GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 54.740 artarak 3.633.925’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.203 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 276 kişi artarak 32.943’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.194.978.
  • FED’in son toplantısına ait tutanaklar, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde kayda değer bir ilerleme sağlanmasının biraz zaman alacağını ve varlık alımlarının en azından mevcut hızda deva edeceğini ortaya koydu.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: G-20 Bakanlar toplantısına katıldık. Küresel canlanmada gelişmekte olan ülkelerin gücüne değindik. Finansal istikrar için, gelişmiş ülke merkez bankalarının şeffaf ve zamanlı iletişiminin gereğini vurguladık. Düşük gelirli ülkeleri desteklemeye yönelik somut kararlar aldık.
  • G20 Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakanlar ile Merkez Bankası Başkanlarının verimli bir görüş alışverişinde bulunduğu ve bir dizi taahhüt üzerinde anlaştığı belirtildi.
  • Ukrayna Güvenlik Şefi Danilov: Savaş sorusunun yanıtı Putin'de. Kaybedilen toprağı güç kullanarak geri alma niyetimiz yok.
  • ABD Başkanı Joe Biden, 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketi kapsamında büyük şirketlere vergi getirme planını bir kez daha savunacak. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, planla ilgili olarak Amazon dahil olmak üzere bazı şirketlerle irtibata geçildi.
  • Biden, kurumlar vergisinde kendi teklifi olan %28'in altında önerilere açık olduğunu söyledi.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İran'la nükleer anlaşma koşullarıyla örtüşmeyen İran'a yönelik yaptırım maddelerini kaldırmaya hazırlandıklarını söyledi.
  • ABD Dışişleri Bakanı, Trump döneminde askıya alınan Filistin yardımlarını yeniden başlatacaklarını açıkladı.
  • IMF Başkanı Georgieva: Aşı politikası ekonomik politikadır.

EURUSD

Euro bölgesinde piyasalar bölgeden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit’in açıkladığı verilere göre hizmet PMI endeksi Mart ayında 49.6 seviyesine yükseldi. Söz konusu veri Şubat ayında 45.7 seviyesindeydi. Yine Euro bölgesinde bileşik PMI ise 48.8 seviyesinden 53.2 seviyesine yükseldi. Ekonomik aktivitede ki bu iyimserliğin neden olarak ise aşılama konusundaki iyimserlik olarak yer aldı. Aşılama çalışmasının önümüzdeki aylarda satışları destekleyebileceği beklentileri, şirketlerin büyüme beklentilerinin yaklaşık olarak son üç yılın en yüksek seviyelerine çıktığı belirtildi. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Knot, pandemi alım programı hakkında açıklamalarda bulundu. Knot; üçüncü çeyrekten itibaren kademeli bir şekilde pandemi acil alım programının (PEPP) üçüncü çeyrekten itibaren kademeli bir şekilde durdurulabileceğini belirtti. Geçtiğimiz hafta da Avrupa Mb Başkanı Lagarde; tahvil faizlerindeki yükselişe karşılık olarak yetkililerin gerekeni yapmaktan kaçınmayacağı açıklamasında bulunmuştu. Hafta içerisinde toparlanma hareketleri sergileyen EURUSD paritesinde yeni günde 14:30’da ECb Para Politikası Duyurusu izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.19106 – 1.19509 – 1.20001 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18299 – 1.17597 – 1.17017 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.17 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde hafif aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve parite 8.08 seviyelerini test etmişti. Yeni haftaya piyasalar yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başlarken, önümüzdeki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısı merakla bekleniyor. 15 Nisan’da yeni Başkan Kavcıoğlu’nun liderliğindeki ilk toplantı gerçekleşecek ve verilecek karar TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Hafta içerisinde USDTRY paritesi denge bulmaya çalışırken piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında yaptığı konuşmayı takip etti. Erdoğan bu konuşmasında; son dönemde bir miktar artış gösteren enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürmekte kararlı olduklarını ve bunu başaracaklarını belirtti. Ek olarak Erdoğan; faizleri de tek haneye indirme konusunda kararlı olduklarını dile getirdi. Piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başv. Verisini izleyecek. Ardından 19:00’da FED Başkanı Powell konuşacak. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.21199 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1728 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenmelerin bir miktar yavaşlaması ve dolar endeksinde yaşanan aşağı yönlü hareketlenmeler altın fiyatlarını destekleyen unsurların başında yer aldı. Diğer yandan ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı yeni harcama paketi altını destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıktı. Diğer yandan piyasalar ABD kanadında Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı dış ticaret açığı verisini izledi. Veriye göre ABD2nin dış ticaret açığı Şubat ayında 71.1milyar dolar ile rekor yüksek seviyeye ulaştı. Bilindiği gibi ticaret açığı 2020 Şubat ayında son 3 yılın en düşük seviyelerine inmişti fakat bu seviyeden sonra aylık bazda artışlar yaşanıyordu. Ve Şubat ayı ile birlikte rekor seviyeye çıkılmış oldu. Yeni günde piyasalar 15:30’da ABD kanadında açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başv. Verisini takip edecek. Ardından TSİ 19:00’da FED Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1745.75 – 1760.45 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1720.96 – 1700.88 – 1677.39 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.