GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki güne göre 5.160 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 52 kişi arttığı açıklandı.
  • FOMC Tutanakları: Para politikası destekleyici kalmaya devam edecek.
  • FOMC Tutanakları: Fed üyeleri Haziran ayındaki toplantıda teşviklerin geri çekilmeye nasıl başlanacağını tartıştılar. Komite, varlık alımlarının azaltılması için ortaya konan hedeflerde daha fazla ilerleme sağlanması şartının henüz yerine gelmediği tespitinde bulundu.
  • FOMC Tutanakları: Komite üyeleri toplantı döneminde para piyasası faizleri üzerinde aşırı yönlü baskı gözlemlediler. Komite üyeleri faizler üzerinde kısa vadede daha fazla aşağı yönlü baskı olasılığı gördüler.
  • ECB'nin yeni strateji kapsamında enflasyon hedefini %2 olarak belirleyeceği iddia edildi. Strateji kapsamında enflasyon hedefinin bir miktar aşılmasına da imkan tanınacağı kaydedildi.
  • Beyaz Saray'dan bir yetkili, Biden yönetiminin uluslararası seyahat sınırlamalarını, ABD iş dünyasından ve Kongre üyelerinin artan baskılarına rağmen, yakın zamanda kaldırmayacağını söyledi.
  • Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Bakanı ile görüştü. Görüşmede Kabil hava limanının güvenliği ele alındı.
  • TMSF Başkanlığına Fatin Rüştü Karakaş atandı.
  • BDDK’nın kredi yönetmeliğiyle ilgili yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda, ilk kez hazırlanacak sorunlu alacak stratejileri ile operasyonel planlar, 31 Aralık'a kadar BDDK'ya gönderilecek. BDDK, ihtiyaç duyulması halinde bu süreyi 6 aya kadar uzatabilecek.
  • Tokya’da Covid-19 vakalarına karşı olağanüstü hal uygulanması yeniden gündemde.

EURUSD

Avrupa kanadında AB Komisyonu Euro bölgesine yönelik tahminlerini revize etti. Buna göre AB Komisyonu Euro bölgesinde büyüme tahminini yüzde 4.3 seviyesinden yüzde 4.8 seviyesine yukarı yönlü revize etti. Yayımlanan raporda; koronavirüste yeni varyantların ekonomi için tehdit oluşturduğu belirtildi. Diğer yandan piyasalar ABD kanadında yayımlanan Fed Tutanaklarını takip etti. 15-16 Haziran tarihinde yapılan para politikası toplantısının tutanaklarında; para politikasının destekleyici kalmaya devam edeceği, enflasyon için yakın vadeli görünüm belirli şekilde yukarı yönlü revize edildiği, Fed’in parasal genişlemeyi azaltmayı nasıl başlayabileceğini tartıştığı belirtildi. Haftanın dördüncü işlem gününe baktığımızda piyasalar ilk olarak Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan Ticaret Dengesi verisini takip edecek. Veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Ardından 14:30’da Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Duyurusu izlenecek. Duyuru ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18068 – 1.18376 – 1.18686 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17835 – 1.17633 – 1.17467 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Hazine ve Maliye Bakanlığı Haziran ayına dair nakit bütçe dengesi verisini açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’de Haziran ayında nakit bütçe açığı 7.2 milyar TL oldu. Faiz dışı dengeye baktığımızda ise 478 milyon TL açık verdiği görüldü. Bununla birlikte Ocak-Haziran dönemine bakıldığında nakit bütçe dengesinde açık 38.3 milyar TL olarak gerçekleşti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.68 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken de paritenin haftaya başlangıç seviyesinde fiyatlamalar gerçekleştirdiği görülüyor. Yeni güne baktığımızda yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi izlenecek. Dolar endeksine baktığımızda endeksin yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte Nisan ayından bu yanan en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirdiği görülüyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.71038 – 8.75060 – 8.79591 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.65089 – 8.61281 – 8.57128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Haziran ayını oldukça kötü bir aylık performans ile geride bırakan altın fiyatları Temmuz ayının başından itibaren kademeli toparlanma hareketleri gerçekleştiriyor. Haziranın sonlarında 1750 seviyelerini test eden altın fiyatları bu toparlanma hareketleri ile birlikte hafta içerisinde 1814 seviyelerini test etti. Bununla birlikte dolar endeksine baktığımızda toparlanma hareketlerinin hızlandığı ve bu hareketlenmeler ile birlikte dolar endeksinin Nisan 2021’den itibaren en iyi seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdiği görüldü. Bu gelişme ise altın fiyatlarında ki toparlanmanın baskılanmasına ve zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan piyasalar ABD kanadında açıklanan Fed Tutanakları’nı takip etti. Tutanaklarda; enflasyon için yakın vadeli görünümün belirgin bir şekilde yukarı yönlü revize edildiği ve Fed’in parasal genişlemeyi azaltmaya nasıl başlayabileceğini tartıştığı belirtildi. Ek olarak tutanaklarda para politikasının destekleyici kalmaya devam edeceği vurgulandı. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini izleyecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1810.13 – 1825.57 – 1845.28 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1790.16 – 1773.52 – 1751.03 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.