GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.647 artarak 5.293.627’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 495 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 91 kişi artarak 48.255’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.167.350.
  • ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Erdoğan-Biden görüşmesinde; Doğu Akdeniz, Suriye, İran, Karabağ ile Afganistan konularının ele alınacağını açıkladı.
  • Dünya Sağlık Örgütü: Salgın düşüşe geçti.
  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açtı. İddianame, Anayasa Mahkemesine gönderildi.
  • NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüştü. Görüşmede Çin'i de ele aldıklarını ve gelecek hafta yapılacak NATO Zirvesi'ndeki gündem maddelerinden birinin de bu ülke olacağını bildirdi.
  • ABD Adalet Bakanlığı, geçen ay ülkenin en büyük petrol boru hattı Colonial Pipeline'a siber saldırı düzenleyen bilgisayar korsanlarına ödenen kripto paranın çoğunun kurtarıldığını bildirdi.

EURUSD

Piyasalar yeni haftaya Almanya kanadından gelen Fabrika Siparişleri verisi ile başladı. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelen veriye göre Nisan ayında fabrika siparişleri yüzde 0.2 düşüş gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise düşüşün aksine yüzde 0.5 oranlarında artış olabileceği yönündeydi. Açıklamaya göre bu zayıflık düşük iç talep nedeniyle gerçekleşti. Haftanın ikinci işlem gününde ise Euro bölgesinde veri yoğun bir gün bizleri bekliyor. İlk olarak 09:00’da Almanya Sanayi Üretimi; ardından 12:00’da yine Almanya’dan ZEW Ekonomik Hissiyat verileri takip edilecek. Bunlarla birlikte 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisi Euro varlıklarında takip edilecek bir diğer önemli ekonomik verilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Bununla birlikte piyasaların gözü Perşembe gününde. Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı ve karar merakla bekleniyor. Karar faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde, varlık alım konusundaki açıklamalar ise merakla bekleniyor. ABD kanadında Hazine Bakanı Yellen’ın yüksek faizlerin iyi olabileceğine yönelik açıklamaları dikkat çekiciydi. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.22147 – 1.22673 – 1.23092 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21342 – 1.21023 – 1.20569 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta ABD kanadında hazine tahvil faizlerinin yükselmesi, dolar endeksinin toparlanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizler hakkındaki görüşleri USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeleri hızlandırmış ve yeni rekor seviyeler test edilmişti. Yeni haftaya ise TL yükseliş ile başladı diyebiliriz. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması yeni haftada dolar endeksinde de bir miktar baskılar oluşmasına neden oldu. TL’nin değer kazanımları arasında Almanya’nın Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler kategorisinden; normal riske sahip ülkeler kategorisine alması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın liderler zirvesi gündemi konuları yer aldı. Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Yellen’ın yüksek faizlerin iyi olabileceğine yönelik açıklamaları küresel bazda yakından izlendi. Yeni haftaya TL’nin yükselişi ve USDTRY paritesinde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler ile başlandı. Piyasalar yeni günde ABD’den 17:00’da gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini izleyecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.64557 – 8.69100 – 8.75236 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 8.57012 – 8.50729 – 8.47111 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Nisan ayından itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen ons altın, geçtiğimiz ay yüzde 7’den fazla değer kazanımı yaşamış ve son zamanlarda ki en dikkat çekici aylık performanslarından birini gerçekleştirmişti. Piyasalar yeni haftaya başlarken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamalarını takip etti. Yellen; ABD Başkanı Joe Biden’ın 4 trilyon dolarlık harcama paketinde ısrarcı olması gerektiğini, biraz yüksek faiz oranlarının ise iyi olabileceğini dile getirdi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ise ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi izlenmiş, beklentilerin altında gelen veri ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Yeni haftaya ise bir miktar kararsız başlayan ons altın da piyasalar yeni günde 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini izleyecek. Öncesinde ise Euro kanadından gelecek olan GSYİH verisi izlenecek ve veri 12:00’da açıklanacak. Yeni işlem gününe 1898 seviyelerinde başlayan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1905.43 – 1915.98 – 1931.12 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1890.45 – 1875.08 – 1865.02 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.