GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 11.187 artarak 2.780.417’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 735 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 65 kişi artarak 29.030’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.623.924.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "100.000 nüfusta vaka görünme oranı en çok artan iller: Sinop, Kilis, Samsun, Amasya ve Edirne." açıklamasında bulundu.
  • ABD Başkanı Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 yardım paketi önerisi Senato'da onaylandı. Yeni mali teşvik tasarısına göre, işsizlik yardımı haftalık olarak 300 dolar olarak belirlendi. Bunun yanı sıra, kriterlere uyan kişilere de 1.400 dolarlık nakit para yardımı yapılacak.
  • Beyaz Saray Sözcüsü Psaki: Biden'ın halen görüşmediği birçok lider var, bir noktada Erdoğan ile görüşme olacaktır.
  • NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Avrupa'nın savunmasını kuzeyde ABD, Kanada ve İngiltere, güneyde ise Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin sağladığını belirttiği konuşmasında, "Avrupa'yı AB savunamaz." ifadelerini kullandı.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artışın enflasyondan değil ekonomide toparlanma beklentisinden kaynaklandığını söyledi.
  • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Afgan liderlere hitaben yazdığı mektubunda, "Türkiye'den gelecek haftalarda, barış anlaşmasının sonuçlandırılması için ev sahipliği yapmasını isteyeceğiz." Dedi.
  • AB ve ABD, uçak anlaşmazlığında gümrük vergilerinin dondurulmasına karar verdi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte haftayı yüzde 1.30 seviyelerinde değer kaybı ile kapatan EURUSD paritesi yeni haftanın ilk işlem gününe 1.1917 seviyelerinde başlangıç yaptı. Koronavirüs pandemisinde ülkelerde aşı çalışmaları devam ederken, Almanya kanadında geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde salgında yaklaşık olarak son iki ayın en yüksek vaka sayıları kaydedildi. Aşılama çalışmalarına rağmen kontörlün bir türlü ele alınamaması küresel piyasalarda zaman zaman baskılar oluşmasına neden oluyor. Diğer yandan haftanın son işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da Şubat ayında tarım dışı istihdam verisi 379 bin artış gerçekleştirdi. Veri beklentilerin üzerinde geldi. İşsizlik oranına baktığımızda ise yine Şubat ayında işsizlik oranının yüzde 6.2 ile yine beklentilerden iyi geldiği görüldü. Veriler dolar endeksinde toparlanma yaşanmasına neden olurken, EURUSD paritesinde aşağı yönlü baskılar oluştu. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar 10:00’da Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Ardından 12:30’da Euro bölgesinden gelecek olan Sentix Yatırımcı güveni verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.19476 – 1.19918 – 1.20482 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18869 – 1.18331 – 1.17385 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı 7.51 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftanın ilk işlem gününe de bu seviyelere yakın yerlerde başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta piyasalar yurtiçinden gelen büyüme verisini takip etmiş ve 4. Çeyrekte Türkiye’nin yüzde 5.9; 2020 yılının tamamında ise yüzde 1.8 oranında büyüdüğü görülmüştü. Diğer yandan yine yurtiçinden gelen enflasyon verisi izlenmiş ve TÜFE’nin yıllık artışının yüzde 15.61 olduğu görülmüştü. Kayıtlar ile birlikte Şubat ayında son bir buçuk yılın enflasyonda zirvesi görülmüştü. Ek olarak FED Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmasında hazine tahvil faizlerindeki son hareketlenmelere karşılık güçlü bir duruş sergilemedi ve küresel bazda volatilite bir miktar arttı. Hafta sonu ise ABD kanadında ABD tarihinin en büyük teşvik paketi olan 1.9 trilyon dolarlık yardım paketi  önerisi Senato’da onaylandı. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasaları veri yoğun bir gün beklemiyor. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.61028 – 7.75109 – 7.85877 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.41976 – 7.27895 – 7.15470 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları 1687 seviyelerini test etmiş ve yaklaşık olarak son 9 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşamıştı. Haftayı 1700 seviyelerinde kapatan altın fiyatları böylelikle yaklaşık olarak yüzde 2 değer kaybı ile haftayı bitirmişti. Yeni haftaya başlarken ise piyasalar ABD kanadından gelen mali teşvik paketi konusundaki haber akışları ile başladı. Uzun zamandır beklenen ve ABD tarihinin en büyük teşvik paketi olan 1.9 trilyon dolarlık Kovid19 yardım paketi önerisi hafta sonu ABD Senatosu’nda onaylandı. Yardım paketinin onaylanması az da olsa altın fiyatlarına destek verdi ve fiyatlar 1700 doların bir miktar üzerinde gerçekleşiyor. Diğer yandan geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisi izlenmiş ve Şubat ayında 379 bin artış yaşandığı görülmüştü. Bu ise beklentilerin oldukça üzerindeydi. Şubat ayında işsizliğin ise yine beklentilerin bir miktar altında gelerek yüzde 6.2 seviyesine gerilediği görüldü. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1717.17 – 1736.63 – 1760.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1685.17 – 1675.99 – 1657.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.