerji olmak üzere pek çok alanda önemli faaliyetler yürüten GE Yenilenebilir Enerji'nin, Türkiye'nin enerji depolama, hibrit ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanlarına katkıları ele alındı.
 • Orta Vadeli Programda bütçesi en çok artırılan Bakanlık %44,3 ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oldu.
 • Japonya ekonomisi 2021 yılının ikinci çeyrek döneminde öncü verilerde tahmin edilenden daha hızlı büyüdü. Yıllık bazda büyüme yüzde 1,3'ten yüzde 1,9'a revize edildi.
 • Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban yeni hükümetini açıkladı. Hükümetin başında Muhamed Hasan yer alacak.
 • St Louis Fed Başkanı Bullard, Fed'in varlık alımlarının azaltılması planına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Ne Olacak?

 • TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuşma yapacak.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüşecek.
 • İngiltere’de Enflasyon Raporu açıklanacak.
 • ABD Başkanı Biden, Perşembe günü delta varyantının yayılmasını durdurmaya yönelik altı başlıktan oluşan bir strateji açıklayacak.

EURUSD

Piyasalar Almanya’dan gelen ZEW yatırımcı güveni verisini takip etti. Açıklanan veriye göre ülkede ZEW beklenti endeksi 26.5 seviyesine geriledi. Seviye bir önceki dönemde 40.4 olarak gerçekleşmişti. Gelen veri ile birlikte ülkede ZEW beklenti endeksi yaklaşık olarak son bir buçuk yılın en düşük seviyeleri kaydedildi. 4 aydır üst üste gerileme yaşanan veride son haftalarda vakalarda yaşanan artış ve küresel bazda yaşanan arz sıkıntıları bu gerilemelerde etkili oldu. Diğer yandan Euro bölgesinden gelen büyüme verisi izlendi. Açıklanan veriye göre Euro bölgesi ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 2.2 büyüme gerçekleştirdi. Piyasalardaki tahminler yüzde 2 civarlarındaydı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1878 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde bir miktar kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın üçüncü işlem gününe 1.1840 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18572 – 1.19090 – 1.19464 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18065 – 1.17681 – 1.17327 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.31 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite haftanın üçüncü işlem gününe 8.34 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar yurtiçinden gelen hazine nakit dengesi verisini takip etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre Ağustos ayında hazine nakit dengesi 64.3 milyar TL fazla verdi. Bu veri ile birlikte hazine nakit dengesi Ağustos ayında rekor fazla vererek kayıtlara geçti. Haftanın yeni işlem gününde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.38753 – 8.45109 – 8.55080 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.25613 – 8.15638 – 8.05286 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1828 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin altında gerçekleşmesi ile birlikte yükselişler yaşayan altın, içerisinde bulunduğumuz haftada aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Özellikle ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturdu ve altın 1800 dolar seviyesinin altına geriledi. Yeni günde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Diğer yandan 20:10’da FOMC üyesi Williams’ın konuşması takip edilecek. Ve bu konuşmada olası varlık alım programı hakkında açıklamalar olup olmayacağı merakla izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1805.58 – 1820.39 – 1832.61 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1792.46 – 1780.35 – 1770.80 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.